Obeležena 10. godišnjica Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka
NOVI SAD: U protekloj deceniji Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka stekao je poziciju jedne od najznačajnijih profesionalnih ustanova kulture. Kroz očuvanje i negovanje kulture, jezika i pisma slovačke nacionalne zajednice, ukupnim delovanjem, Zavod je u značajnoj meri uticao i utiče na kulturni i umetnički život cele zajednice, ocena je svih koji su se osvrnuli na rad Zavoda, na juče u Novom Sadu održanoj svečanosti povodom 10. godišnjice njegovog osnivanja i rada.
Slovačka kultura i umetnost su na našoj kulturnoj sceni prisutni u velikoj meri. Slovačka zajednica koja beleži viševekovno postojanje na ovom prostoru i danas nudi bogat niz kulturnih sadržaja; svake godine ih realizujući kroz sve veći broj projekata, rekla je pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević, istakavši da i to doprinosi kvalitetu suživota svih nacionalanih zajednica na teritoriji AP Vojvodine.
Ona je ukazala na to da, ne samo nas ovde, već i čitavu državu, ovakva institucija kulture upoznaje s običajima, umetnošću i zaista čuva veliko i vredno kulturno nasleđe jednog naroda. Zbog toga svaku podršku nacionalnoj zajednici i Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka pružaju kako Sekretarijat tako i čitava Pokrajinska vlada.
Po rečima sekretarke Milošević, Sekretarijat na čijem je čelu vodi računa o svim nacionalnim zajednicama i nacionalnim manjinama na celoj teriotoriji AP Vojvodine. Ona je podsetila na to da su i ostali zavodi za kulturu nacionalnih manjina osnovani pre jedne decenije te se ovaj jubilej obeležava i sa svim ostalim zavodima za kulturu nacionalnih manjina. Još u toku prethodne godine na lep način su se svi udružili u zajedničkom projektu sa zajedničkim izložbama i kroz niz drugih kulturnih sadržaja.
Pokrajinski sekretarijat u svojoj osnovnoj delatnosti podržava zavode za kulturu i njihov kompletan rad, i to putem javnih konkursa, odnosno projekata sufinasiranja, a tako će biti i ove i narednih godina, rekla je sekretarka Milošević.
Po rečima direktorke Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka Ane Hrćan Leskovac, ovu ustanovu u proteklom periodu karakteriše ozbiljan i obiman rad u svim oblastima kulture i umetničkog stvaralaštva, obuhvatajući celu teritoriju Vojvodine.
Pored angažmana naših kolega i svih nas u Zavodu, za postignuto je zaslužna i podrška Pokrajinskog sekretarijata kao nezaobilaznog partnera za naše delatnosti. U to je implementiran niz naših ustanova i institucija u kojem su, pored našeg Zavoda, i NIU „Hlas ljudu“, uredništvo programa na slovačkom jeziku u Radio-Televiziji Vojvodine, naš Nacionalni savet i mnogi drugi, istakla je Hrćan Leskovac.
O značaju i vrednosti ove institucije vojvođanskih Slovaka u multikulturnoj vojvođanskoj sredini govrila je predsednica Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine Ljibuška Lakatoš, o značaju delatnosti Zavoda kao mosta koji spaja vojvođanske Slovake s maticom i neguje nacionalni identitet kroz niz kontakata, kulturnih razmena i susretanja, govorili su zamenik ambasadora Slovačke Republike u Beogradu Igor Vencel i predsednik Kancelarije za Slovake u dijaspori Jan Varšo.
U muzičkom delu svečanosti nastupili su Majamisti trio (Ervin Malina, kontrabas, Maja Alvanović, klavir i Lav Kovač, bubnjevi), Ana Beređi koja je otpevala slovačku izvornu pesmu „Šipova ružička“, Igor Havran, violinista i Marek Stupavski, pijanista.
V. Crnjanski