U Studiju M u petak otvaranje izložbe posvećene Plesnom orkestru RNS
U Studiju M Radio Novog Sada u petak, 14. decembra, tačno u podne biće otvorena izložba posvećena istorijatu Plesnog orkestra RNS.
Kroz mnoštvo fotografija raspoređenih na ukupno 20 panoa autori postavke, dugogodišnji urednik u RNS Vitomir Simurdić i dizajnerka Simona Dolinga, podsećaju na jedan od najuspešnijih ansambala na ovim prostorima koji je prvi javni nastup imao 29. novembra 1959, na obeležavanju prve decenije postojanja Radio Novog Sada, koji je osnovan 29. novembra 1949.
Orkestar je, na inicijativu prvog direktora Muzičke produkcije RNS, profesora Antona Ebersta, osnovan 1. avgusta 1959. pod imenom Veliki zabavni orkestar Radio Novog Sada, ali nas izložba vodi još malo dalje u prošlost. Jer, ozbiljne muzičare, kakve je pretpostavljala ovako zamišljena formacija, od negde je trebalo regrutovati – te su četiri panoa posvećena novosadskim yez sastavima iz kojih je poteklo jezgro ansambla. Iz te prve postave Plesnog orkestra danas su živa šestorica muzičara, a jedan od njih, bubnjar Triva Petrović, otvoriće izložbu.
Pod imenom Plesni orkestar RNS ansambl nastupa od 1962, od koncerta održanog u okviru Jugoslovenskog yez festivala na Bledu. „Bled je u ono vreme bio toliko važan da jednostavno nisi smeo da staviš prefiks yez uz ansambl ili orkestar dok nisi tamo nastupio. Bio je to definitivan dokaz yez statusa, odnosno u veliki svet yeza se ulazilo nastupom na ovom festivalu”, pojašnjava Simurdić, dodajući da izložba obuhvata tri faze orkestra, od te pionirske 60-tih godina prošlog veka, preko one 70-tih kada se već etablirao, do faze pune ekspanzije 80-tih godina.
Na panoima se tako, kroz fotografije, može pratiti uloga Plesnog orkestra u, recimo, Danima yeza u Novom Sadu od 1979. do 1988, na kojima je bio nezvanični domaćin i odakle su ostali upamćeni nastupi sa Borom Rokovićem, Tonijem Skotom... ali i na čuvenoj Glazbenoj paradi u Radencima, koja se održavala od 1974. do 1990. Beležene su i velike turneje po Mađarskoj, Zapadnoj Nemačkoj, Čehoslovačkoj, naravno po celoj bivšoj Jugoslaviji, sviralo se na Opatijskom festivalu i na Festivalu omladine u Subotici...
Podsećaju autori postavke i na legendarne dirigente orkestra. Prvi je bio Stevan Radosavljević, potom ansambl vodi Rudolf Tomšič a nakon njega ulogu bend-lidera preuzimaju Josip Lorbek i Aleksandar Dujin. Kao gosti dirigovali su Vojislav Bubiša Simić, Miljenko Prohaska, Bojan Adamič, Stjepko Gut, Duško Gojković... Na kraju nije zgoreg podsetiti na činjenicu da Plesni orkestar Radio Novog Sada formalno nikada nije prestao da postoji već je jednostavno „iščezao“ početkom devedesetih godina prošlog veka.
M. Stajić
Projekat “Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovao je “Market IT Marketing and PR”, a sufinansiran je od strane Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.