Juneće meso sve skuplje, svinjskom cena pada
Ovih dana u novosadskim mesarama i marketima cena kilograma junećeg mesa prelazi 800 dinara, dok juneće meso s kostima košta iznad 700 dinara kilogram.
Cena junetine počela je da raste u julu i taj trend nastavljen je do sada, a u isto vreme, cena svinjskog mesa počela je da opada, pa se tako trenutno može kupiti dva kilograma svinjskog buta za jedan kilogram junećeg.
Po oceni stručnjaka, rastu cene junećeg mesa doprineo je i rast cene žive vage na stočnim pijacama i klanicama. Po podacima Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije, cena žive vage junadi od 350 do 480 kilograma tokom prošle nedelje kretala se između 260 dinara, koliko je bilo u Novom Sadu, i 290, koliko se plaćalo u Somboru. Klanice u Južnobačkom, Južnobanatskom i Srednjobanatskom okrugu plaćale su za kilogram žive vage junadi iznad 480 kilograma 250 dinara.
Po oceni analitičara, rast cene junetine u otkupu utiče na rast cene u maloprodaji. To potkrepljuju podatkom da je u junu otkupna cena junetine bila 1,90 evro kilogram, a da je sada već 2,49 evra, odnosno gotovo 30 odsto više. Otuda i razlika u ceni kilograma junećeg mesa u mesarama i marketima: s junskih 660 dinara kilogram, sada je između 800 i 840.
S druge strane, Srbija je izvezla prvi kontejner goveđeg mesa u Kinu, što se nije desilo u prethodnih 30 godina, rekao je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, ističući da je plan da svaki drugi ili treći dan po jedan kontejner odlazi u Kinu. On je kazao da će Vlada Srbije do kraja godine izaći s novim programom podrške investicijama u prehrambenoj industriji.
Cene tovljenika na stočnim pijacama i u klanicama prošle nedelje počele su da padaju, pa je tako u okolini Novog Sada kilogram koštao između 140 i 160 dinara, u zavisnosti od težine. U Somboru je cena žive vage tovljenika bila 130, odnosno 140 dinara, a u Pančevu i Sremskoj Mitrovici se za tovljnike između 80 i 120 kilograma plaćalo 160 dinara.
Po rečima Nenada Budimovića iz Privredne komore Srbije, Srbija je za prvih pet meseci ove godine uvezla 600 tona junetine. U međuvremenu je došlo do izvoza junetine u Tursku, a sada i u Kinu. Međutim, to ne bi trebalo da utiče na cenu junećeg mesa u Srbiji jer trenutno imamo od 12.000 do 15.000 junadi u tovu, što je malo za dobar izvoz, ali je dovoljno za lokalno tržište.
S druge strane, u prvih pet meseci ove godine uvoz svinjetine bio je vredan više od 30 miliona evra i uvezeno je 15.000 tona mesa. No, većina uvezenog mesa uglavnom je završila u preradi, pa nije bilo smanjenja cene svinjskog mesa u mesarama i marketima, što je i razlog da je letos kilogram svinjskog buta koštao oko 500 dinara.
LJ. Malešević