Šestović: Nema najave da je skoro moguća nova ekonomska kriza
Iako svetski mediji spekulišu o mogućoj novoj svetskoj ekonomskoj krizi zbog „naduvavanja cena” nekretnina i drugih nerealnih dešavanja na tržištu, kao što je to bio slučaj pre deset godina, iz Svetske banke poručuju da za sada nema najava da je moguće da se tako nešto desi u neposrednoj budućnosti.
Ekonomista Svetske banke u Srbiji Lazar Šestović kaže da postoje brojna dešavanja u Evropi i svetu koja utiču na razvoj i usporavanje rasta BDP-a, ali da, što se tiče mogućih međunarodnih kriza, SB nema nikakvu najavu da je to nešto što se može desiti u neposrednoj budućnosti i da će imati direktan uticaj na kretanja u Srbiji.
Objašnjava da, u kontekstu regionalnog ekonomskog rasta i priliva investicija, postoje dva pozitivna faktora koja utiču na rast, kako u Srbiji, tako i u regionu.
– Jedan su još relativno niske kamatne stope, što znači da su troškovi finansiranja povoljni – naveo je Šestović. – Drugi pozitivni faktor je činjenica da čitava Istočna Evropa, pa i čitava Unija, raste zaista neobično visokim stopama. To se sve automatski preliva na Srbiju zato što je naša zemlja veoma integrisana u evropske tokove proizvodnje.
Što se brže razvija auto-industrija u našoj i susednim zemljama, poput Austrije i Rumunije, „to smo mi veći izvoznik ka njima, pa je samim tim i naš rast veći”.
– Upravo to za sadaSrbija koristi, kao i naši susedi – kaže on. – Međutim, koliko će sve to trajati, teško je reći. Postoji izborni ciklus u EU sledeće godine. U velikim članicama EU se takođe očekuju izbori, to su sve neizvesnosti koje mi ne znamo kako će uticati na očekivanja privrednika i investitore. Svakako da smo mi direktno izloženi tom uticaju jer imamo oko šest procenata BDP-a godišnje u formi stranih direktnih investicija svake godine, tako da njihovo eventualno smanjenje značajno utiče na razvoj BDP-a.
Strane direktne investicije na Zapadnom Balkanu su prilično ograničene, napominju u SB-u, i navode: „Prosek po glavi stanovnika na ZB (2.600 dolara u 2015. godini) je manje od polovine SDI-ja po glavi stanovnika u istočnoevropskim državama članicama EU, a iznosi samo sedminu proseka EU”.
Koliko je moguće ojačati ekonomije Zapadnog Balkana i šta je neophodno uraditi, Svetska banka daje u izveštaju za ovu godinu, koji je predstavljen javnosti.
Postavlja se pitanje kakve su strane direktne investicije (SDI) potrebne Zapadnom Balkanu.
Svetska banka u istom izveštaju odgovara da, iako SDI smatraju glavnim kanalom za transfer tehnologija u zemljama u razvoju, nisu sve SDI jednako efikasne u ubrzavanju rasta. Vremenom se, navode, pokazalo da SDI u automobilskoj industriji obezbeđuje prelivanje produktivnosti za domaće dobavljače auto-delova. Slično tome, prelivanje produktivnosti se povezuje sa SDI u sektoru usluga kao što su informaciono-komunikacione tehnologije, finansijski sektor ili hoteli i turistički sektor, kao i u proizvodnji.
Međutim, ulaganje u sektor nekretnina i rudarstvo, ocenjuju, ima malo veze s domaćom privredom, pogovoto nakon završetka izgradnje, a samim tim i mali potencijal za efekat prelivanja produktivnosti.
D. U.