Međunarodni simpozijum o deformitetima kičme u Novom Sadu
Prvi međunarodni ScoSum simpozijum na temu neoperativnog lečenja skolioze i ostalih deformiteta kičmenog stuba u Srbiji održaće se 29. juna u Master centru Novosadskog sajma.
Učestvuje 11 predavača, i to njih 10 iz inostranstva i samo jedan iz naše zemlje, kao i četvoro izlagača iz Grčke, Nemačke, Hongkonga i Srbije. Organizator simpozijuma je Skolio centar i Centar za edukativni razvoj Novog Sada, a skup je namenjen lekarima, fizioterapeutima i ostalim stručnjacima koji se bave deformitetima kičmenog stuba kod dece i odraslih.
- Cilj simpozijuma je da pruži najnovije informacije o dijagnostici i neoperativnom lečenju deformiteta kičmenog stuba, a predavači su među napriznatijim stručnjacima iz ove oblasti - najavljuje organizator Nikola Jevtić.
Dr Teodoros Grivas dolazi iz Grčke i govoriće o etiologiji skolioze. Dr Grivas je ortopedski hirurg, autor je i urednik devet knjiga, iza seba ima 619 naučnih radova i nekoliko projekata. Jedan je od osnivača i bivši predsednik SOSORT, najvećeg udruženja i kongresa na svetu za neoperativno lečenje skolioze.
- Drugi predavač nam dolazi is Francuske, u pitanju je dr Žan Klod de Moro i govoriće o biomehaničkim promenama na kičmenom stubu u toku razvoja i progresije skolioze. On je takođe jedan od osnivača i bivši predsednik SOSORT, ima 37 godina kliničkog iskustva u lečenju skolioze, dve knjige i veliki broj naučnih publikacija - navodi Jevtić.
Direktor Centra za biomehaniku i rehabilitacionu tehnologiju na Stafordšir Univerzitetu u Engleskoj profesor Načiapan Čokalingam održaće predavanje o modernoj tehnologiji i savremenom načinu dijagnostike skolioze i ostalih deformiteta. Ovaj stručnjak predaje na Fakultetu medicinskih nauka na Malti, kao i pozivni predavač na Fakultetu “Šri Ramahandra” u Indiji.
Iz Engleske dolazi i biomedicinski inženjer i direktor firme za sisteme za biomehaničku analizu tela, dr Tomas Šenon, predavač na Stafordšir univerzitetu, a njegova tema će takođe biti usmerena na dijagnostičku analizu deformiteta kičmenog stuba.
Ortotičar Mihael Reksing dolazi iz Nemačke i njegova tema će biti usmerena na lečenje neuromuskularne skolioze posebnim tipom midera. Jedan je od vodećih svetskoh ortotičara i takođe drži edukacije ortotičarima u pravljenju 3D midera - ortoze. Aksel Henes je intenacionalni šrot instruktor i pričaće o šrot tretmanu u mideru, a ova metoda je trodimenzionalni vid lečenja skolioze u fizioterapiji.
- Mikele Romano nam dolazi iz Italije i njegova tema je sport i skolioza, gde će probati da objasni da li je sport štetan za osobe sa skoliozom i šta kažu naučni dokazi kada su sport i skolioza u pitanju - kaže Jevtić.
Onlajn prezentaciju imaće dr Sanja Šrajber o dokazima u fizioterapiji kada je lečenje skolioze u pitanju. Ona je autor više rendomiziranih kontrolisanih istraživanja, kojima je dokazala da šrot metoda daje veoma dobre rezultate kod pacijenata s idiopatskom skoliozom. Živi i radi u Kanadi, a srpskog je porekla i prva je donela šrot metodu na prostore stare Jugoslavije.
Dr Ana Žikić je jedini predavač iz Srbije i njena tema će biti pogled na skoliozu sa aspekta tradicionalne kineske medicine. Hamlet Diers dolazi iz Nemačke i autor je formetrik aparata, koji se koristi u dijagnostici skolioze i daje veoma precizne rezultate kliničke slike, a nema nikakvog zračenja, te će on predstaviti rezultate koji mogu da se dobiju ovom aparaturom. Profesor dr Džongping Zeng je iz Hong Konga i on je autor skoliosken aparature, uređaja koji daje radiološku sliku pacijenta kojim se dobijaju rezultati slični onima na rendgen aparatu, ali bez zračenja.
LJ. Petrović