Бољи јавни ред и мир у Јужној Бачкој у последње две године
За првих пет месеци ове године број прекршаја из области јавног реда и мира смањен је десетак процената.
– Позитиван тренд у тој области евидентиран је у последње две године – каже за „Дневник” старешина у Одељењу униформисане полиције Полицијске управе у Новом Саду Никола Петровић. – Највише прекршаја је, стандардно, оних који се односе на вређања и насиље, претње или туче, самим тим што тај члан Закона о прекрашајима подразумева највише набројаних „радњи” у називу. Одмах поред се „гурају” на врх прекрашаји у вези с виком, галамом, дрским и безобзирним вређањем, али и просјачењем, коцкањем, проституцијом. Њих је мање на подручју јужне Бачке и града Новог Сада, у којем је традиционално учињено више прекршаја него на територији осталих 11 општина Јужнобачког округа.
Након поменутог члана 9 Закона о прекршајима, који се издваја по бројности, следи низ прекршајних пријава по члану Закона који се односи на непристојно, дрско и безобзирно понашање.
– Имајући у виду да се ради о прекршајима с одређеним елементима насиља приликом извршења, ваља напоменути да је статистички забележен уочљиво мањи број таквих прекршаја, тако да је уочљиво је да с ради о позитивном тренду – наглашава Никола Петровић. – Важно је напоменути да нема већег броја прекршаја који повлаче за собом одређену друштвену опасност или штетност.
Ипак, истини за вољу, постоји благо повећање броја прекршаја у вези с непристојним, дрским и безобзирним понашањем код којих не долази до угрожавања здравља и живота људи, односно имовине, а заправо се ради о понашању које пре свега атакује на јавни морал. На пример, члан Закона у вези с тим може се односити на неадекватно облачење на јавном месту, рецимо појављивање у доњем вешу. Наравно, није исто неодговарајуће понашање грађана у свом дворишту или на јавном месту, где је угрожен морал.
– Неки конзумирају алкохол, разбацују смеће и амбалажу, а при том угрожавају мир и спокојство грађана. Ради се често о понашању гестикулацијама које нису прихватљиве. Није свеједно да ли се неко тетура улицом уз непристојне коментре, или ако неко мирно седи близу радње док испија пиво. Такође, има ту случајева понашања на јавном месту за које су надлежни Комунална полиција или инспекцијски орган. Ми свакако у том делу бележимо више пријава, али важно је напоменути да смо предузимали бројније мере у prеthodnom периоду, да бисмо сузбили таква друштвено штетна понашања – указује Петровић.
Мамурни се не сећају мотива
– Највише прекршаја у вези с насиљем је почињено на улици – каже Никола Петровић.
Наводи да међу насилницима има доста повратника, а тим прекршајима често кумују алкохол или наркотици, нарочито око поноћи, или по затварању локала, свакако од 22 сата до шест ујутро.
– Рад угоститељских објекта је често директно повезан с бројем прекршаја. Често је тешко утврдити мотив извршења прекрашаја јер је толико баналан да се осумњичени неретко осећају посрамљено после трежњења у службеним просторијама, нарочито ако су побркали супарника у гужви, али има и повратника поносних на инциденте које праве, поготово ако припадају навијачким групама, па на тај начин праве „име” у свом окружењу где истичу неке своје ставове – објашњава Петровић.
Није реткост да се неко враћа из ноћног провода гласно певајући, галамећи, што би неко оценио као да арлауче, при томе омета друге грађане да спавају и одмарају се за наредни радни дан. Ту је долазило до нарушавања јавног реда и мира, где полиција интервенише и пише прекркшајне пријаве, иако се многи у таквим ситауацијама упристоје кад угледају полицијске службенике.
Присуство полиције и превенција предупреде многе непријатности, али ипак није могуће на сваког пијанца поставити по једног полицајца.
– Трендови су нам позитивни, али радимо на томе да резулатити у заштити мира и спокојства грађана буду бољи, нарочито кад је реч о центру Новог Сада – наводи Никола Петровић.
М. Вујачић