Unutrašnje migracije za poslom - 120 hiljada građana godišnje
Po podacima Republičkog zavoda za statistiku, lane je 120.355 lica promenilo mesto prebivališta unutar Srbije.
Prosečna starost onih koji su lane promenili prebivalište je 34 godine i tri meseca, što znači da je reč o radno sposobnim osobama. Međutim, nisu svi promenili prebivalište zbog posla jer podaci RZS-a pokazuje da je od ukupnog broja lica koja su se lane presilila, 35 odsto aktivno, osam odsto je to učinilo iako ima lične prihode, a čak 57 odsto su izdržavana lica.
Beogradski region i Vojvodina i dalje su privlačniji za preseljenje i trajnije naseljenje od Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije, jer statistički podaci pokazuju da je u tim delovima naše države broj stanovnika koji su se odselili veći od broja onih koji su se naselili.
Najviše stanovnika lane se doselilo u Beogadski region – 49.494, dok je u region Vojvodine stiglo njih 27.362. U istom perodu, dakle tokom prošle godine, iz Beogradskog regiona odselilo se njih 43.057, a iz Vojvodine 26.692. Kada se od broja doseljenih oduzme broj odseljenih, dolazi se do podatka da je Beogradski region sada „bogatiji” za 6.437 lica, a Vojvodina za 670.
Kao i prethodnih godina, najviše lica koja su se doselila u Vojvodinu došlo je u Južnobačku oblast – 10.980. Uz to treba dodati podatak da se lane iz te oblasti odselilo 9.205 lica, što znači da je razlika između jednih i drugih 1.775. U Severnobanatskoj oblasti stiglo je lane 1.708 lica, a otišlo 1.960, pa je saldo između jednih i drugih u minusu, i to za 252 lica. U Severnobačkoj oblasti došlo je 2.603 lica, a odselilo se 2.385, i tu je saldo u korist doseljenih 218. Srednjobanatska oblast lane je primila 2.244 novodoseljenih, a iz nje se odselilo 2.540 lica, što znači da je 296 više otišlo nego što je došlo. Negativan saldo između doseljenih i odseljenih beleži i Sremska oblast, u koju je lane pristiglo 4.169 lica, a iz nje otišlo 4.316.
U sam Novi Sad tokom prošle godine doselilo se 7.802 lica, i to 4.271 iz drugog regiona, 2.311 iz druge lokalne samouprave u okviru Južnobačkog okruga i 1.220 iz drugog naselja u okviru samog grada. Od ostalih lokalnih samouprava u okviru Južnobačke oblasti, najveći priliv zabeležen je u Bačkoj Palanci – 553, zatim Vrbasu – 443 i Temerinu – 485.
Radna mesta dovode novo stanovništvo
Koliko otvaranje novih radnih mesta i dolazak dobrih stranih investitora znači za migraciju stanovništva dobro ilustruje primer opština Pećinci, Stara Pazova i Ruma, koje se smatraju liderima stranih ulaganja. Tako je u Pećince lane stiglo 360 lica, u Staru Pazovu 975, a u Rumu 748, i to su jedine sremske opštine koje su zabležile pozitivan saldo odnosa pristiglih i otišlih.
Šefica Odseka Republičkog zavoda za statistiku za demografiju Gordana Bjelobrk objašnjava za „Dnevnik” da je teško tačno reći zbog čega dolazi do unutrašnje migracije, i dodaje da otvaranje novih radnih mesta svakako utiče na odluku naših građana da promene mesto boravka.
– Beograd, Novi Sad i Niš ostali su i prošle godine destinacije u koje ima najviše novih građana – rekla je Gordana Bjelobrk. – Sama ta činjenica može značiti da se upravo u tim najvećim gradovima u Srbiji lakše može naći radno mesto. Međutim, to ne mora biti jedini razlog migracija radno sposobnog stanovništva. Svakako da na promenu prebivališta utiče i udaja, a to dokazuje veliki procenat upravo ženskih osoba. Takođe, univerzitetski centri u najvećim gradovima u Srbiji su mesta gde mladi nakon završetka fakulteta odlučuju da se nastane ukoliko mogu da dobiju radno mesto.
LJ. Malešević