„DNEVNIK” u bečkom Kunsthistoriše muzeju: Poznati kreiraju postavke
Veliki muzeji nisu samo mesta u kojima se čuvaju remek-dela i održavaju izložbe velikih starih majstora već su, pokazao nam je Umetničko-istorijski muzej u Beču, mesta koja mogu da prirede i istinski spektakl.
Umetničko-istorijski muzej pokrenuo je, naime, 2012. godine novu seriju izložbi u okviru kojih poziva poznate kreativne individualce da predstave svoje lične izbore predmeta izvučene iz kolekcija muzeja i kreiraju nove/drugačije programske sadržaje. Do sada su to učinili Ed Ruša i Edmund de Val.
U duhu ustaljene prakse da svoje kolekcije otvori i ponudi istaknutim umetnicima kao inspiraciju za neobične odabire i kombinacije predmeta, Muzej je ovog puta pozvao poznatog filmskog režisera Ves Andersona i njegovu partnerku, spisateljicu i ilustratorku Džuman Maluf, da kao veliki ljubitelji ovog muzeja pročešljaju kolekciju i sačine svoju autorsku izložbu. Stručnu podršku pružio im je Džasper Šarp, kustos zadužen za savremenu umetnost.
Nakon dve godine rada na temeljnom upoznavanju 14 kolekcija muzeja, paralelno kroz stalne postavke i depoe, odabrano je 400 izuzetnih predmeta od kojih je skoro 250 prvi put izloženo javnosti. Među njima su egipatske, grčke i rimske starine, slike starih majstora, predmeti iz kabineta retkosti i carske riznice, iz kolekcije oružja i oklopa, starih muzičkih instrumenata, novčića i medalja, iz kolekcija Pozorišnog muzeja, Muzeja Sveta, Muzeja kočija u Vagenburgu i dvorca Ambras u Insbruku.
Posebna pažnja je ovog puta posvećena predmetima iz muzejskih depoa. Preko 350 predmeta izneto je iz depoa, što je najveća migracija predmeta radi izlaganja na nekoj izložbi u ovom muzeju. U izložbu je uključeno i nekoliko pozajmica iz komšijskog Prirodnjačkog muzeja sa kojima dele isti trg. Ovakav izbor predmeta, od najstarije keramičke ogrlice iz antičkog Egipta do drvene figure majmuna iz Indonezije nastale 5.000 godina kasnije, sugerišu spektakularnu širinu, dubinu, istoriju i kompleksnost Umetničko-istorijskog muzeja u Beču.
Izložba je postavljena u okviru Kabineta retkosti koji predstavlja najvredniji deo kolekcije KHM. Sastoji se iz osam segmenata u kojima su predstavljeni predmeti povezani različitim narativima. Predmeti su povezani prema kriterijumima neuobičajenim za muzejske postavke: boja, materijal, veličina, oblik… Centralni eksponat izložbe je sakrofag za mumiju rovčice, po kojem je čitava izložba dobila naziv.
U izložbi nema tekstualnih ni potpisnih legendi, već se sve informacije o predmetima nalaze u brošuri što posetioce podstiče da sami pronalaze podatke, promišljaju o vezama predmeta i uživaju u lepoti odabranih predmeta. Za eksponate preuzete iz stalne postavke Džuman Maluf je izvela ilustracije koje su postavljene na njihova mesta.
Da otvaranje izložbe može da bude spektakularni događaj pokazale su i brojne poznate ličnosti koje su pre dve večeri prisustvovale otvaranju: pored autora tu su bili i Tilda Svinton, Yejson Švarcman... Direktorka muzeja Sabina Hag istakla je da je ova izložba odlična prilika da se obimna i raznovrsna kolekcija muzeja predstavi na inovativan način atraktivan različitoj publici. I konačno, kako je rekao kustos izložbe Džasper Šarp, ova izložba istovremeno je i intimna priča Vesa Andersona i Džuman Maluf, njihovo „ljubavno pismo” Kunsthistoriše muzeju, omiljenom im mestu koje su posećivali mnogo puta .
Izložba Spitz Mummy in a Coffin and other Treasures, realizovana u saradnji Umetničko-istorijskog muzeja i Fondacije Prada iz Milana, otvorena je do 28. aprila 2019. godine.
GMS