Povelja Matice za negovanje jezika Srpskoj pravoslavnoj crkvi
Povelja Matice srpske za negovanje srpske jezičke kulture pripala je Srpskoj pravoslavnoj crkvi za viševekovne doprinose negovanju srpskog jezika, njegovih izražajnih mogućnosti, ćiriličkog pisma kao i očuvanje srpskog naroda, a povodom obeležavanja osam vekova arhiepiskopije srpske.
Po rečima predsednika MS prof. dr Dragana Stanića to je najtemeljniji znak kontinuiteta srpskog jezika uz sve razlike koje se pojavljuju na istorijskom planu. Matica na ovaj način ukazuje na kontinuitete koji se tiču svekolike naše jezičke tradicije od staroslovenskog, crkvenoslovenskog pa zatim svih epoha u razvoja našeg književnog jezika sve do vukovske tradicije i savremenog jezika koji se na tom temelju zasnovao. Povelja je pripala i akademiku Predragu Piperu, za ukupan doprinos srpskoj normativistici i negovanju srpske jezičke kulture i prof. dr Mihaju Radanu, za doprinos očuvanju srpskog jezičkog identiteta i srpske jezičke kulture u Rumuniji. Odluku je jednoglasno doneo žiri u sastavu prof. dr Veljko Brborić, dr Miodrag Maticki, akademik Slobodan Remetić, prof. dr Dragan Stanić i prof. dr Sreto Tanasić.
Nagrada Matice srpske za istoriju “Ilarion Ruvarac” ravnopravno je dodeljena knjigama “Sveto i propadljivo” Smilje Marjanović Dušanić i “Smederevski sanyak 1739-1788” Miroslava Pavlovića koje je žiri, u sastavu akademik Ljubomir Maksimović, prof. dr Ljubomirka Krkljuš, prof. dr Đorđe Bubalo, prof. dr Mira Radojević i prof. dr Đorđe Đurić, izdvojio iz bogate naučnoistraživačke produkcije u domenu istorije u protekloj godini.
Matica srpska je dodelila i svoje priznanje sa najdužom tradicijom Brankove nagrade za najbolje diplomske i seminarske radove studenata. Prva nagrada pripala je Nikoli Goluboviću, studentu Filozofskog fakulteta u Beogradu za rad “Pevanje priče: Horacijeve lirske pripovesti”, a druga Dejanu Iliću, studentu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu za rad “Staranje o duši u folklornoj i srednjovekovnoj književnoj tradiciji”. Dve treće nagrade dobili su Duško Vučićević, student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu za rad “Iskorenjenost i konstrukcija identiteta u prozi srpske moderne” i Jovana Todorović, student Filološkog fakulteta u Beogradu za rad “Priča iz komšiluka: uključenost romskog stanovništva u zajednicu u biografskoj priči”. Odluku je doneo žiri u sastavu doc. dr Nevena Varnica, prof. dr Dragana Vukićević, prof. dr Vladimir Gvozden, prof. dr Vojislav Jelić i doc. dr Nataša Polovina.
N. Popov