Radionice i tribine za sve generacije u Sremskim Karlovcima
Tribina „Nasilje u savremenom društvu – čija je odgovornost?”, održana u četvrtak u Svečanoj sali Magistrata u Sremskim Karovcima, prva je aktivnost u ovoj godini opštinskog Saveta za rodnu ravnopravnost.
Od predstavnica SOS ženskog centra Ivane Perić i Jelene Vesić mnogobrojni Karlovčani kroz jednočasovnu tribinu imali su priliku da saznaju kako se prepoznaje nasilje, kome se treba obratiti za pomoć i podršku i zašto je važno nasilje prijaviti. Akcenat je stavljen i na razumevanje uzroka i posledica nasilja, zašto je pogrešno kriviti žrtve za ono što im se dešava, i ulogu sistemske i sveobuhvatne podrške i zaštite.
Već ovog meseca Savet za rodnu ravnopravnost planira još jednu radionicu. Ona će biti posvećena zdravim obrascima partnerskih odnosa, a namenjena je mlađoj populaciji – pre svega se misli na đake Karlovačke gimnazije – da bi se osposobili da prepoznaju aspekte veze, da znaju kako da ih razviju i da razviju zdravu seksualnost.
Po rečima članice tog skupštinskog radnog tela Jovane Popović Benišek, do kraja godine Savet za rodnu ravnopravnost baviće se nizom drugih tema, kao što su seksualnost i intimnost i reproduktivno zdravlje, te konflikti i nenasilna komunikacija. Tokom te tribine, poslednje u nizu, učesnici treba da se upoznaju s pojmom komunikacije kao i mogućim načinima ponašanja u konfliktu. Jedna od tema je i art-terapija, a pažnja će biti posvećena i zaštiti životne sredine. Slika žene u medijima biće radionica u drugoj polovini godine, a kroz nju članovi Saveta za rodnu ravnopravnost, koji još predstavljaju Sandra Frljanović i Aleksandar Stojkečić, žele da predoče učesnicima način na koji mediji predstavljaju žensku populaciju. Analiza bajki je tema namenjena predškolcima, za razliku od analize pesama u pop-kulturi, kojoj mogu prisustvovati svi ne bi li se došlo do zaključka šta nam pop-kultura donosi, koje su to koristi i koje su loše strane pop-kulture, te na koji način ona utiče na naše društvo.
– To je plan aktivnosti za ovu godinu – kaže Jovana Popović Benišek. – Savet treba da pripremi akcioni plan za period od 2019. do 2022. godine, a do tada će delovati na osnovu ovog dokumenta.
Art-terapija je sve prisutnija metoda, kreativni proces za unapređenje mentalnog, fizičkog i emocionalnog blagostanja. Ta tribina biće namenjena opštoj populaciji, žrtvama nasilja, osobama s invaliditetom i ometenima u razvoju.
– Svrstava se u važne metode lečenja jer nije mali broj onih kojima je takav pristup pomogao da prevaziđu određene poteškoće – kaže Jovana Popović Benišek. – Može se primenjivati kod dece, adolescenata, odraslih i starih. Primenjuje se u terapiji depresije, anksioznosti i drugih mentalnih i emocionalnih problema i poremećaja, zatim kod raznih oblika zavisnosti, porodičnih problema, nasilja u porodici, kod socijalnih i emotivnih problema u vezi s invaliditetom ili nekom bolešću, kod različitih trauma, fizičkih, kognitivnih i neuroloških problema. Cilj art-terapeuta nije da nauči klijenta da crta i slika, već da kroz taj oblik umetnosti i kreativni proces, koji se zasniva na modelu savetovanja i psihoterapije, izražava svoja osećanja ili savlada određene probleme.