Stižu kineski dronovi
Srbija će od Kine nabaviti dva sistema bespilotnih letelica nove generacije, koje će se upotrebljavati za izviđanje, ali mogu upravljati i artiljerijskom vatrom. Borbeni sistem se sastoji od po tri drona, zemaljske kontrolne stanice i udaljenog video-terminala.
Borbeni sistemi moći će da nose bombe i rakete, pre svega laserski navođene, imaće optoelektronski sistem koji može i danju i noću da izviđa i meri koordinate ciljeva i navodi rakete.
Ovo su prvi oblici vojnotehnološke saradnje s Kinom, a ima za cilj diverzifikaciju opreme Srbije kao vojno neutralne zemlje. Međutim, kada sva oprema Vojske Srbije bude kompletirana, niko joj u regionu, ocenjuju vojni eksperti, neće biti ni blizu.
Reč je o bespilotnim letelicama kineskog vazduhoplovnog koncerna “Čangdau”, dela korporacije AVIK (Vazduhoplovna industrijska korporacija Kine). Tu kompaniju je nedavno posetila visoka vojna delegacija Srbije, a tokom obilaska predstavljene su im mogućnosti njihovih dronova.
Najpoznatija bespilotna letelica ovog koncerna je „jilong 2”, koja se naziva i „pterodaktil 2”. Taj dron može da nosi široku paletu naoružanja - laserski navođene bombe mase do 50 kilograma, protivpešadijske bombe, rakete vazduh - zemlja i protivoklopne rakete.
„Jilong 2” uzleće s težinom od 4,2 tone, od čega može da nosi 480 kilograma tereta oružja i da ostane u vazduhu 20 sati. Doseže visinu od 9.000 metara a maksimalna brzina mu je 370 kilometara na čas. Opremljen je radarom i laserski i GPS navođenim raketama, i prema nekim procenama jednako je efikasan kao američki pandan „MQ-9 riper„.
Kineski dronovi borbeno su provereni u više sukoba u svetu, a cena jedna bespilotne letelice iz familije „ving lung”, prema globalnom nezvaničnom cenovniku vojne tehnike, dostiže oko milion dolara.
Kinezi proizvode izviđačke dronove, kao i borbene letelice skromnijih performansi. Lista korisnika ove moderne tehnologije je podugačka, a na njoj su i Emirati, Saudijska Arabija, Egipat, Kazahstan, Nigerija…
Prema saznanjima, dronovi će biti sklapani u Srbiji, a originalne komponente biće nabavljane od kineskih proizvođača.
Kupovina kineskih dronova očigledno je rezultat procene da je Srbiji neophodan i naoružani dron, jer „pegaz“ i „vrabac“, letelice razvijene u Vojnotehničkom institutu, namenjeni izviđanju i osmatranju na daljinama do 10 kilometara, odnosno do 12, očigledno nisu dovoljni. Vojni analitičar Aleksandar Radić smatra da je ovo dobra odluka, jer je naoružani dron izuzetno korisno sredstvo.
- Vidimo da je trend da se sve više koriste besplatne letelice i da je u skorije vreme sve više primera da se koriste za pojedinačne likvidacije vođa terorista. To je ono što rade recimo Amerikanci, akciju sprovedu uz minimalnu kolateralnu štetu, sa velike distance bespilotnom letelicom, gde je i politički rizik mnogo manji, jer i ako se desi obaranje letelice, javno mnjenje drugačije doživljava kada je to tehnika, a ne čovek - ukazuje Radić.
Domaći bespilotni borbeni helikoper
Da je Srbija u stanju da sama proizvede borbenu bespilotnu letelicu, dokaz je „Stršljen“, nastao u kompaniji duge tradicije „Edepro“. Reč je o helikopteru koji upravo prolazi poslednje provere mehaničkih komponenti i testove lebdenja. Motor, rotor, telo helikoptera, reduktor i lopatice delo su srpskih stručnjaka. Bespilotni helikopter ima mogućnost ugradnje različitih tipova opreme i naoružanja, a u osnovnoj varijanti namenjen je za podršku trupama na zemlji, otkrivanje i uništavanje komandnih položaja neprijatelja, osmatranje bojišta, lasersko obeležavanje ciljeva i protivelektronska dejstva.
U pojedinim stručnim medijima moglo se pročitati još pre četiri meseca da naša država pregovara i s Izraelom, čije se letelice na svetskoj pijaci trenutno najbolje kotiraju, oko nabavke dronova. Navodni pregovori su u povoju a da li će do kupovine i doći, ostaje da se vidi.
Inače, naoružane bespilotne letelice u našem regionu trenutno ima samo policija Makedonije, iako u toj zemlji ta informacija nikada zvanično nije objavljena. Reč je dronu izraelske proizvodnje „Hermes 450“,
- Različite zemlje posmatraju tehnologiju drona na različite načine. Neke vide donove kao oružje, dok ih drugi kategorišu kao avione. Pored toga, policija počinje da ih koristi kao alat u svakodnevnom operativnom radu - rekla je direktorka Centra za inovacije Interpola Anita Hazenberg na nedavnom dron ekspert forumu održanom u Singapuru.
Milan Bozokin