Обележена 10. годишњица Завода за културу војвођанских Словака
НОВИ САД: У протеклој деценији Завод за културу војвођанских Словака стекао је позицију једне од најзначајнијих професионалних установа културе. Кроз очување и неговање културе, језика и писма словачке националне заједнице, укупним деловањем, Завод је у значајној мери утицао и утиче на културни и уметнички живот целе заједнице, оцена је свих који су се осврнули на рад Завода, на јуче у Новом Саду одржаној свечаности поводом 10. годишњице његовог оснивања и рада.
Словачка култура и уметност су на нашој културној сцени присутни у великој мери. Словачка заједница која бележи вишевековно постојање на овом простору и данас нуди богат низ културних садржаја; сваке године их реализујући кроз све већи број пројеката, рекла је покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић, истакавши да и то доприноси квалитету суживота свих националаних заједница на територији АП Војводине.
Она је указала на то да, не само нас овде, већ и читаву државу, оваква институција културе упознаје с обичајима, уметношћу и заиста чува велико и вредно културно наслеђе једног народа. Због тога сваку подршку националној заједници и Заводу за културу војвођанских Словака пружају како Секретаријат тако и читава Покрајинска влада.
По речима секретарке Милошевић, Секретаријат на чијем је челу води рачуна о свим националним заједницама и националним мањинама на целој териоторији АП Војводине. Она је подсетила на то да су и остали заводи за културу националних мањина основани пре једне деценије те се овај јубилеј обележава и са свим осталим заводима за културу националних мањина. Још у току prеthodnе године на леп начин су се сви удружили у заједничком пројекту са заједничким изложбама и кроз низ других културних садржаја.
Покрајински секретаријат у својој основној делатности подржава заводе за културу и њихов комплетан рад, и то путем јавних конкурса, односно пројеката суфинасирања, а тако ће бити и ове и наредних година, рекла је секретарка Милошевић.
По речима директорке Завода за културу војвођанских Словака Ане Хрћан Лесковац, ову установу у протеклом периоду карактерише озбиљан и обиман рад у свим областима културе и уметничког стваралаштва, обухватајући целу територију Војводине.
Поред ангажмана наших колега и свих нас у Заводу, за постигнуто је заслужна и подршка Покрајинског секретаријата као незаобилазног партнера за наше делатности. У то је имплементиран низ наших установа и институција у којем су, поред нашег Завода, и НИУ „Хлас људу“, уредништво програма на словачком језику у Радио-Телевизији Војводине, наш Национални савет и многи други, истакла је Хрћан Лесковац.
О значају и вредности ове институције војвођанских Словака у мултикултурној војвођанској средини говрила је председница Националног савета словачке националне мањине Љибушка Лакатош, о значају делатности Завода као моста који спаја војвођанске Словаке с матицом и негује национални идентитет кроз низ контаката, културних размена и сусретања, говорили су заменик амбасадора Словачке Републике у Београду Игор Венцел и председник Канцеларије за Словаке у дијаспори Јан Варшо.
У музичком делу свечаности наступили су Мајамисти трио (Ервин Малина, контрабас, Маја Алвановић, клавир и Лав Ковач, бубњеви), Ана Беређи која је отпевала словачку изворну песму „Шипова ружичка“, Игор Хавран, виолиниста и Марек Ступавски, пијаниста.
В. Црњански