„Dnevnik“ u Asprovalti: Dosanjani devojački san o „Beloj dolini”
Prvo letovalište u Grčkoj za koje sam čula još kao devojčica bilo je upravo Asprovalta. U tom za mene tada čudnovatom mestu, koje u bukvalnom prevodu znači „Bela dolina“, na letovanju je bila moja drugarica Vera. Ona mi je pričala o velikoj peščanoj plaži, čistom moru, ljubaznim domaćinima...
Nismo tada razmišljali baš mnogo o Grčkoj, jer smo imali „naše“ more. Početkom dvehiljaditih na putu ka prelepom Tasosu opet sam se susrela s Asprovaltom, ali samo u prolazu. Posle godina provedenih na čuvenim „prstima Halkidikija“, došlo je vreme da konačno otkrijem i čari Asprovalte.
Ovo malo letovalište u regiji Sveti Đorđe nalazi se u velikom Strumičkom zalivu (Strimonikos) nazvanom tako, jer se tu u Egejsko more uliva reka Strumica. Kada ovu reku napune velike kiše, kao što je to bio slučaj ovog proleća, onda ona ponekad plavu i izuzetno čistu morsku vodu oboji u zeleno. E, baš to sam imala priliku da doživim za vreme letovanja u Asprovalti. Dva dana morska voda je imala zelenu boju. Ovo sam čula od starijeg grčkog bračnog para Sotirosa i Marije, inače Solunaca, koji u ovom letovalištu imaju apartman i vole svaki slobodan trenutak da provedu u Asprovalti. Njih sam, a gle čuda, upoznala jednog prepodneva plivajući, kako mi volimo da kažemo, „u dubokoj vodi“.
Možda su moja očekivanja bila malo veća, ali ovo letovalište je upravo po meri našeg čoveka. Naročito je pogodno za letovanje porodica. Osim kod naših turista, Asprovalta je popularna i među Bugarima, jer je granica sa ovom državom blizu.
Asprovalta je od Soluna udaljena oko 70 kilometara, a nalazi se na putu za Kavalu i već spomenuto ostrvo Tasos. Povezana je sa još dva Srbima poznata letovališta Stavrosom i Nea Vrasnom, a popularnosti doprinosi i blizina Svete Gore. Sva ova mesta spaja prelepa, široka peščana plaža, tako da ni u jeku sezone nema velikih gužvi. Pored sve popularnijih bič barova ima mesta i za one koji na plažu vole da nose svoje rekvizite, a nisu zaboravljeni ni oni koji uživaju u vodenim sportovima, te odbojci na pesku. A tu su i, za one koji vole, neizbežni talasi. Pojave se nekako popodne, nekada su baš veliki, pa ne može da se pliva, a nekeda su, kako reče jedna gospođa iz vojvođanske ravnice lepi, veliki i debeli, pa se možete na njima ljuljuškati. Za one koji ne vole talase, mogu da „trknu“ do Stavrosa, jer ih tamo nema zbog dugog plićaka. Ako vam i to nije dovoljno tu su i prelepe divlje plaže u uvalama kraj Olimpije iza Stavrosa ka Atosu.
Za ljubitelje šetnje posle celodnevnog boravka na plaži Asprovalta je odličan izbor. Naime, ako u tu šetnju uvrstite i Nea Vrasnu, jer su oba mesta mala. Inače, u Asprovalti živi oko 3.500 stanovnika. Široko, uređeno šetalište u lepom parku s klupama upotpunjuje mnoštvo restorana, kafića, taverni. Tu je i neophodna zabava za mališane, ogromna igraonica na otvorenom, ali i mogućnost iznajmljivanja bicikala, hokej, autići, fliperi i slično. Ponude i cene po restoranima, kafićima i tavernama su raznolike, ali povoljne za naš yep. U ovom delu grčke obale cene su niže nego na obližnjem Halkidikiju. Naravno, ove godine večernji provod je bio u znaku fudbala, a pošto su svaki restoran, kafić i taverna imali bar po jedan televizor, mogli ste šetajući da pratite i utakmice. Vikendom, kao i u drugim delovima severne Grčke, ovo mesto posećuju Solunci, pa je ljudi znatno više nego radnim danima.
U samoj Asprovalti i nema toliko marketa, ali ima mnogo butika, suvenirnica i pekara i poslastičarnica. Naravno ukusi su različiti, ali najbolji kolači su za mene u Aleksandrosu, a čokoladnu pitu ne smete zaobići...
Za one željne aktivnog odmora, a kojima šetnja između Stavrosa i Asprovalte nije dovoljna, ima šta ovde i da se vidi. Istina je da se ovoga puta nisam istakla, ali srećom nije ta Grčka tako daleko, pa se može opet doći.
Nešto više o istoriji može se saznati obilaskom Narodnog muzeja Asprovalte. Ne bi trebalo propustiti ni oblizak crkve Svetog Đorđa u kojoj je ikona ovog sveca doneta u 16-17. veku. Takođe, treba posetiti i Stagiru rodno mesto antičkog filozofa Arsitotela. Ostaci stare Stagire se nalaze kod mesta Olimpijade na dva brda. Današnja Stagira se nalazi osam kilometara dalje u podnožju brda Argirolofos, oko 25 kilometra od Olimpijade. Glavna atrakcija mesta je Aristotelov park čudesa koji je muzej na otvorenom. U muzeju su izloženi radovi i ploče sa mislima čuvenog filozofa, kao i njegova četiri metra visoka statua. Sa zidina Stagire imate prelep pogled na zaliv i okolne plaže Olimpijade.
Vredi posetiti i antički grad Filipi i Amfipoli, Uranopolis, te Solun, a ako ste muškarac možete i na Svetu Goru. Žene nažalost manastire Svete Gore, među kojima je i naš Hilandar i dalje ne mogu da vide. U Strumičkom zalivu možete još obići i pećinu Alistrati i kanjon reke Angitis. Na istoku od Asprovalte nalazi se planina Pangeo, čiji najviši vrh doseže do 2.000 metara. Na zapadu je planina Stratoni, a na severu Kerdilio. Važno je napomenuti da je ovaj deo Grčke pokriven mrežom dobrih puteva, pa su sva letovališta i naselja lako pristupačna turistima. Iznad letovalšta na udaljenosti od desetak kilometara nalazi se jezero Volvi, drugo po veličini u Grčkoj. Obuhvata površinu od 70,3 kvadratnih kilometara, a pošto je bogato ribom raj je za ljubitelje pecanja.
Gordana Malenović