Novi Bečej: Cvetanje Tise privuklo čitav Balkan
NOVI SAD: Cvetanje Tise i manifestacija „Kad Tisa cveta“ u Novom Bečeju privukli su ove godine veliki broj turista iz svih delova Srbije ali i sa celog Balkana, kažu organizatori manifestacije.
Ovogodišnja manifestacija sprovodi se pod sloganom „Tisa cveta i ovog leta“.
Prema rečima organizatora, najveći broj turista, koji je ove godine došao da vidi ovaj fenomen na Tisi, je iz Slovenije.
Svake godine dolazi dosta turista iz Slovenije, ove godine ih je najviše, ali ima turista i sa Balkana i iz drugih delova Srbije. Najviše ipak ima Novosađana, Beograđana i Zrenjaninaca koji redovno dolaze svake godine pa ih je tako ove godine najviše, kaže PR manifestacije Nevena Subotić.
U slavu tiskog cveta, insekta koji tri godine zivi u mulju i nakon toga u jednom danu izlazi na povrsinu reke, vodi ljubav i ugine, mnogi domaći i strani turisti su simbolično puštali u vodu zapaljene svećice na liciderskom srcu zamišljajući ljubavne želje.
Nevena Subotić kaže i da se prema legendi, želje koje se zamisle prilikom puštanja ovih sveća u vodu, uvek ostvare.
Svi koji puste zapaljenu svećicu u vodu, njima će se ispuniti ljubavne želje. Te svećice se puštaju na liciderskom srcu i onda Tisa prelepo izgleda. Sve to počinje negde oko osam sati, ljudi prilaze vodi i puštaju polako svećice. Oko devet počinje koncert na bini koja je na samoj vodi. Posle toga, oko deset sati na vodi se dešava vatreni performans na vodi, tako da je tih dana Tisa prava pozornica, rekla je Subotić.
U Novom Bečeju Tisa je počela da cveta pre nekoliko dana, ali se u toku trajanje same manifestacije posvećene ovom fenomenu nije mogao uočiti ovaj insekt i njegov performans na vodi.
U čast ovog fenomena, na Tisi je bio izveden specijalan efekat u vidu plesnog performansa i akrobacija.
Cvetanje Tise predstavlja izlazak iz vode miliona insekata pod imenom tiski cvet koji je nastao pre 200 miliona godina. Po izlasku iz vode ovaj insekt izvodi kratki svadbeni ples i nakon nekoliko sati ljubavne igre umire.
Ovaj fenomen odigrava se samo na Tisi i Žutoj reci (Huangho) u Aziji, i traje nekoliko dana u zavisnosti od vremenskih uslova i klime.