NOVOSADSKI NOĆNI BAZAR Šarenilo mirisa, ukusa i umetnosti
„Novosadski noćni bazar” koji je 11. put održan u petak i subotu veče na Štrandu okupio je oko 250 izlagača iz našeg, ali i drugih gradova Srbije.
Brojni posetioci koji su pohitali na gradsku plažu mogli su da pazare raznovrsne radove rukotvoraca i unikatnih stvaralaca, ali i da degustiraju te kućama ponesu neke od najukusnijih gastronomskih specijaliteta, koji su mirisali između štandova. I ovoga puta prikupljan je novac za Udruženje za zaštitu životinja Novi Sad - Spans.
Prema rečima Marije Radojčić iz organizacionog tima, ova manifestacija ima posebnu energiju i draž zbog toga što svako izloži ono što najbolje zna i ume.
– S obzirom na to da ide lepše vreme, svima je interesantnije da dođu malo bliže Dunavu, pa smo i mi poželeli da Bazar ovoga puta promeni mesto, te da se, za razliku od prethodnih, održi dve noći – rekla je Marija Radojčić.
Na štandovima se mogla videti i unikatna garderoba, obuća, ručno pravljeni nakit i umetnička dela, a bilo je i šarenih uskršnjih dekoracija. Među izlagačima je bio i Danijel Abramović koji se Novosađanima prvi put predstavio i to nesvakidašnjim mirisnim svećama, koje mogu da se kupe i putem društvenih mreža.
– To su parfemske sveće, koje mirišu na najpoznatije marke kao što su „Šanel”, „Versaće”, „Živanši”, „Viktorija Sikret”, „Pako Rabane”, „Kelvin Klajn” i drugi – priča nam Danijel i dodaje da je ideju za ovakvim proizvodima dobio jer je previše novca trošio na mirisne sveće, te je poželeo i sam da ih pravi, a da je u proizvodnju krenuo tek nakon što se obučavao u inostranstvu i našao odgovarajuće distributere. – Doneli smo i naš novi proizvod, destilovanu vodu s mirisom parfema, koja se sipa u peglu. Veš od nje miriše i do dva dana, ali najbitije je da nije štetno. Materijale uvozimo iz Francuske i Italije, a svi proizvodi se prave kod nas.
Najveću pažnju, čini se, privlačili su štandovi s hranom i to ponajviše oni s kojih su se mogli videti slatkiši, poput šarenih i zanimljivih krofni u raznim bojama, oblicima i ukusima.
– Imamo radnju na Grbavici, a ovde smo donele različite krofne, mada čokoladne najbolje prolaze – kaže Anja Šerić iz „Kutka krofni” i dodaje da je teško napraviti krofne jednakih oblika, koje pri tom treba da budu jednako ukusne i 24 časa nakon pečenja. – U gradu sada ima dosta onih koji prodaju krofne. Svako ima svoje kupce jer svi vole krofne. Mi smo najpre pravili mafine s krofnicama, a sada su tu i klasične. Svašta može da se radi s njima. Pravimo čak i tortu od krofni.
V. Bijelić