Bolji javni red i mir u Južnoj Bačkoj u poslednje dve godine
Za prvih pet meseci ove godine broj prekršaja iz oblasti javnog reda i mira smanjen je desetak procenata.
– Pozitivan trend u toj oblasti evidentiran je u poslednje dve godine – kaže za „Dnevnik” starešina u Odeljenju uniformisane policije Policijske uprave u Novom Sadu Nikola Petrović. – Najviše prekršaja je, standardno, onih koji se odnose na vređanja i nasilje, pretnje ili tuče, samim tim što taj član Zakona o prekrašajima podrazumeva najviše nabrojanih „radnji” u nazivu. Odmah pored se „guraju” na vrh prekrašaji u vezi s vikom, galamom, drskim i bezobzirnim vređanjem, ali i prosjačenjem, kockanjem, prostitucijom. Njih je manje na području južne Bačke i grada Novog Sada, u kojem je tradicionalno učinjeno više prekršaja nego na teritoriji ostalih 11 opština Južnobačkog okruga.
Nakon pomenutog člana 9 Zakona o prekršajima, koji se izdvaja po brojnosti, sledi niz prekršajnih prijava po članu Zakona koji se odnosi na nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje.
– Imajući u vidu da se radi o prekršajima s određenim elementima nasilja prilikom izvršenja, valja napomenuti da je statistički zabeležen uočljivo manji broj takvih prekršaja, tako da je uočljivo je da s radi o pozitivnom trendu – naglašava Nikola Petrović. – Važno je napomenuti da nema većeg broja prekršaja koji povlače za sobom određenu društvenu opasnost ili štetnost.
Ipak, istini za volju, postoji blago povećanje broja prekršaja u vezi s nepristojnim, drskim i bezobzirnim ponašanjem kod kojih ne dolazi do ugrožavanja zdravlja i života ljudi, odnosno imovine, a zapravo se radi o ponašanju koje pre svega atakuje na javni moral. Na primer, član Zakona u vezi s tim može se odnositi na neadekvatno oblačenje na javnom mestu, recimo pojavljivanje u donjem vešu. Naravno, nije isto neodgovarajuće ponašanje građana u svom dvorištu ili na javnom mestu, gde je ugrožen moral.
– Neki konzumiraju alkohol, razbacuju smeće i ambalažu, a pri tom ugrožavaju mir i spokojstvo građana. Radi se često o ponašanju gestikulacijama koje nisu prihvatljive. Nije svejedno da li se neko tetura ulicom uz nepristojne komentre, ili ako neko mirno sedi blizu radnje dok ispija pivo. Takođe, ima tu slučajeva ponašanja na javnom mestu za koje su nadležni Komunalna policija ili inspekcijski organ. Mi svakako u tom delu beležimo više prijava, ali važno je napomenuti da smo preduzimali brojnije mere u prethodnom periodu, da bismo suzbili takva društveno štetna ponašanja – ukazuje Petrović.
Mamurni se ne sećaju motiva
– Najviše prekršaja u vezi s nasiljem je počinjeno na ulici – kaže Nikola Petrović.
Navodi da među nasilnicima ima dosta povratnika, a tim prekršajima često kumuju alkohol ili narkotici, naročito oko ponoći, ili po zatvaranju lokala, svakako od 22 sata do šest ujutro.
– Rad ugostiteljskih objekta je često direktno povezan s brojem prekršaja. Često je teško utvrditi motiv izvršenja prekrašaja jer je toliko banalan da se osumnjičeni neretko osećaju posramljeno posle trežnjenja u službenim prostorijama, naročito ako su pobrkali suparnika u gužvi, ali ima i povratnika ponosnih na incidente koje prave, pogotovo ako pripadaju navijačkim grupama, pa na taj način prave „ime” u svom okruženju gde ističu neke svoje stavove – objašnjava Petrović.
Nije retkost da se neko vraća iz noćnog provoda glasno pevajući, galameći, što bi neko ocenio kao da arlauče, pri tome ometa druge građane da spavaju i odmaraju se za naredni radni dan. Tu je dolazilo do narušavanja javnog reda i mira, gde policija interveniše i piše prekrkšajne prijave, iako se mnogi u takvim sitauacijama upristoje kad ugledaju policijske službenike.
Prisustvo policije i prevencija preduprede mnoge neprijatnosti, ali ipak nije moguće na svakog pijanca postaviti po jednog policajca.
– Trendovi su nam pozitivni, ali radimo na tome da rezulatiti u zaštiti mira i spokojstva građana budu bolji, naročito kad je reč o centru Novog Sada – navodi Nikola Petrović.
M. Vujačić