Poreske izmene: Uvodi se „bela lista” najplatiša
NOVI SAD: U Srbiji bi uskoro trebalo da dođe do izmena Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji. Novine koje su previđene doneće štošta novo za obveznike.
Za prekršioce su predviđene oštrije kazne. Tu su još i uvođenje, pored „crne liste” poreskih dužnika, i „bele” za najrevnosnije platiše.
Za najsiromašnije je previđena odgoda plaćanja, a poreznici će biti obavezni da obveznicima koji nisu platili porez pošalju podsetnik pre zvanične opomene. Novac za neplaćen porez moći će da se skine s računa u banci. Osim toga, biće uveden jedinstveni informacioni sistem.
Poznato je da Poreska uprava objavljuje na svojoj internet stranici „crnu listu” najvećih dužnika. Sada se predviđa uvođenje „bele liste” koja bi prikazivala imena najvećih i najurednijih obveznika. Tu će biti kompanije koje su u prethodnoj godini uplatile porez više od 20 miliona dinara i preduzetnici kod kojih je ta suma prešla pet miliona.
Naplata poreza bi nakon izmena pomenutog zakona trebalo da bude efikasnija. Sumu koja se duguje poreznici će moći da skinu s tekućih ili štednih računa građana. Po našim propisima, banke su dužne da podatke s računa dostave državnim organima poput MUP-a, sudova, Tužilaštva, Uprave za sprečavanje pranja novca, a na njihov zahtev, tako da poreznici neće imati teškoća da dođu do novca.
Za obveznike koji nisu u mogućnosti da izmire dugovanja jer bi za njih to predstavljalo veliko opterećenje predviđene su olakšice. Zbog teške ekonomske situacije biće omogućena odgoda u roku do 12 meseci. O tome koliko je opterećenje neprimereno odlučivaće poreznici.
Popust dobijaju i redovne platiše. Za sve obveznike koji redovno ispunjavaju obaveze i imaju mali iznos dugovanja poreznici će pre zvanične opomene poslati podsetnik za izmirenje obaveze. Ta informacija biće poslata običnom ili elektronskom poštom, odnosno SMS porukom.
Dodatno obrazovanje čeka i poreznike. Moraće da imaju licencu da bi mogli da obavljaju kontrole. Plan, program i druge uslove za sticanje licence odrediće Ministarstvo finansija. Ono to treba da uradi u roku od godinu od trenutka stupanja na snagu izmena Zakona.
Znači, datum zavisi od prolaznog vremena u Skupštini, odnosno vremena usvajanja pomenutih izmena.
Borba protiv sive eknomije biće obuhvaćena i tim propisom. Onima kojima je jednom već otkrivena neregistrovana delatnost pa prekršaj ponove, biće poštrene sankcije. Poreznici će imati pravo da povratnicima oduzmu robu i opremu.
Obveznicima koji su prijavljeni i prilikom kontrole im se utvrde nepravilnosti u radu, prvi put će se izreći mera zabrane rada od 15 dana. Naredni put zabrana će biti oštrija – do 90 dana. Ko pogreši i treći put, može očekivati zabranu rada do godine.
Jedinstveni informacioni sistem treba da proradi do 1. januara 2020. godine. U njemu treba da budu svi podaci vezani za porez na imovinu kao i podaci o naplati. Uslove za rad obezbediće organ nadležan za E-upravu.
D. Vujošević