Šta stoji u prištinskoj platformi
Platforma koja je danas usvojena u kosovskoj skupštini o, kako se navodi, konačnom, inkluzivnom i pravno obavezujućem sporazumu za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine predviđa, između ostalog, recipročno priznanje unutar postojećih granica, kao i povlačenje Rezolucije 12 44.
Predviđa i osnivanje specijalnog suda za navodne zločine koje su tokom poslednjih sukoba počinili Srbi i utvrđivanje nadoknade ratne štete.
U platformi koja sadrži uvod i 11 principa na osnovu kojih će delovati prištinski tim za dijalog, navodi se i da je politički prioritet Kosova da postigne sporazum sa Srbijom, koji bi tzv. Kosovu omogućilo članstvo u Savetu Evrope, Evropskoj uniji i Ujedinjenim nacijama, prenose mediji.
U zaključcima platforme Srbija se poziva da, kako se navodi, “iskoristi ovu mogućnost i prihvati realnost na način koji pokazuje iskrenu posvećenost konstruktivnom procesu”.
Platformom se od Srbije traži da prekine sve aktivnosti koje sprečavaju Kosovo da postane međunarodno priznato kao suverena i nezavisna država.
Očekuje se poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta tzv. Republike Kosovo.
Od Srbije se, takođe, očekuje da se odrekne, kako se navodi, svih vrsta mešanja u pitanja unutrašnjih ili međunarodnih odnosa tzv. Republike Kosovo.
Očekuje se da Srbija prekine sve aktivnosti u vezi sa priznavanjem tzv. kosovske nezavisnosti od drugih država i da ga ne ometa na putu ka međunarodnim organizacijama.
Deo platforme je stav Prištine da o kosovskom ustavu nema pregovora, jer je taj dokument deo obaveza nastalih iz Ahtisarijevog plana i da svaki konačni sporazum mora biti u skladu sa kosovskim ustavom kojim je zacrtano da su "suverenitet i teritorijalni integritet Republike Kosovo nepovredivi i neotuđivi".
Politički ciljevi tzv. Republike Kosova, navodi se, u procesu dijaloga za cilj imaju rešavanje svih otvorenih pitanja sa Republikom Srbijom, uključujući, između ostalog, poboljšanje statusa albanske zajednice koja živi u Srbiji, recipročno sa pravima srpske zajednice koja živi na Kosovu.
Zatim, poštovanje međunarodnih zakona o ljudskim pravima i izbeglicama za sve strane, zajedno sa relevantnim međunarodnim standardima demokratske vlasti, odgovornosti i transparentnosti.
Kao i uspostavljanje odgovarajućih mehanizama za obračun sa kriminalom, kršenjima ljudskih prava, što uključuje sudbine nestalih i reparacije.
Navodi se i da ne može da postoji dodatni nivo u strukturi vlasti tzv. Republike Kosovo, osim lokalne i centralne vlasti.
Eventualni konačni sporazum, prema platformi, stupio bi na snagu pod uslovom da je, kako se navodi, “Srbija priznala Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu”, zatim da se o sporazumu izjasne građani Kosova, kao i da on bude ratifikovan u parlamentima Srbije i tzv. Republike Kosovo.
Platforma predviđa da sporazum sa Beogradom bude postignut uz posredovanje EU i uz podršku SAD, koji bi i bili garanti njegove primene.
Ovom platformom predviđeno je i da prirodni resursi Kosova, a posebno jezero Gazivode i "Trepca" na severu, predstavljaju deo "suverene teritorije Republike Kosovo“.
Veselji: Rečeno "da" procesu učlanjenja u UN
Predsednik kosovske Skupštine i lider vladajuće koalicije Kadri Veselji izjavio je posle usvajanja platforme u parlamentu da je time Priština rekla "da" dijalogu koji će obezbediti stolicu u organizaciji Ujedinjenih nacija.
"Od danas Republika Kosovo je spremna da se suoči s procesom završnog dijaloga, koji za nas znači stolicu u UN, punu državnost, puni suverenitet, ne zajednicu sa izvršnim nadležnostima i ne povredu teritorijalnog integriteta i suverineteta Republike Kosovo", rekao je Veselji, preneo je RTK2.
On je zahvalio poslanicima koji su glasali za Zakon i platformu i pozvao opoziciju da se pridruži procesu dijaloga.