Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Reakcije na odluku Prištine o podizanju carinskih taksi

21.11.2018. 18:37 18:38
Piše:
Foto: Tanjug/D.Goll, arhiva

SARAJEVO, BEOGRAD: Predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić izjavio je da je odluka Prištine da podigne takse na proizvode iz centralne Srbije i BiH na 100 odsto pogrešna i da ruši postulate, cilj i namenu zbog koje je osnovana CEFTA. 

"Ako je to bio odgovor zbog rezultata glasanja za članstvo u Interpolu, mislim da je Kosovo odabralo pogrešnu metodu i način i poslalo pogrešnu poruku", kazao je Zvizdić.



"Ta odluka će biti povučena, bezrazložno je donesena. Put je dijalog, razgovor i kompromis kao i poštivanje međunarodnih standarda", kazao je Zvizdić za N1 BiH.

Grubješić: EU mora mnogo oštrije da reaguje

Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Suzana Grubješić izjavila je da Evropska unija mora mnogo oštrije da reaguje povodom najnovije mere Prištine da za sto odsto uveća takse na proizvode iz Srbije. 



Grubješić je u izjavi za Tanjug rekla da ta mera ne samo da šteti CEFTI, već i nastavku dijaloga Beograda i Prištine, jer, kako kaže, nezamislivo je da se dijalog nastavi u ovakvoj atmsferi. 



Na pitanje sa čijom podrškom je Priština mogla da donese takvu meru, Grubješić kaže da "nečiju podršku spolja imaju - onih koji su im pomogli da proglase nezavisnost"



"Pa i od tih nekih treba očekivati da ovu političku, a ne ekonomsku meru ukinu i da vrate stvari na pređašnje stanje kako bismo mogli da nastavimo dalje. Ovo je pretnja za čitav region. Zamislite sad da svaka od članica CEFTE počne međusobo "trgovinski da ratuje", rekla je ona.



Ocenila je da je mera Prištine politička i neekonosmka i dodala da do sada nije zabeleženo u regionu da je neko za sto odsto uvećao takse na uvoz robe za sto procenata. 



"Očekuje se oštrija reakcija EU bez obzira na to što Kosovo nije članica EU, ali jeste učesnik u dijalogu i pre svega se očekuje postovanje CEFTA sporazuma, jer se ovom merom Kosovo u stvari samo isključilo iz CEFTE, a ove godine predsedava što je još veći "nonsens", rekla je Grubješić. 



Ona je istakla da najveću štetu zbog povećanja taksi trpe građani, i Srbi i Albanci koji kupuju te priozvode.



Kako je dodala, u ovakvoj atmosferi i sa ovakvom merom teško je očekivati da se dijalog nastavi, u ovom slučaju Srbija apsolutno ne snosu nikakvu krivicu.

Mihajlović: Trgovinskim ratom PR ruši CEFTA

Trgovinskim ratom protiv Srbije Priština ruši bescarisnsku uniju zemalja CEFTA i uništava briselski dijalog s Beogradom, ocenila je potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović. 



U saopštenju za medije ona navodi Priština očigledno zbog odluke da ne bude primljena u Interpol iskaljuje bes na namirniciama koje dolaze iz Srbije, a da najvišu cenu takve odluke plaćaju svi žitelji Kosova. 



"Njima je kao direktna posledica trgovinskog rata odmah poskupeo hleb" kazala je Mihajlovićeva, ocenivši da je poslednji trenutak da EU urazumi vlasti u Prištini da ukinu takse koje su povećali i vrate se za pregovarački sto. 



Srbija, dodaje, ostaje dosledna politici razgovora kao jedinog načina na koji ćemo doći do kompromisnog i održivog rešenja za pitanje Kosova koje je u interesu i Srba i Albanaca. 



"Sada je red da Priština i Brisel konkretno pokažu da li je i njima stalo do razgovora i mirnog rešenja ovog pitanja ili je trgovinski rat protiv Srbije u stvari još jedna njihova zajednička akcija", poručila je Mihajlovićeva.  

LDP: Nerazumna odluka PR ne sme da utiče na očuvanje mira

Liberalno-demokratska partija nerazumnom smatra odluku prištinskih vlasti da carine na robu iz srbije podignu za 100 odsto, ocenjujući da bi ona mogla da bude povod za prekid dijaloga koj se vodi pod okriljem EU. 



U toj partiji smatraju i da odgovor Srbije na mere Prištine treba da bude strpljenje i čuvanje bezbednosti u regionu, koja, kako kažu, presudno zavisi od spremnosti političara da se uzdrže od bilo kakvih provokacija. 



LDP podseća da slobodna društva moraju težiti i slobodnoj i nesmetanoj trgovini, a da međunarodne organizacije i protokoli, pa time i trgovinski sporazumi, moraju biti garant normalnog funkcionisanja i saradnje između Srbije i Kosova. 



"CEFTA nije samo naš projekat, ni samo naša briga, ali mora biti i poziv svim drugima koji učestvuju u tom sporazumu da stanu u odbranu njenih vrednosti i načela", uvereni su u toj stranci. 



"Ljudima i ovde i u Prištini je potreban mir. Taj mir ne može niko ni da donese ni da sačuva, ako to ne urade Srbi i Albanci. Evropa i svet, okrenuti svojim problemima, nemaju ni volje ni vremena da se bave našim problemima i rešavaju ono što sami ne umemo", tvrde u LDP, a Prištini poručuju da put do Interpola ili sličnih organizacija vodi kroz dogovor sa Srbijom. 

Piše:
Pošaljite komentar