IT sektor neće firme seliti u inostranstvo
Poznato da je IT sektor uzdanica naše privrede.
Uprkos tome što se hvalimo razvojem ove oblasti i pomažemo je, poslenici iz te branše žale se da im Zakon o deviznom poslovanju predstavlja priličnu kočnicu u radu.
Srećom, uskoro bi trebalo da dođe do promena na bolje. Vlada Republike Srbije usvojila je nedavno predlog izmena baš tog zakona. Jedna od bitnih novina je da će građani Srbije moći između sebe da kupuju digitalne proizvode u devizama. Jedini uslov je da se ove finansijske transakcije obavljaju preko platnih kartica elektronskog novca, a preko pružaoca usluga sa sedištem u Srbiji.U Vojvođanskom IT klasteru smatraju da je ova izmena dobra i da je to trebalo uraditi mnogo ranije, kao i da samo na tim izmenama ne treba stati.
U obrazloženju pomenute odluke ističe se da predlog izmena Zakona o deviznom poslovanju predviđa da će građanima Srbije, kada izmene prođu skupštinksu proceduru, biti omogućeno da kupuju softvere i ostale digitalne proizvode na internetu. Uslov je da se radi o digitalnim proizvodima kojima se trguju isključivo putem telekomunikacionih digitalnih ili informaciono-tehnoloških uređaja.
Oni koji se u Srbiji već sada bave ovom trgovinom, ukoliko im kupac plati devizama, čine prekša jer je u našoj zemlji dinar jedino zakonito sredstvo plaćanja. Razlog je u tome što kupci prilikom onlajn prodaje često nisu svesni da je druga strana te transakcije iz Srbije, pa su nesvesno ulazili i još ulaze u prekršaj. Oni koji se ozbiljno bave ovim poslom i ne žele da rizikuju snašli su se tako što su osnovali svoje kompanije u inostrastvu i tako zaobilaze za njih nepovoljne odredbe Zakona o deviznom poslovanju. Ovakve kompanije uglavnom su osnovane u susednim zemljama ili su im kolege, koje već imaju kompaniju, naplaćivale uslugu kako bi buio izbegnut devizni prekršaj.
- Ove izmene je trebalo doneti znatno ranije - kaže direktor Vojvođanskog IT klastera Milan Šolaja. - Mislim da kod predloženih izmena nikako ne treba stati. Srbija ide ka članstvu u Evropsku uniju i zato bi bilo najnormalnije da se sva onlajn plaćanja uskade sa sličnim propisima koji se primenjuju u EU. Dobro je što se propis odnosi na sve softverske proizvode, među kojima su, recimo ,i elektronske knjige koje su veoma tražene u svetu i kod nas.
Predložene izmene Zakona o deviznom poslovanju odnose se i na novac koji se daje u dobrotvorne svrhe i na sve vrste donacija. Sredstva namenjena za ove svrhe ubuduće će moći da se uplaćuju preko Pejpala. Sume koje stižu u Srbiju ovim putem su značajne i kreću se od par stotina evra pa i do nekoliko miliona evra. Ova izmena darivanje će posebno olakšati malim uplatiocima. Ukoliko je neko spreman da uplati par destina evra to će moći da uradi veoma jednostavno.
Direktro pozante Kompanije “Nordeus” Branko Milutinović nedavno je rekao da bi Srbija mogla da poveća izvoz softvera sa 800 miliona dolara na dve milijarde. Očigledno reč je o industriji kojoj i te kako treba pomoći. Koliko su značajne ove izmene zakona govori i to što će, kada budu usvojene, omogućiti kompanijama da svoj digitalni biznis vode iz Srbije u celom svetu.
D. Vujošević