Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pripadnici JSO oslobođeni optužbi, među njima i Ulemek

13.07.2018. 14:32 11:46
Piše:
Foto: Tanjug

Specijalni sud u Beogradu izrekao je presudu okrivljenima Miloradu Ulemeku Legiji i još sedmorici bivših pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO), kojom ih je oslobodio optužbi za oružanu pobunu u novembru 2001. godine jer su dokazi pokazali da je sporni događaj od pre 17 godina, kada je jedinica izašla na ulicu, bio miran protest.

Izrečenom presudom okrivljeni Milorad Ulemek Legija, prvi komandant JSO-a, koji je bio penzionisan u vreme događaja, oslobođen je optužbi da je, koristeći svoj ključni uticaj na jedinicu, „organizovao pobunu” s Dušanom Spasojevićem, vođom tadašnje kriminalne grupe „zemunski klan”, koji je ubijen u martu 2003. godine.

Optužbi za učestvovanje u pobuni oslobođeni su Duško Maričić Gumar, koji je u vreme događaja bio komandant te sada rasformirane jedinice, nekadašnji zamenik komandanta Zvezdan Jovanović te bivši pripadnici JSO-a Veselin Lečić, Mića Petraković, Dragoslav Krsmanović, Vladimir Potić i Dragiša Radić. 

„Sudsko veće je odluku donelo jednoglasno na osnovu materijalnih i pisanih dokaza, kao i iskaza većine svedoka jer su bili u korelaciji s činjenicama i dokazima, dok pojedinim svedocima sud nije poklonio veru zbog toga što su iznosili lično mišljenje ili ono što su čuli od drugih“, rekao je predsednik veća Dragomir Gerasimović, što je u odeljku za publiku gde su sedeli prijatelji i rodbina okrivljenih, dočekano aplauzom. 

Glavni dokazi su, kako je naveo sudija, stenogrami sa 61. i 62. sednice Vlade Srbije, koje su održane u novembru 2001. godine, u vreme dok je sporni događaj trajao, kao i zapisnik sa sednice skupštinskog Odbora za bezbednost, takođe održane u istom periodu, a na kojima je događaj nazivan „protest”.

Dokaz je i reakcija vrha države, koja se ogleda u činjenicama da događaj nije ocenjen kao pretnja po bezbednost države, Vlada nije proglasila vanredno stanje, nije podizan nivo bezbednosti, stepen borbene gotovosti, nije bila urgožena bezbednost građana, što dokazuju video-snimci događaja. 

Osim toga, po kratkom usmenom obrazloženju presude, dokaz je i činjenica da su najviši državni funkcioneri, među kojima i premijer Zoran Đinđić s maloletnim sinom, neposredno nakon događaja išli u centar JSO-a u Kuli na slavu jedinice i tom prilikom su pojedincima iz komandnog sastava uručene počasne sablje i trofejni pištolji.

„Da u događaju nije bilo oružane pobune govori u prilog i to kako se nedavno ponašala država Turska u situaciji oružane pobune, a ovde su takve reakcije izostale“, rekao je sudija Gerasimović.

U odbrani pred sudom Milorad Ulemek Legija je isticao da je krivični postupak pokrenut tek 2011. godine, tokom vlasti Demokratske stranke, i da je „prava meta procesa bio Vojislav Koštunica”, sada bivši lider Demokratske stranke Srbije.

„Otužnica je montirana i oružje političara za obračun s neistomišljenicima. Meta ovog montiranog postupka bio je Vojislav Koštunica, a Jedinica je kolateralna šteta“, rekao je, između ostalog, Ulemek u završnoj reči svoje odbrane.

Prvookrivljeni Ulemek je naglasio da centralno mesto u optužnici zauzima zapravo Dušan Spasojević, za koga se, po Legijinim rečima, vezuju kotroverze, pogotovo u periodu 2001. godine.

„Spasojević je „zvezda” optužnice, a u stvari, bio je partner pojedinih službenika Vlade“, naveo je Ulemek.  

Zvezdan Jovanović je takođe isticao da je „Tužilaštvo za organizovani kriminal u podnošenju optužnice bilo vođeno interesima određene političke grupe, a ne zakonom”.

„Tužilaštvo nije imalo nameru da se bavi činjeničnim stanjem, već interesima male grupe političara“, kazao je Jovanović. 

Tužilaštvo za organizovani kriminal je u završnoj reči predložilo da svi okrivljeni budu osuđeni, i to na zatvorske kazne. Postupajući zamenik tužioca je juče zatražio dodatno vreme za izjavljivanje žalbe na presudu, pa mu je sud omogućio dodatnih 15 dana, ukupno 30. 


Sud nije poverovao Čedi Jovanoviću, Dušanu Mihajloviću, Bagziju, Čumetu

Govoreći o svedočenjima kojima sud nije poklonio veru, predsednik sudskog veća je pomenuo Dejana Milenkovića Bagzija, Ljubišu Buhu Čumeta i Dušana Krsmanovića jer su, kako je obrazloženo, svedočili na osnovu posrednih saznanja.  

Takođe, po sudijinim rečima, veće nije poklonilo veru ni svedočenjima bivšeg narodnog poslanika Čedomira Jovanovića i bivšeg ministra policije Dušana Mihajlovića jer su bila „u suprotnosti s dokazima i reč je o naknadnim sećanjima”.  


Trojica okrivljenih na čelnim mestima u optužnici Milorad Ulemek, Zvezdan Jovanović i Duško Maričić izdržavaju kazne od po 40 godina zatvora, na koje su osuđeni u različitim postupcima.

Postupak je razdvojen u odnosu na Dušana Maričića Gumara pošto je medicinskim veštačenjem utvrđeno da zbog bolesti nije sposoban da prati suđenje i učestvuje u krivičnom postupku.

Inače, objavljivanje presude pratio je i narodni poslanik, lider radikala Vojislav Šešelj, član pravnog tima  optuženih Ulemeka i Zvezdana Jovanovića.

Prvooptuženi Ulemek nije prisustvovao objavljivanju presude, kao ni Mića Petraković i Vladimir Potić.

U optužnici, koja je podignuta  2012. godine, navedeno je da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO, koji je tada bio u sastavu Resora državne bezbednosti, „otkazao poslušnost komandi, povukao svoje pripadnike u centar u Kuli, a deo operativnog sastava blokirao je saobraćaj na auto-putu u dva navrata. Prvi put 10. novembra, na delu auto-puta Novi Sad – Subotica, a drugi put 12. novembra u Beogradu kod Centra „Sava”, te da je JSO u više navrata odbio zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Đinđića da prekine pobunu.

Po tezi optužbe, koja, kako smatra sud, nije dokazana, događaj je navodno bio „oružana pobuna s ciljem rušenja tadašnje Vlade premijera Zorana Đinđiđića i ustavnog poretka u državi”.

Odbrana je uporno tvrdila da je događaj bio „miran protest koji su pripadnici JSO-a preduzeli zbog nezadovoljstva jer su 8. novembra 2001. godine, zbog obmana tadašnjeg vrha RDB-a, u neznanju učestvovali u akciji hapšenja haških optuženika braće Banović, iako je ranije vlast obećala da JSO neće biti angažovan na hapšenju lica s haških potrnica dok se ne donese Zakon o saradnji s Haškim tribunalom”.

J. Jakovljević

Advokati obrane pozdravili presudu pripadnicima JSO

Advokati odbrane pozdravili su danas oslobađajuću presudu pripadnicima JSO, ocenjujući da je sud pravilno utvrdio činjenično stanje i ocenio da u radnjama optuženih nema elemenata krivičnog dela oružane pobune.

Advokat Velimir Jakić branilac Zvezdana Jovanovića rekao je novinarima da je sudija u usmenom obrazloženju presude naveo da nije verovao nekim zaštićenim svedocima i političarima, koji su i dalje na političkoj sceni.

"Njima nije verovao jer su njihova svedočenja posredna saznanja i nemaju veze sa kritičnim događajem", rekao je on.

Miro Jovanović, branilac Dragiše Radića, podsetio je da je prvi dokaz koji ukazuje da nema krivičnog dela oružana pobuna - transkript sa senice Vlade.

"Od septembra meseca 2011. godine lično kao branilac sam molio sud da prihvati reči pokojnog premijera Zorana Đinđića. Trebalo je 14 meseci pritvora, sedam godina postupka da čujemo konačno šta je stav premijera bio", rekao je Jovanović.

On je podsetio i da je 2012. godine republički tužilac i prethodni specijalni tužilac naveo da događaji iz novembra 2001. godine nemaju nikave veze sa ubistvom Đinđića u martu 2003. 

Jovanović: Pobuna JSO bila uvod u ubistvo Đinđića 

Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović ocenio je danas da nikakva presuda ne može poništiti ono što je bilo jasno i pre 17 godina - "da je pobuna Jedinice za specijalne operacije bila uvod u ubistvo Zorana Đinđića". 

Jovanović je povodom prvostepene oslobađajuće presude pripadnika nekadašnje Jedinice za specijalne operacije (JSO) izneo tvrdnju da su "zločinačko udruženje i tada i danas činili političari, advokati, delovi tajne i javne policije, kao i svi oni kojima", kako je rekao, nije odgovaralo da Srbija bude moderna država, nego su spas tražili u "preživelim ostacima Miloševićevog režima i onima koji su u međuvremenu postali zaštitnici Miloševićevog nasleđa". 

"Oni su izveli JSO na ulicu tog novembra, oni su pokušali nekoliko puta da ubiju Zorana Đinđića i planirali ubistva njegovih najbližih saradnika i oni su pucali 12. marta 2003. godine", tvrdi Jovanović, saopštila je LDP. 

On kaže i da ih "nemušta obrazloženja presude" neće sprečiti u tome da na to podsećaju. 

"Mi imamo dug prema onome što je radio Zoran Đinđić, prema ljudima koji su se borili da se sazna sve o činjenicama koje su pratile atentat na njega i nemamo pravo nikada da odustanemo od traganja za istinom o svemu što je prethodilo činu ubistva premijera Srbije", naveo je Jovanović. 

Prema njegovim rečima, oni koji danas likuju su advokati, saradnici mafije, portparoli kriminalnih klanova, političari koji su tada radili protiv Vlade Zorana Đinđića, ali oni, kako kaže Jovanović, "ne mogu pobeći od onoga da su direktni pomagači ubicama Zorana Đinđića i nema te sudske presude koje će ih od toga osloboditi".

Specijalni sud u Beogradu oslobodio je ranije danas sedmoricu pripadnika nekadašnje Jedinice za specijalne operacije (JSO) od optužbi za oružanu pobunu jedinice 2001. godine, jer tužilaštvo nije dokazalo svoje tvrdnje.

Ovo je prvostepena presuda i na nju tužilaštvo za organizovani kriminal ima pravo žalbe.

Piše:
Pošaljite komentar
Presuda pripadnicima JSO u petak 13. jula

Presuda pripadnicima JSO u petak 13. jula

09.07.2018. 14:47 14:52
Presuda pripadnicima JSO za oružanu pobunu 11. jula

Presuda pripadnicima JSO za oružanu pobunu 11. jula

28.06.2018. 15:19 15:22
Završnica suđenja JSO 8. i 9. maja

Završnica suđenja JSO 8. i 9. maja

15.03.2018. 11:52 11:54