Eparhija: Albanci napali lokalnog sveštenika u Žaču
KOSOVSKA MITROVICA: Grupa Albanaca, kod sela Žač, nedaleko od Kline, na Kosovu i Metohiji, presrela je lokalnog sveštenika, oca Stevana Markovića, koji se s porodicom vraćao sa službe u Pećkoj patrijaršiji, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.
Svešteniku su Albanci prvo preprečili put, a potom se okupila veća grupa, koja je rukama počela da udara o kola i slomila prednje staklo na vozilu, navodi se u saopštenju i dodaje da su tom prilikom petogodišnji blizanci i sveštenikova supruga pretrpeli veliki strah.
Jedan od lokalnih Albanaca, inače, pripadnik porodice Keljmendi, koji je i ranije napadao srpske povratnike u Žaču, počeo da preti da će doneti oružje, pojašnjava se u saopštenju.
Ističe se da je otac Stevan posle toga u Osojanu razgovarao sa britanskim ambasadorom Rurijem O Konelom, kome je detaljno ispričao šta se dogodilo, kao i šta je bilo ranije u Petriču, kada su Albanci kamenovali Srbe, koji su išli u crkvu na obeležavanje Sv. Trojice.
Otac Stevan je, naime, bio zajedno sa vernicima na litiji u Petriču.
Sveštenik Eparhije raško-prizrenske otac Stevan Marković opisao je incident u selu Žač:
Vraćali smo se iz Pećke Patrijaršije ka Osojanima, bilo je sedam sati ujutro. U mestu Žač posred puta je bio kombi s otvorenim vratima, a dodatno pored je stajao čovek koji je prosipao vodu, tako je da je put bio potpuno blokiran. Stao sam i zamolio da zatvore makar vrata od kombija kako bismo prošli. U tom trenutku nisam ni pomislio da je to blokada za mene, za moju porodicu, rekao je otac Stevan za Blic.
Albanci, članovi porodice Keljmendi nisu pomerili kombi, sveštenik Srpske crkve pokušao je okolo da prođe. Nije bilo mesta.
Otvorio sam prozor i oni su krenuli ka nama. Videli su da sam u mantiji i pomislio sam da žele da se izvine zbog blokade. Hteo sam i ja da izađem da kažem, da je sve u redu. I taman kada sam malo otvorio vrata, jedan od njih šutnuo je svom silinom vrata. Nasrnuli su. Počeli da šutiraju kola i polomili stakla. Deca su počela da plaču, priča otac Stevan.
Sveštenik je na Kosovu i Metohiji služio u nekoliko crkvi i ponešto zna od albanskog. Jedan od Albanaca je potrčao u dvorište odmah pored puta.
Kako su se svi članovi porodice Keljmendi okupili oko kola i tako oslobodili deo puta, sveštenik je dajući gas uspeo da prođe pored barikade. Slučaj je odmah prijavljen kosovskoj policiji.
Inače, otac Stevan bio je i u selu Petrič u ponedeljak kada su Albanci kamenovali Srbe, jednog uhapsili, a troje povredili. Grupa Srba povratnika ali i interno raseljenih lica, u svom selu je želela da obeleži praznik Svete Trojice. Albanci su vozilima blokirali prilaz crkvi i okupili se u većem broju kako bi napali Srbe. Otac Stevan je trebalo da služi.
Napali su nas, ali ja nisam želeo da prekinem molitvu, ispričao je otac Stevan.
Sveštenik je posle toga imao u Osojanu sastanak s britanskim ambasadorom Rurijem o Konelom kome je detaljno ispričao šta se dogodilo kao i šta je bilo u Petriču, jer je on i tada bio zajedno sa vernicima u litiji.
Pored nastavljanja kršenja odluke Ustavnog suda Kosova o dečanskoj zemlji, koju sadašnji kao i bivši predsednik opštine Dečani uporno negira i sprečava registraciju u katastru, kao i pokušaja pretvaranja lokalnog puta koji prolazi pored manastira u magistralni put prema Crnoj Gori, ovi najnoviji incidenti pokazuju da se bezbednosna situacija za Srbe na Kosovu i Metohiji intenzivno pogoršava.
Kosovske institucije, što svojom pasivnošću, a u slučaju Dečana i direktnim učešćem, neposredno doprinose eskalaciji situacije.
Izjave dečanskog gradonačelnika i ministra infrastrukture protiv SPC su preteće i neodgovorne i pogoršavaju ionako već godinama lošu bezbednosnu situaciju u ovoj opštini, stoji u saopštenju.