Na TIMS-u održana tribina „Rezultat kao mera vrednosti“
Tribina pod naslovom „Rezultat kao mera vrednosti” održana je na Fakultetu za sport i turizam (TIMS) u Novom Sadu.
Zaključak tribine je da do sportskog uspeha nema prečica, jer se vrhunski rezultati ostvaruju posvećenošću i predanim radom. Organizatori razgovora, koji je pobudio veliko interesovanje studenata, profesori Romana Romanov i Zlatko Ahmetović su tribinu posvetili Borislavi Perić Ranković, našoj proslavljenoj paraolimpijki, vodećoj na svetskoj rang listi stonotenisera sa invaliditetom, i na taj način obeležili svetski dan osoba sa invaliditetom.
Učesnike tribine pozdravio je pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, prof. dr Zoran Milošević, koji je istakao da je pobednik svako ko se bavi nekim poslom koji od njega, iznad svega, traži da bude pošten i vredan čovek.
„Vrednost poštenog i dostojanstvenog rada je centralna tema ove tribine. Zamislite kako je nekome ko pripada populaciji od osam posto ljudi sa invaliditetom, koliko ih ima u Srbiji. Kada uobičajene obaveze, porodične i ljudske, osoba sa invaliditetom nadogradi velikim sportskim uspehom, to je onda za svako poštovanje“, rekao je Milošević i dodao da je najveći problem uključivanje osoba sa invaliditetom u oblast ekonomije, ali i obrazovanja.
„Radujem se kada, na poziv studenata Tehničkog fakulteta u Zrenjaninu, izgradimo lift, koji će olakšati kretanje i studiranje osoba sa invaliditetom. Sramota je što to ranije nismo uradili. Na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, takođe smo ugradili lift, a toaleti će biti usklađeni spram njihovih potreba. Drago mi je i što su ove godine, prvi put, studenti sa invaliditetom bili u Banji Kanjiži sa svojim roditeljima i pratiocima“, dodao je Milošević i naglasio da su ovi studenti najhrabriji među nama, jer pokazuju da oni nisu trošak društva, već prava investicija, jer su kreativni i produktivni.
Posebna pažnja posvećena je obeležavanju 3. decembra - Svetskog dana osoba sa invaliditetom, kao i konceptu „porodice olimpijaca”.
Proslavljena paraolimpijka Borislava Perić - Ranković kazala je da joj je bavljenje sportom nakon nesreće pomoglo da povrati samopouzdanje i veru u sebe, ali da joj je omogućilo i nastavak školovanja, kao i poštovanje i priznanje od strane velikih sportskih imena u svetu.
„Motiv da se predano bavim sportom je zapravo želja da vidim gde su moje granice. Sport mi je povisio nivo samopuzdanja i samopoštovanja i omogućio da se pored treninga i takmičarskih obaveza bavim mnogim zanimljivim stvarima među kojima je i obrazovanje, jer sam nastavila sa studijama koje sam bila prekinula posle povrede kičme“, rekla je Borislava, koja ima 22 osvojene svetske medalje.
Na tribini su govorili i Zoran Mićović, predsednik Paraolimpijskog komiteta Srbije, te nekadašnji olimpijci: Vladimir Batez, Tadija Kačar, Zoran Pančić, Vasa Mijić, Slobodan Boškan. Oni su ukazali na vrednosti koje su im sportski rezultati doneli van terena i borilišta, a bilo je reči i o tome da li je rezultat samo mera sportskog postignuća ili i više od toga.