Veliki uspesi u očuvanju vida prevremeno rođene dece
Trideset godina uspešne saradnje ruske Očne klinike “Fjodorov” iz Kaluge i Specijalne oftalmološke bolnice “Eliksir” nedavno je obeleženo u Novom Sadu.
Tada je, pored ranije zgrade u Marodićevoj 12, otvoren i dodatni prostor bolnice u Marodićevoj 10. U delegaciji iz Kaluge bio je i direktor Očne klinike “Fjodorov” dr Aleksandar Vladimirovič Terešćenko, nezaobilazan u ovoj, za hiljade pacijenata, dragocenoj medicinskoj saradnji od samog početka. Dr Terešćenko je, pošto se prethodno osvrnuo na protekle tri decenije, direktorki novosadske bolnice i inicijatorki ove saradnje Ruži Subotić uručio na poklon ikonu zaštitnicu.
- Tokom proteklih 30 godina prešli smo ogroman put. I bez obzira na sve teškoće u našim i životima cele Evrope i sveta, uvek smo jedni druge podržavali. Devedesete su bile teške za Rusiju, i samo zahvaljujući podršci Srbije, humanitarnoj i finansijskoj, mi u Kalugi, u našoj klinici, nismo izgubili tempo i ritam rada i razvoja. Naprotiv, išli smo napred, kupovali smo novu opremu i usavršavali se – reko je dr Terešćenko. - Bio je to jako težak period i za Srbiju i mi smo svim srcem podržavali naše kolege ovde. Grupe su stalno dolazile na intervencije u Kalugu. Bilo je puno i humanitaranih i besplatnih operacija za srpske pacijente. I danas svi osećamo dobre posledice te saradnje. Dolazilo nam je i mnogo lekara iz Srbije na obuku. Učili smo ih i dijagnostici, i laserskoj i klasičnoj hirurgiji. Ovde smo učestvovali u živoj hirugiji na Vojno medicinskoj akademiji. Svo to naše zajedničko isksustvi je isključivo usmereno na dobrobit pacijenata - rekao je dr Terešćenko.
Danas klinika “Fjodorov” promoviše femtohirurgiju.
- To je najaviši stepen hirurgije, to je ambulantna hirurgija, hirurgija za jedan dan – istog dana kada pacijenta operišemo, on ide kući. Svedoci smo da je visoka tehnologija toliko napredovala da spokojno možemo da otpustimo pacijenta i ne mislimio da se može desiti nešto loše – objasnio je dr Terešćenko. – Ove se tehnologije primenjuju i ovde u Srbiji, kao što ih primenjujemo i u Rusiji.
U osvrtu na protekli period rada klinike u Kalugi, i ostvarene impresivne pomake u medicini, udruženoj s naukom i tehnologijom, dr Terešćenko je rekao da ruska klinika nije prolazila takozvane eksperimentalne faze, već je radila po tehnologijama koje su imale pravo na život.
Govoreći o daljoj budućnosti i novim tehnologijama u oftalmologiji, dr Terešćenko je spomenuo i bioničko oko:
- Bioničko oko je eksperimentalna metoda koja ima pravo da postoji. To je jako skupa metodologija i tehnologija, i za sada postoje neki rezultati koji ulivaju nadu. Bioničko oko danas može da „prepozna“ svetlost i tamu, neki pokret, ali nažalost, predmetni vid ne možemo njime da dobijemo. To je verovatno pitanje budućnosti i nadam se da će ta ideja jednog dana zaživeti. Dakle, neka nada postoji.
- Naravno, za proteklih 30 godina puno toga se promenilo. Sada sasvim drugačije operišemo i kataraktu. Takođe, ranije je korišeća metoda skidanja dioptrije koja se zvala keratotomija, čiji je tovrac bio Svjatoslav Nikolajevič Fjodorov. Sada se primenjuje FEMTO, odnosno laserska hirurgija. Apsolutno je drugačija hirurgija rožnjače. Ranije smo je presađivali na tradicionalan način. Pojednostavljeno rečeno, uzimali smo od donora okrugli deo rožnjače i presađivali ga. Pacijent je tako dobijao novu, zdravu rožnjaču. Sada presađujemo samo slojeve koji su zamućeni, koji ne funkcionišu. Postoji takozvana poslojna prednja keratoplastika zadnjeg sloja rožnjače, presađujemo čak i najtanju, desementnu membranu koja je se nalazi iza zadnjeg sloja rožnjače. To praktično znači da materijal od jednog donora možemo da upotrebimo i iskoristimo za operecije tri do četiri pacijenta. Najveći problem je ustvari donorski materijal. Do danas smo toliko toga naučili, da taj materijal možemo maksimalno dobro da iskoristimo i da ga čuvamo.
Kada govorim o skoroj budućnosti, mislim da će se za deset godina primenjivati nove tehnologije koje se u oftalmologiji jako brzo razvijaju i uvek naglašavam da je laserska tehnologija danas toliko napredovala, da možemo čak 70 do 80 odsto operacija da uradimo uz njenu pomoć.
Kao najveće dostignuće u Kalugi jesu, kako kaže dr Terešćenko, nove metode dijagnostike, monitoringa i lečenje oftalomolših problema kod prevremeno rođene dece.
- U poslednjih pet godina u Kalugi nemamo slepe prevremeno rođene dece i to je jako važno. Dolazi nam mnogo takvih pacijenata i iz Srbije, ali nam oni, nažalost stižu kasno. Za lečenje bi trebalo da nam dolaze ranije, međutim to su preveremeno rođene bebe, ta deca su slaba, a put do Rusije nije jednostavn. Bilo bi dobro, i nadam se da ćemo i ovde u Srbiji uspeti da iznedrimo i primenimo te naše metode u lečenju prevremeno rođene dece.
V. Crnjanski