U Karlovačkoj gimnaziji: Primena japanske veštine izlaganja
Koristeći specifičan format izlaganja o određenoj temi kroz 20 slajdova koji se smenjuju na svakih 20 sekundi, poznat kao Peča Kuča, što na japanskom znači ćaskanje, grupa maturanata Karlovačke gimnazije će u petak, 12. aprila, od 12 sati u Spomen-biblioteci škole govoriti o umetnosti, robotima, placebo-efektu, filmu, košarci, o zamkama „Instagrama”, slavi, toleranciji i suživotu, o LGBT populaciji, istoriji i društvu, odnosu prema prirodi i životinjama
„Problem etike u savremenom društvu” naziv je njihove prezentacije, koja će biti prvi Peča Kuča događaj u nekoj školi u Srbiji. Učesnici su: Milana Terzić, Mina Dokić, Milica Rakić, Marija Marčeta, Miona Blažević, Jovana Kizić, Anja Luković, Gorana Knežević, Klaudija Farkaš, Teodora Radonjić, Isidora Čeleketić, Nina Rađenović, Jelena Rakić, Gligorije Josimov i Katarina Čokrlić. Program će voditi đaci Dušica Beleslijin i Momčilo Rosić, a od profesora u pripremi događaja učestvovali su Ljiljana Maletin Vojvodić, Maja Rogač Stančević, Katja Berić, Tanja Knežević, Jovana Popović Benišek i Nikola Krčmar. Plakat na srpskom, engleskom i japanskom jeziku je dizajnirala učenica četvrtog razreda Sofija Damnjanović.
U Karlovačkoj gimnaziji se od ove školske godine izučava i japanski jezik, a organizatori smatraju da taj japanski stil u prezentaciji može unaprediti govorničku veštinu, koju maturanti izučavaju i praktikuju i u okviru nastave Retorike i besedništva.
Prva Peča Kuča noć održana je u Tokiju 2003. godine, a osmislili su je Astrid Klajn i Mark Ditam.