Stokholm, grad na 14 ostrva i sa najviše muzeja na svetu
U Stokholmu, gradu koji okružen jezerima leži na 14 ostrva, možete doživeti da u jednom danu osetite četiri godišnja doba.
Zato nemojte da vas zavara što je u junu ove godine Stokholm par dana imao najveće temperature u Evropi, od čak 29 stepeni, jer je za svega 10 sati, izmereno devet. Grupa iz Srbije nije se nadala da će od prolećnog jutra, doživeti vreli letnji dan, popodne dočekati jesen, a predveče pravu zimu, praćenu ledenim vetrom sa severa. Gledali smo Šveđane u kaputima i podsmevali se, živeći u zabludi da su turisti. Za svega nekoliko sati, trebao nam je taj kaput, više nego išta, jer je vrlo brzo hladnoća zacrvenela naše noseve i uši, jer smo itekako pogrešili u izboru odeće.
Najstariji deo Stokholma leži na tri ostrva, Ridarholmen, Staden i Helgeandsholmen, sve sa renesansnim zgradama iz 17. i 18. veka.
Ipak, šetnja starim jezgrom grada ili Gamla Stanom, što u prevodu i znači “stari grad” je nešto što će ispuniti sva vaša čula. Kaldrma i uređene fasade jarkih i veselih boja, uzane ulice i trgove sa neobičnim prolaznicima, od vojne povorke koja svečano maršira u uniformama praćena muzikom, do pobornika Hari Krišne koji “šire ljubav i mir”, malenih kafića i sladoleyinica, ali i restorana sa raznim ribljim specijalitetima, koje morate probati, kako bi se uživeli u ulogu Šveđana. Grad sa oko dva miliona stanovnika izuzetno je živ i brz. Posebno će vas zapanjiti tačnost javnog prevoza; posle samog silaska sa aerodroma, do tramvaja, autobusa, metroa, sve je tačno u sekund. Gužva ne postoji, jer u momentu kada se skupi više od deset putnika na stanici, menja se smer metroa, i gužva se raščisti kroz nekoliko minuta. Grad je odlično povezan javnim prevozom, koji većina najčešće koristi. Na ulicama nema mnogo automobila, a sve je čisto, uredno, i nekako “u vinklu”.
Šveđani su ljubazan narod, ali ne vole puno da pričaju bez preke potrebe. Kada je pauza za kafu, takozvana fika, to je vreme za odmor koje se ne sme zameniti ni sa čim drugim, i to je vreme u kome Šveđani uživaju u potpunosti.
Grad izuzetne arhitekture, jer kada prođete Gamlu, u kojoj morate videti Kraljevsku palatu, Stokholmsku katedralu, kao i crkvu Ridarholmen, ali i čuveni trg Stortorget koji je na svim razglednicama simbol grada, i na kom se nalazi Švedska akademija u kojoj se bira dobitnik Nobelove nagrade za književnost, a svečanost se održava u Stokholmskoj koncertnoj hali.
Švedski standard
Iako do Stokholma možete pronaći povratnu avionsku kartu za 75 evra i sleteti na aerodrom Skavsta koji je udaljen 100 kilometara od Stokholma, pripremite se na udar na vaš yep, od obične prodavnice, do čuvene fike, ali i ako želite da se počastite nekim finijim ručkom. Ne postoji yabe izreka “švedski standard”, pa ako ste planirali da se ponovite, ponesite dovoljno švedskih kruna, iako u starom gradu odnosno Gamli koja je podređena turistima, prihvataju evro za valutu, to ne rade nigde drugde u gradu, već možete isključivo platiti karticom, koju velika većina koristi, ili njihovim krunama.
Preporuka je da peške pređete preko mosta u novi deo grada, gde će vas dočekati nove staklene zgrade, odlično uklopljene sa starim fasadama.
Osim toga, Stokholm je grad sa najviše muzeja na svetu, ima ih čak 70, a muzej Vasa najposećeniji na ostrvu Đurgaren, gde možete videti brod iz 17.veka skoro potpuno očuvan, a koji je potonuo odmah pri isplovljavanju. Ovo ostrvo omiljeno među Šveđanima za rekreaciju, godišnje poseti oko 10 miliona turista. Muzej moderne umetnosti takođe je jedna od glavnih turističkih atrakcija, jer se u njemu mogu videti dela Dalija, Pikasa, Matisa i drugih.
Kao i kad je arhitektura u pitanju, da je spoj starog i novog, običnog i neobičnog, ali i nepregledne količine vode, odnosno jezera, na kojima ćete videti usidrene raznorazne barke, glisere, čamce, brodove, a na nekima se možete i provozati, tako se i u ulici Drotnigatam koji je najveći šoping centar, prepun radnji visoke, a i svake druge mode, ukoliko samo zađete u ulicu pored ispred gradske opere, može videti vašar sa uličnim prodavcima, a u ponudi od diktafona do muzičkih instrumenata, ručno pravljenje garderobe, starog porcelana.
Pa ipak, Stokholm nikako nije šoping destinacija, već prilika da doživite grad u kom se mešaju stara arhitektura i “hajtek” zgrade, uživate u jezerima i moru. Osetiti grad u kom je nastala čuvena “Aba”, rođen Alfred Nobel, ali i glumice Ingrid Bergam i Greta Garbo, kao i Pipi Duga Čarapa.
Maša Stakić