Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Telemedicina ulazi u vojvođanske bolnice

10.04.2018. 08:47 08:51
Piše:
Foto: Dnevnik (Jelena Ivanović)

NOVI SAD: Više od polovine stanovnika Vojvodine umire od kardiovaskularnih bolesti, a veliki udeo u tome imaju moždani udari. Pokrajinski sekretar za zdravstvo docent dr Zoran Gojković najavljuje da će uskoro zaživeti program telemedicine, koji će povezati Kliniku za neurologiju Kliničkog centra Vojvodine i opšte bolnice u Vojvodini, kako bi lekari mogli u svakom trenutku da vide medicinsku dokumentaciju pacijenata u drugim gradovima i odluče odmah o daljem načinu lečenja.

Vojvodina prednjači po broju kardiovaskularnih bolesti, a razlozi za to su i specifična ishrana bogata mastima, malo kretanja, šećerna bolest. Klinički centar Vojvodine je jedini klinički centar uz Srbiji, pored Specijalne bolnice za neurološke boelsti „Sveti Sava” u Beogradu, u kojem se radi mehanička trombektomija. U pitanju je najsavremenija metoda, gde radiolozi uz pomoć katetera izvlače tromb koji je zapušio krvni sud u mozgu, navodi pokrajinski sekretar Gojković i napominje da je, zahvaljujući ovoj metodi, bolji rezultat lečenja, odličan oporavak pacijenata, a smanjuje se smrtnost, kao i invaliditet pacijenata i druge posledice šloga.

Kako bi se što bolje razvio kvalitet lečenja, Pokrajinska vlada izdvojila je novac i za nabavku angio-sale, namenjenu neurološkim i vaskularnim pacijentima, koja će biti u Urgentnom centru Kliničkog centra Vojvodine.

Kada pacijent sa znacima i simptomima šloga dođe u Urgentni centa, imaće na jednom mestu kompletnu dijagnostiku i terapiju i tako će biti zaokružen ceo sistem, što je nemerljiv napredak u odnosu na dosadašnje lečenje, navodi dr Gojković.


U interesu bolesnika

Direktor Kliničkog centra Vojvodine profesor dr Petar Slankamenac kaže kako će, zahvaljujući telemedicini, u istoj ravni biti i pacijenti koji se šlogiraju u Novom Sadu, kao i oni koji se šlogiraju u Senti. Naime, lekari iz Kliničkog centra moći će da komuniciraju direktno s pacijentom u drugom mestu, pogledaju nalaze i dogovore terapiju.

Moramo da koristimo tehnološke mogućnosti koje nam daju telemedicina i informatičko uvezivanje. Brže komuniciranje je u interesu pacijenata, rekao je dr Slankamenac.


Kako bi se pomoglo i opštim bolnica u Vojvodini u kvalitetnom lečenju moždanog udara, pokrajinski sekretar za zdravstvo kaže da su pokrenuli poseban projekat i program zdravstvene zaštite, za povezivanje internet vezom svih dijagnostičkih uređaja opštih bolnica sa bazom u Kliničkom centru Vojvodine.

Na taj način će moći da se razmenjuje kompletna medicinska dokumentacija, a biće mogući i onlajn razgovori na teritoriji cele Vojvodine sa specijalnim timom Klinike za neurologiju, koji će biti na raspolaganju svakoga dana, 24 sata dnevno. To će omogućiti znatno bolju koordinaciju i komunikaciju doktora i razmenu iskustva, a lekari u opštim bolnicama dobijaće pomoć od najiskusnijih neurologa KCV u pripremi pacijenata za slanje u Novi Sad, kao i u davanju ciljane terapije, objasnio je dr Gojković.

Dosadašnja praksa podrazumevala je da se pacijenti koji su doživeli moždani udar dovoze iz opštih bolnica u Novi Sad, gde su zadržavani ukoliko je bilo potrebe. Gojković kaže kako sada neće biti bespotrebnog transporta, što ima izuzetno veliki značaj za kvalitet i komfor lečenja, a značajna je i ekonomska ušteda.


Povezivanje Instituta i novih angio-sala

Započeo je i projekat povezivanja tri nove angio-sale, u Subotici, Somboru i Zrenjaninu, sa Institutom za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, čime će se omogućiti razmena medicinske dokumentacije i pružanje pomoći pacijentima na daljinu.

Telemedicine do sada nije bilo ni u Vojvodini ni u Srbiji, mada je bilo nekih pokušaja u Beogradu, ali to ne funkcioniše. Tokom ove godine počinjemo i informatičko povezivanje svih klinika u krugu Kliničkog centra Vojvodine, jer ne smemo da dozvolimo da budemo na začelju kolone u veku tehnologije, ocenio je dr Gojković.


U okviru ovog procesa potrebna je i nabavka kvalitetnije opreme za opšte bolnice i upravo zbog toga kupujemo najnovije i najsavremenije CT aparate, neophodne da se zaokruži ovaj projekat. Nove CT aparate dobijaju opšte bolnice u Kikindi, Sremskoj Mitrovici i Somboru, ali će iz dodatnih izvora finansiranja ove godine i sve ostale opšte bolnice imati ili nove CT aparate ili će oni aparati koje imaju biti nadograđeni hardverskom i softverskom opremom, da bi se ispunili zahtevi projekta, najavio je dr Gojković.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
U vojvođanskim bolnicama manje od jedne sestre po postelji

U vojvođanskim bolnicama manje od jedne sestre po postelji

02.04.2018. 19:46 19:49
Magnetne rezonance i CT aparati stižu u vojvođanske bolnice

Magnetne rezonance i CT aparati stižu u vojvođanske bolnice

27.03.2018. 10:17 10:21