Neoporezivi deo plate se mahom slio gazdama u džep
Od početka godine povećan je iznos neoporezivog dela zarade pa je pri obračunu januarske zarade on iznosio 15.000 dinara, umesto dotadašnjih 11.790 dinara te su se mnogi zaposleni nadali da bi zbog toga prva ovogodišnja plata mogla biti veća jer je, po tom osnovu, smanjen trošak poslodavaca.
Ipak, januarske koverte zaposlenih, osim onih koji svakog meseca rade za minimalac, nisu podebljane ili je eventualno povećanje gotovo neprimetno. Naime, prilikom utvrđivanja minimalne cene rada za ovu godinu, poslodavci su insistirali na tome da se istovremeno poveća neoporezivi deo zarade i na taj način smanje njihova opterećenja, što je i učinjeno, a teško da se može reći ko je na dobitku, a ko je gubitnik. Priliv u budžet Srbije je sada, po tom osnovu, manji, zarade su gotovo nepromenjene, osim minimalca, koji je uvećan sa 130 na 143 dinara na sat, a stavovi sidnikata i poslodavaca se razlikuju.
Povećanjem neoporezivog dela zarade, kaže rukovodilac pravnog sektora Unije poslodavaca Srbije Svetlana Budimčević, izašlo se u susret zahtevu UPS-a jer je to udruženje kao uslov za povećanje minimalne cene rada, tražilo da se, istovremeno, poveća i neoporezivi deo zarade.
– Povećanje neoporezivnog dela zarade je svakako dobar korak, a da li je zbog toga povećana plata zaposlenih zavisi od poslodavca – jer rast zarada ne može biti veći nego što poslodavac realno zaradi – istakla je Svetlana Budimčević. – Poslodavci će imati određenu uštedu, odnosno izdvajaće manje novca po osnovu poreza u odnosu na ukupan broj zaposlenih, ali to nije jedini faktor na osnovu kojih se formiraju zarade. Takođe, optrerećenja su i dalje velika – parafiskalni nameti, komunalne takse i ostale dažbine i dalje značajno opterećuju poslovanje.
Ona ukazuje na to da, na zaradu od recimo 30.000 dinara, sada poslodavci, uz viši iznos neoporezivog dela, izdvajaju oko 300 dinara manje u odnosu na prošlu godinu.
– Ako je reč o zaradama u bruto iznosu – neto zarada zaposlenih koji mesečno primaju 30.000 dinara biće 321 dinar viša, a trošak za poslodavce će ostati isti. Za zarade ugovorene u neto iznosu, zaposleni će i primiti isti iznos, a trošak poslodavaca biće 321 dinar niži – objasnila je Svetlana Budimčević.
Koverte zaposlenih koji rade za minimalac od početka godine su deblje jer je minimalna cena radnog sata od 1. januara 143 dinara, što je 13 dinara više od one koja je isplaćivana prošle lane. Tako je za jaunar, u kojem je bilo 184 radna sata, minimalna zarada 26.312 dinara, dok je prošle godine za isti broj sati minimalac bio 23.920 dinara, pa je koverta deblja nepunih 2.500 dinara.
Kako je dodala, moguće je da su neki poslodavci taj novac usmerili na zarade zaposlenih, napominjući i da će se UPS i dalje zalagati za to da se poboljšaju uslovi poslovanja jer je to put za bolje rezultate rada, a time i više zarade.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Goran Milić ističe da se na osnovu podataka kojima raspolaže ne može reći da su zarade, osim one minimalne, više nego prošle godine.
– Iako se moglo i očekivati da neće biti nekih značajnih promena u visini zarade, bilo bi dobro da je povećanja, makar i minimalnog, bilo – kaže Milić. – Povećanje neoporezivnog dela zarade ima za cilj da se poslodavci rasterete, i to je učinjeno, a zaposleni, praktično, neće osetiti tu promenu. Ipak, nadamo se da će se nešto uskoro promeniti.
D. Mlađenović