Loukost letovi od Srbije do Švajcarske za 21 evro
Avio-kompanija „Izidžet” uvela je direktne letove na liniji Beograd–Bazel s aerodroma „Nikola Tesla”.
Do tog grada u Švajcarskoj će tokom leta biti tri leta nedeljno, a letovi će biti nastavljeni i na zimu. Cena avio-karte te britanske niskobuyetske avio-kompanije od Beograda do Bazela u jednom pravcu koštaće 21 evro.
Građani Srbije i preko drugih niskobuyetskih avio-kompanija, poznatijih kao lou kost kompanije, koje imaju izuzetno niske troškove poslovanja, a time i cene usluga, mogu da putuju širom sveta. Model poslovanja tih kompanija zasniva se na kupovini karata isključivo putem interneta, korišćenjem samo jednog tipa aviona u floti, korišćenjem aerodroma s niskim taksama. Uz to, leti se isključivo na najprofitabilnijim linijama, dodatne usluge – prtljag, jelo i piće tokom leta se naplaćuju, a zapošljava se najmanji propisani broj zaposlenih.
Kako je za „Dnevnik” objasnio agent sajta „Aviokarte.org”, iz Beograda se preko lou kost kompanija trenutno može leteti u mnoge gradove Evrope: Bazel, Dortmund, Berlin, Hanover, Minhen, na Maltu, u Malme, Stokholm, London, Pariz, Rim... a tokom leta uvode se sezonski letovi za Grčku i Tursku. Ponude, kako ističu, zavise od raspoloživosti aviona svake lou kost kompanije koja ima dozvolu za rad u Srbiji. Niskobudžetske kompanije, potvrđuje agent tog sajta, uvek lete određenim danima u nedelji na određenu relaciju. Karte se kupuju uvek karticom, cena se može promeniti u trenutku, a neophodno je, ističe, da se izradi i propusnica za ukrcavanje.
Lou kost kompanije i do 40 odsto svog buyeta pune zahvaljujući takozvanim dodatnim uslugama – promena mesta u avionu, čekiranje prtljaga i hrana i piće tokom leta. Udeo dodatnih usluga u ukupnom profitu iz godine u godinu se povećava. Među kompanijama koje najviše novca zarađuju na taj način prednjači američka kompanija „Spirit erlajns”, a potom mađarski „Viz er”.
U Srbiji radi 12 lou kost kompanija
Od pre nekoliko godina i Srbija se našla na mapi lou kost avio-kompanija, čemu je najviše doprinelo ukidanje viza za putovanje u zemlje Šengen zone. Trenutno ih je 12, koje lete s aerodroma „Nikola Tesla” u Beogradu i „Konstantin Veliki” u Nišu. Lou kost kompanije očekuju da se postigne dogovor s nadležnima o tome da se za civilni saobraćaj prilagodi i vojni aerodrom u Batajnici, odnosno jedan njegov deo stavi u službu civilnog saobraćaja.
Stručnjaci ne spore prednosti lou kost kompanija, koje nude povoljne cene avio-karata, kao i specijalne ponude, što korisnicima svakako odgovara. Međutim, zameraju im da često ima kašnjenja za koje niko ne odgovara, da nema transfera prtljaga između letova te da se uz plaćanje dodatnih usluga ispostavi da cena avio-karte bude slična kao i kod kompanija koje nisu niskobudžetske.
S obzirom na pogodnosti koje niskobuyetske avio-kompanije pružaju, očekuje se da će se njihov broj u Srbiji u budućnosti povećati i da će građani naše zemlje, kao što to čine mnogi u drugim državama, uz plaćanje povoljije avio-karte stizati do evropskih metropola i letovališta.
LJ. Malešević