Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za gasnu bezbednost potrebno tri milijarde evra

24.10.2018. 11:37 11:39
Piše:
Foto: Tanjug (J. Pap, ilustracija)

NOVI SAD: Grejna sezona je započela i domaće tržište dobro je snabdeveno energentima da bi ona protekla u najboljem redu.

To se odnosi i na prirodni gas, koji Srbija uvozi iz Rusije i koji u našu zemlju stiže samo iz jednog pravca – preko Mađarske. Obezbeđenje novih pravaca snadbevanja je za Srbiju veoma važno, a na tom planu JP „Srbijagas”, kako je nedavno kazao generalni direktor tog preduzeća Dušan Bajatović, u narednih pet godina u srpsku gasnu infrastrukturu planira da investira gotovo tri milijarde evra.

Po njegovim rečima, JP „Srbijagas” radi dva velika projekta gasne infrastrukture i oba u potpunosti poštuju evropsku energetsku praksu i  pravila. Prvi je interkonekcija Niš–Dimitrovgrad–Sofija, dugačka 109 kilometara, kojom bi se Srbija zakačila na bugarski gasovodni sistem.

Drugi je magistralni gasovod od granice Bugarske do granice Mađarske, dug 403 kilometra.

Za interkonekciju Niš–Dimitrovgrad–Sofija dobijamo grant od Evropske unije jer, i po studiji koju su uradili JP „Srbijagas” i neke evropske institucije, taj pravac nije komercijalan i zato se finansira evropskim novcem i nalazi se na prioritetnim evropskim listama objekata koji se grade, rekao je Bajatović.

Kako je dodao, sada se radi eksproprijacija i projektovanje. Evropa nam daje 49 miliona evra, a obezbeđivanje ostatka novca do 85,5 miliona evra biće stvar „Srbijagasa”, a možda će nam pomoći Vlada Srbije. Reč je o gasovodu čiji je kapacitet približno dve milijarde kubnih metara godišnje, naveo je Bajatović.

Drugi projekat podrazumeva gasovod koji bi prolazio kroz našu zemlju od granice s Bugarskom do granice s Mađarskom, vredan oko 1,08 milijardu evra, u koji će Srbija ući kada od Energetske zajednice dobije saglasnost. Veza s gasovodom iz Bugarske u Srbiji biće urađena u okolini Zaječara, a potom bi prolazio pored Batočine, Požarevca, Pančeva, Gospođinaca i iznad Horgoša bi trebalo da se priključi na gasnu infrastukturu Mađarske. Kapacitet tog gasovoda je 13 milijardi kubnih metara godišnje, a kako je reko Bajtović, a njega će moći da se snabdevaju i Sarajevo i Republika Srpska. On je naglasio i da su razgovori između svih operatera u toku, i da bi, ako odgovor iz EZ-a, koji se očekuje u novembru, bude potvrdan, ceo projekat mogao biti gotov 2022. godine, a deonica u našoj zemlji u decembru 2019.


Eventualno poskupljenje neće biti veliko

Da li će se menjati cena gasa u Srbiji za sada se ne može reći, ali je, budući da cena nafte poslednjih meseci raste, to moguće. To su nedavno rekli i ministar energetike Aleksandar Antić i Dušan Bajatović, koji su ukazali na to da će u nekom trenutku morati da se prilagodi cena za domaćinstva i malu privredu, ali da poskupljenja neće biti ekstremna.


Po rečima predsednika Udruženja za gas Srbije Vojislava Vuletića, ulaganje u gasnu infrastrukturu, kao i realizacija tih planova, imala bi veliki značaj za Srbiju.

To bi doprinelo povećanju stabilnosti snabdevanja prirodnim gasom, obezbedilo potrebne količine gasa za domaće tržište, većem broju zaposlenih u toj delatnosti, a Srbija bi ostvarivala i prihod na osnovu tranzita gasa, rekao je Vuletić.

Na veću stabilnost snabdevanja domaćeg tržišta gasom pozitivno je uticao i rad Podzemnog skladišta u Banatskom Dvoru, gde je u toku proširenje. Minimalno proširenje će biti s 450 miliona kubnih metara na 750 miliona kubnih metara, a maksimalno na milijardu kubika.

D. Mlađenović

Autor:
Pošaljite komentar
Bajatović: Obezbeđene dovoljne količine gasa za zimu

Bajatović: Obezbeđene dovoljne količine gasa za zimu

23.10.2018. 08:15 08:17
Vuletić: Svaki gasovod s juga Evrope značajan za Srbiju

Vuletić: Svaki gasovod s juga Evrope značajan za Srbiju

11.06.2018. 09:46 09:46