Milićević: Konkretne mere podrške agraru u Vojvodini
Na novosadskom 85. međunarodnom poljoprivrednom sajmu juče je na štandu Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo 88 poljoprivrednika dobilo ugovore za sufinansiranje radi nabavke plastenika, i za kupovinu opreme za zaštitu od vremenskih nepogoda. Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo po ove dve konkursne linije opredelio je 94 miliona dinara.
Ugovore poljoprivrednicima je uručio potpredsednik Pokrajinske vlade Đorđe Milićević koji je naglasio da je dodela ugovora najbolji dokaz kako i na koji način Pokrajinska vlada brine o agraru i poljoprivrednim proizvođačima, posebno malim i srednjim.
- Kada se u oblasti poljoprivrede sumira rad Pokrajinske vlade u protekle dve godine kroz raznovrsne mere podsticaja dođe se do podatka da je investirano 20 milijardi dinara. To dokazuje da je poljoprivreda jedan od prioriteta u Vojvodini, ali u Srbiji. Mnogo očekujemo od poljoprivredne proizvodnje i proizvodnje hrane,ali i od izvoza koji se ostvaruje na taj način. Poljoprivreda kao grana privrede daje značajan doprinos dobrim rezultatima ekonomske politike Srbije, koji se ovih dana ogledaju u kontinuiranom rastu bruto društvenog proizvoda –istakao je potpredsednik Pokrajinske vlade Miličević.
On je naglasio i da se podrška Pokrajine poljoprivredi ogleda u konkretnim merama, jer se značajno ulaže u osavremenjavanje poljoprivredne proizvodnje, nove tehnologije i edukaciju.– Podstičemo da se žene bave poljoprivredom i da mladi ostanu na selu a kroz ruralnu politiku se ulaže u izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže u selima i revitalizaciju atarskih puteva –naveo je Milićević naglašavajući da je pokrenut i veliki investicioni ciklus u oblasti vodoprivrede, te da će efekti ulaganja u hidrosistem biti višestruki.
„Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević napomenuo je da je Pokrajinska vlada kroz mere u agraru fokus stavila na intenzivnu proizvodnju, jer je to jedini model kako mali i srednji poljoprivredni proizvođači mogu da opstanu na tržištu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.-od prošle godine uvedena je novina u okviru mere za nabavku opreme za zaštitu od vremenskih nepogoda, pa je prepoznata i nabavka antifroz sistema, mreže za senčenje, ograda, stubova i žica i slično – kazao je pokrajinski sekretar za poljprivredu Radojević..
Za plastenike i protivgradnu zaštitu 300 miliona
Za nabavku protivgradnih mreža ove godine je opredeljeno ukupno 120 miliona dinara, a za nabavku plastenika 60 miliona dinara. Taj novac je Pokrajina bespovratno opredelila poljoprivrednicima , a uz novac koji samostalno obezbeđuju poljoprivrednici po ove dve konkursne linije biće investirano 300 miliona dinara u širenje poljoprivredna proizvodnja u zaštićenom prostoru, dok će desetine hektara biti pokriveno protivgradnim mrežama.
Među 88 poljoprivrednika koji su juče dobili ugovore o bespovratnoj novčanoj potpori odnosno sufinasiranju investicija u oblasti organizovanja proizvodnje u zaštićenom prostoru bio je i Miloš Raković iz Pančeva. On je i lane učestovao na konkursu i bio novčano pomognut. Novcem koji će tek stići na njegov račun posle potpisivanja ugovora biće u prilici , da uz novčanu potporu Pokrajine podigne dva nova plastenika od 650 kvadrta. – U plastenicima već pet godina gajim rano povrće zelenu salatu, paradajz, papriku, a zimi i španać. Prve dve tri godine sam se uhodavao u posao, a sada već imam iskustva. Ovakav vid pomoći znači dosta, ne samo meni, već i drugima, pomaže nam da se brže razvijamo i unapređujemo proizvodnju - kazao je Raković.
Anica Marković iz Sombora dobila je novac za podizanje ograde oko voćnjaka sa lešnicima. – Imam mlad zasad, na dva jutra posađen tek jesenas. Iznenađena sam bila kada sam u telefonskom pozivu bila obaveštena da dođem radi potpisivanja ugovra. Nisam se do sada bavila poljoprivredom, više je to radio moj otac, pa mi ovaj podsticaj daje nadu da sam našla pravi biznis i da i dalje unapređujem voćnjak – kazala je Anica Marković.
Z. Delić