U vazdušnom saobraćaju doleti plata od hiljadu evra
Prosečna aprilska neto zarada iznosila je, po podacima Republičkog zavoda za statistiku, 49.117 dinara, ili 416 evra.
Međutim, taj prosek neto zarada posledica je računice koja pokazuje da su zarade u javnom sektoru 10.000 dinara veće nego u privatnom. Naime, prosečna aprilska neto zarada u javnom sektoru bila je 55.450, a u privatnom 45.934. U isto vreme prosečna zarada zaposlenih kod preduzetnika bila je svega 26.336 dinara, što je na nivou minimalne zarade u Srbiji.
Pošto Srbija od početka godine koristi novu statistiku za izračunavanje ostvarenih zarada zaposlenih, medijalnu zaradu, koja se smatra najboljim i najtačnijim pokazateljima, možda najrealniju sliku o zaradama radnika pokazuje podatak da je upravo ta medijalna neto plata u aprilu bila 38.394 dinara. Do tog proseka dolazi se po novoj metodologiji obračuna plata na osnovu podataka koje dostavlja Poreska uprava. Tom računicom obuhvaćeni su svi poslodavci koji su Poreskoj upravi dostavili elektronski popunjen obrazac s obračunatim zaradama, ali u njoj nema onih koji primaju naknadu po osnovu ugovora o delu i svih drugih primanja na koja se ne plaćaju porezi i doprinosi, kao što su naknade za bolovanje, troškovi za dolazak i odlazak na posao, dnevnice...
Iza proseka se, kao i uvek, kriju različite zarade, pa tako među zaposlenima ima i onih koji su primili dve i po prosečne neto aprilske zarade i više, a ima i onih kojima je prosek od 49.117 dinara još uvek daleki san. Tako je za zaposlene u vazdušnom saobraćaju iskazana aprilska prosečna neto zarada „sića” jer je njihov prosek 123.348 dinara, što znači da su zaradili 74.171 dinara više od proseka na nivou države. Znatno više od republičkog proseka u aprilu imali su i zaposleni u uslužnim delatnostima u rudarstvu – 119.408 dinara, kao i oni koji rade u duvanskoj industriji – 119.205.
Aprilska neto zarada zaposlenih u eksploataciji sirove nafte i prirodnog gasa bila je 117.821 dinara, računskom programiranju i konsultantskim delatnostima je 105.303. To su ujedno pet delatnosti u Srbiji u kojima se beleže neto aprilske plate veće od 100.000 dinara.
Pošto Poreska uprava ne raspolaže informacijom o tome da li je svaka zarada za koju je podneta poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima zaista i isplaćena, činjenica je da se podaci o prosečnoj neto zaradi u aprilu odnose na obračunate, a ne na isplaćene zarade. Drugim rečima, ne znači da su svi zaposleni u aprilu primili novac iskazan za datu delatnost, već samo da je njih poslodavac na vreme ispunio obavezu prema Poreskoj upravi, a ona podatke prosledila Republičkom zavodu za statistiku.
Za razliku od njih, radnici koji su zaposleni u pripremanju i posluživanju hrane i pića u aprilu su imali prosečnu neto zaradu od svega 28.952, što je 20.165 dinara manje od republičkog proseka i pet puta manje od zarade zaposlenih u vazdušnom saobraćaju. Radnici koji rade popravke računara i predmeta za ličnu upotrebu zarađivali su 30.301 dinar, a oni u ostalim ličnim uslužnim delatnostima 30.075. Zaposleni u proizvodnji nameštaja u aprilu su u proseku zaradili 35.170 dinara, u trgovini na malo 35.366... Prosečna neto zarada zaposlenih u prosveti u aprilu iznosila je 51.533 dinara, a u zdravstvenoj delatnosti 53.137.
LJ. Malešević