Nedostaje radne snage: Već sada fali građevinaca, krojača, obućara
NOVI SAD: Poslednjih decenija iz Srbije je otišao veliki broj mladih i obrzovnih kadrova, ali to nije specifično samo za našu zemlju, već se s tim suočavaju i mnoge druge i u okruženju, ali i celoj Evropi.
To utiče i na prosečnu starost građana Srbije, koja je po rečima ministra za rad, zapošljavanje, socijalnu i boračku politiku Zorana Đorđevića 43 godine. Ministar upozorava na to da će se Srbija, zbog negativnog prirodnog priraštaja, uskoro suočiti s manjkom radne snage i da neće imati ko da radi.
Mada se ministrovo upozorenje odnosi na budućnost, odnosno na procenu da će u Srbiji do 2041. godine biti 5,5 miliona stanovnika, što će smanjiti radnu snagu 21 odsto, problem je vidljiv već sada i oseti se na srpskom tržištu rada. To se posebno odnosi na određene struke: već sad nedostaje radnika u građevinarstvu, ugostiteljstvu, proizvodnji odeće i obuće... Poslodavci teško dolaze do radne snage u tim delatnostima, a zabeleženi su i slučajevi da se moraju angažovati strani državljani samo zato što na domaćem tržištu rada tih kadrova nema dovoljno.
Od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji, kojih je na kraju prvog tromesečja ove godine bilo 2.688.300, samozaposlenih je 590.300, radnika je 1.957.700, a pomažućih članova domaćinstva 140.200. Zaposleni izdvajaju doprinose za 1.711.611 penzionera i 468.700 nezaposlenih. Zbir broja penzionera i nezaposlenih, koji se izdržavaju iz doprinosa zaposlenih, dostiže cifru od 2.180.311, a razlika između broja onih koji rade, te penzionera i nezaposlenih je svega 507.989.
Po poslednjim podacima, koje je u publikaciji „Trendovi” objavio Republički zavod za statistiku, u Srbiji je u prvom kvartalu ove godine bilo zaposleno 2,6 miliona ljudi, a stopa zaposlenosti bila je 45,1 odsto. Uz taj podatak, navedeno je da ima 468.700 nezaposlenih, što znači da je stopa nezaposlenosti u prva tri meseca iznosila 14,8 odsto. U poređenju s poslednjim kvartalom prošle godine, broj nezaposlenih smanjen je 6.900, dok je broj zaposlenih povećan 75.300.
Čak i kada bi se svi nezaposleni odmah zaposlili, ukupno bi u Srbiji na radnim mestima bilo 3.157.000 ljudi, što i dalje nije dovoljno da se iz kase Fonda PIO redovno obavlja isplata penzija za 1.711.611 penzionera jer je odnos radnik/penzioner manji od dva prema jedan, a za održivi penzioni fond potrebno je da on bude mnogo veći. Naime, ekonomisti tvrde da penzioni sistem ne može biti održiv dok najmanje tri radnika ne budu radila za jednog penzionera. Srbija već sada nema taj odnos jer bi to značilo da bi u našoj zemlji trebalo da bude 5.134.833 zaposlenih, što je nedostižno. Pogotovo ukoliko se negativan prirodni priraštaj nastavi i ukoliko mladi iz Srbije i narednih godina budu odlazili da rade u inostranstvu. Odlazak mlade i obrazovane radne snage iz Srbije – a procenjuje se da ih godišnje u proseku ode oko 58.000 – dodatno umanjuje ponudu na srpskom tržištu rada i otvara prostor za dolazak stranih državljana da bi radili na radnim mestima za koje nema dovoljno kadrova.
LJ. Malešević