Održan tradicionalni maskenbal u Gerontološkom centru
Maskenbal korisnika Klubova Gerontološkog centra „Novi Sad” održava se godinama unazad, a preksinoć je opet bio povod da se oko 200 njih okupi, druži, zabavi i iskaže svoju kreativnost u Domu na Novom naselju.
Više od 20 takmičara učestvovalo je u revijalnom delu te manifestacije među kojima su se bake i deke, ali i zaposleni u toj instituciji, maskirali u mladenački par, plesače, gatare, Pipi Duge Čarape i slično.
- Ovo je manifestacija koja je karakteristična za naš petrovaradinski Klub „Vladimir Nazor” jer se od postojanja održava kod nas i ljudi dolaze da se opuste, uživaju i da se druže sa onima iz drugih klubova, kao i da se vesele, plešu, igraju - kaže predsednica tog Kluba Slavica Novaković. - Svako od takmičara je pripremio masku, a učesnici naše sekcije ručnih radova napravili su krunice i kapice za sve goste.
Ono što je novina, kada je reč o ovom maskenbalu, jeste da su sada učestvovali i korisnici domskog smeštaja Gerontološkog centra, svi zaposleni, ali i gosti iz drugih Gerontoloških centara u Vojvodini.
- Maskenbal ima simboliku i cilj je da ovo bude lepo druženje i zabava za sve naše korisnike - navodi rukovodilac Klubova za stara i odrasla lica Anđela Kostić. - Našim korisnicima je ovo važno jer kroz ovakav vid manifestacije mogu da se pokažu i dokažu, da prikažu koliko su vredno radili. Samostalno su pripremali maske i u organizaciji su najviše oni učestvovali. Značajno im je jer će nakon revijalnog dela imati i druženje uz večeru uz muziku.
Prvo mesto, za masku Hula i Lulu, osvojile su korisnice domskog smeštaja u Futogu i tim povodom su dobile umetničku sliku.
Drugo i treće mesto otišlo je u ruke članova kluba „Vladimir Nazor” iz Peterovaradina za maske Vesnica proleća i Mlada i mladoženja. Ti takmičari su dobili vaučere u iznosu od 2.500 i 2.000 dinara za kupovinu u Merkatoru.
Maskenbal je nastao još 1930. godine u Petrovaradinu kada su se meštani okupljali doterani kod seoske crkve, a onda u povorci s tamburašima pešačili do mosta i nazad. Potom bi se razišli po kućama gde su nastavljali druženja. Tokom Drugog svetskog rata je takvo okupljanje bilo zabranjeno, da bi nekoliko godina kasnije ta ideja opet zaživela i prešla u tradiciju.
- Bila sam dete tada, ali se sećam da su u kući moje bake dolazile tetke i tri nedelje šile haljine, pravile ruže - priča nam blagajnica Kluba “Vladimir Nazor” Vladica Dudvarski. - Posle rata su počeli po kućama da se maskiraju i pozivaju društvo, a i ja sam kao devojka dvaput pravila maskenbal kod sebe.
L. Radlovački
Foto: S. Šušnjević