Novi Sad u državi izdvaja najviše novca za zapošljavanje
Na kraju prethodne godine, Filijala Novi Sad Nacionalne službe za zapošljavanje (FNS NSZ) beleži pad stope nezaposlenosti u gradu od 13 odsto u odnosu na decembar 2017, rečeno je na jučerašnjoj godišnjoj konferenciji za medije.
Tačnije, na evidenciji je 14.608 nezaposlenih, što je 2.200 manje u odnosu na pretprošlu godinu.
Programi i aktivnosti kroz koje se povećava zaposlenost, osim iz Republike, sufinansirju se iz Pokrajinske vlade, projekta IPA 2013 i lokalnih samouprava, od kojih prednjači Grad Novi Sad, koji je, kako je istakla direktorka filijale Novi Sad Tatjana Vidović, lider u državi u izdvajanju novca za zapošljavanje. Naš grad je izdvojio 160 miliona dinara za realizaciju Akcionog plana zapošljavanja, te su tako u razne finansijske mere zapošljavanja uspeli da uključe 2.350 osoba.
Proteklu godinu obeležila su tri sajma zapošljavanja, koja su oborila rekorde kada je reč o posećenosti, ali i broju prijavljenih poslodavaca i ponuđenih radnih mesta. Naime, lane je sajmove posetilo 7.000 građana, a u ponudi je bilo 6.841 slobodno radno mesto.
„U merama aktivne politike zapošljavanja prošle godine prednost su imale osobe iz kategorije teže zapošljivih i čak 94 odsto njih smo uključili u te naše mere“, navela je Tatjana Vidović, dodajući da je za to Republika Srbija izdvojila 3,65 milijarde dinara, dok su iz Budžetskog fonda za profesionalnu rehabilitaciju i podsticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom (OSI) dobili 550 miliona dinara, što je dovelo do toga da se broj nezaposlenih OSI smanji četiri odsto.
Traže se inženjeri
U planu je da se u 2019. godini održe dva sajma zapošljavanja, te je prvi zakazan za 7. mart i biće u holu Novosadskog sajma, dok će drugi biti u maju. Kako su na jučerašnjoj konferenciji istakli, trenutno je najveća potražnja za inženjerskom strukom – IT, mašinstvo i tehnologija, kao i za profesorima prirodnih nauka i ekolozima. Najmanje su traženi pravnici, politikolozi i ekonomisti.
Problem pri zapošljavanju jeste nedostatak praktičnih znanja i veština. Međutim, uspeli smo da uključimo 12.000 osoba i u nefinansijske mere, odnosno pružili smo im savetodavne usluge, razne obuke, informacije i savetovanje za razvoj karijere, mentorstvo,...
Kako je rečeno u protekle četiri godine nezaposlenost u Novom Sadu smanjena je za 47 odsto zahvaljujući podršci Republike Srbije, Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja, kao i Pokrajinske vlade i lokalnih samouprava, ali i povećanom broju stranih investicija.
„U Srbiji je na kraju trećeg kvartala 2018. godine ostvarena do sad najniža stopa nezaposlenosti – 11,3 odsto, dok Vojvodina beleži najnižu stopu (7,9 procenata)u odnosu na ostale regione u zemlji“, rekla je direktorka Pokrajinske službe za zapošljavanje (PSZ) Snežana Sedlar.
„S druge strane, stopa zaposlenosti u našoj pokrajini je 49 odsto i lane je zaposleno 63.170 osoba s evidencije PSZ-a. Prošle godine je Srednjobanatski okrug, odnosno Zrenjanin, dodatno osvetlao obraz višemilionskom investicijom kineske kompanije za proizvodnju automobilskih guma.“
L. Radlovački