Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dimitrov: Makedonija i Srbija da pomažu jedna drugoj

17.04.2018. 11:24 11:25
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD: Makedonija i Srbija treba da pomažu jedna drugoj i da imaju razumevanja za nacionalne interese obeju strana, izjavio je ministar spoljnih poslova Makedonije,  Nikola Dimitrov, koji u Beogradu boravi povodom obeležavanja 10 godina rada Evropskog fonda za Balkan.  

Ovog puta se, rekao je, neće videti sa srpskim kolegom Ivocom Dačićem, a njihov naredni susret će biti najverovatnije 23. aprila na Brdu kod Kranja.

Dodaje da su njihovi odnosi takvi da "nema mnogo potrebe za tim klasičnim, zvaničnim susretima".

"A i njegov red je da dođe u bilateralnu posetu. Dogovaramo da li Skoplje ili Ohrid, ja se nadam da će se vreme prolepšati i da će biti Ohrid", kaže Dimitrov.

Dimitrov je u intervjuu za N1 tv rekao da neće da odgovori na prošlonedeljnu Dačićevu izjavu o ishitrenosti Srbije prizvanja imena Makedonije.

"Mislim da takve izjave ne pomažu naročito. Mi smo ministri dve države, predstavljamo dva naroda, bliska naroda. Imamo zajedničku istoriju u Jugoslaviji, bićemo zajedno, nadam se u ne toliko dalekoj budućnosti, u Evropskoj Uniji i na neki način našu bliskost ne može ništa da pokvari. Ali na nama je da li će biti 'peckanja' i povremenog podbadanja ili ćemo biti kao braća", rekao je Dimitrov.

Makedonski ministar spoljnih poslova kaže da iako, na neki način, može da razume kontekst te izjave, smatra da one ne pomažu trenutku kada region mora da se razvija.

"Makedoniji je u interesu da Srbija bude uspešna, Srbiji je u interesu da Makedonija bude uspešna. Nemam ja nikakvu korist od toga da njemu vratim na isti način. Mi treba da budemo bliski, bez obzira na takve izjave. Mislim da treba da pomažemo jedni drugima i da imamo razumevanje za nacionalne interese obe strane", poručio je Dimitrov.  

Odgovarajući na pitanje o Kosovu, Dimitrov je rekao da Makedonija u sporu Beograda i Prištine ne može da bude veliki igrač.

"Mi delimo granicu i u interesu nam je da se taj problem reši na najbolji način za obe strane u razgovoru u kojem posreduje Brisel i Federika Mogerini. Mi imamo dovoljno svojih problema i ne bih voleo da budemo kolateralna šteta te dinamike", kaže on.

Dodaje da Makedonija ima multietničko društvo i da je deo regiona koji ima brojne probleme.

"A naša nova politika je politika rešavanja tih problema. Smatram da je vreme da se hrabro suočimo sa realnošću i da problemu pogledamo u oči. To će biti dobro za nas, to će biti dobro za ceo region. Teško je ali, kako kaže (Nikos) Kocijas - ima jedan citat koji i ja često koristim - istorija treba da nam bude učiteljica, a ne zatvor", rekao je makedonski ministar.

Na pitanje da li bi on, da je bio tad ministar spoljnih poslova, priznao nezavisnost Kosova, Dimitrov odgovara da to nije zahvalno pitanje.

"Ja 2008. godine nisam imao ceo kontekst, nisam imao sve informacije, a danas je 2018. godina. Živeli smo u jednoj državi mnogo godina. I mislim da imamo zbog čega da očekujemo razumevanje od Srbije i prijateljskog srpskog naroda za ova pitanja. Istovremeno, teško je teret oko Kosova prebaciti na Makedoniju", kaže Dimitrov.

Govoreći o razgovorima s grčkim kolegom o imenu Makedonija, Dimitrov je ocenio da su to teški pregovori u sporu koji je star koliko i makedonska nezavisnost.

"Mi u nekoliko meseci pokušavamo da ispravimo greške koje su decenijama pravljene, to pitanje je i zloupotrebljavano i ignorisano. Nekada mislim da je rešenje blizu, nekada da i nije baš. To pitanje može da se koristi u političke svrhe kod kuće - na primer mogu da se grade spomenici u Skoplju, možemo da se busamo u grudi, možemo da se žalimo koliko je svet nepravedan i da nemamo prijatelje, a možemo i da preuzmemo odgovornost i suočimo sa problemom bez straha", smatra on.  

On ocenjuje da je trenutno delikatna faza pregovora i dodaje da je posrednik jednog od prvih razgovora u Njujorku, posle kojih je otvoren proces oko imena, stavio je pred njih nekoliko odrednica - severna, gornja i tako dalje.

"Nije isključeno da bude još nekih odrednica, u zavisnosti od toga kako se dogovorimo kako se dogovorimo sa Atinom i to je samo jedan od elemenata ovog spora i tog paketa. Nije samo do odrednice, ima nekoliko i drugih elemenata u paketu - da je bilo lako, već bi bilo rešeno", izjavio je Dimitrov.

Dimitrov kaže da nije nemoguće da se rešenje nađe u 2018. i dodaje da bi voleo da tako i bude.

"Na duži rok, strateški, to je dobro i za nas i za Grčku i za ceo region i za Evropu", zaključio je on.

Na konstataciju da je Makedonija, za sada, pristala da promeni naziv autoputa, aerodroma, Dimitrov kaže da ne zna šta će biti odlučeno kad je reč o spomeniku Ratnik na konju u centru Skoplja.

"Imamo komisiju u Ministarstvu kulture koje analizira ceo projekat Skoplje 2014. Razmišljaju šta da se uradi, mislim da još nemaju nikakve konkretne rezultate i preporuke. Urađeno je šta je urađeno - treba sada biti kreativan i naći neki smisao tome. Ja nisam zadovoljan da se Skoplje u Njujork tajmsu naziva glavnim gradom kiča. Želim da moje Skoplje bude po nečemu drugom poznato. A bilo je", naveo je makedonski šef diplomatije.

Piše:
Pošaljite komentar