Dnevnik istražuje: Koliko vrede Agrokorove firme u Srbiji
NOVI SAD: Kompanija „Agrokor” objavila je Vodič kroz model namirenja, u kojem je procena vrednosti kompanija u tom koncernu koja je raspoloživa za poverioce tih društava.
Po dokumentu koji je „Dnevnik” dobio iz „Agrokora”, vrednost celog njegovog sistema kreće se u rasponu od 1,8 do 3,8 milijarde evra. U isto vreme, ukupan dug „Agrokora” iznosi 7,6 milijardi evra.
Za određivanje vrednosti imovine „Agrokorovih” kompanija korišćene su različite metode procene bazirane na diskontiranju novčanih tokova, analizi multiplih i prethodnih transakcija. Za poverioce, po tom dokumentu, najviše vredi „Jamnica” – između 393 i 577 miliona evra, zatim „Ledo” – od 224 do 348 miliona, sledi „Belje” – između 150 i 368 miliona, pa „Konzum” – između 140 i 336 miliona evra.
Na spisku „Agrokorovih” kompanija čija je imovina utvrđena, u Srbiji su samo „Dijamant” Zrenjanin i „Frikom” Beograd. Tako je vrednost „Dijamanta”, koji je u sastavu „Agrokora” od 2005. godine, procenjena između 82 i 144 miliona evra, a „Frikoma”, koji je Todorić pazario još 2003 – između 130 i 198 miliona evra.
Na spisku procene imovine je i „Merkator”, procenjen između 763 i 1.469 miliona evra, ali nema posebno iskazane vrednost „Merkatora S” koji posluje u Srbiji.
Po podacima iz Agencije za privredne registre, u okviru sistema „Agrokor” u Srbiji posluje osam kompanija: „Dijamant”, „Frikom”, „Superkartica”, „Nova sloga”, „Merkator S”, „Idea nekretnine”, „MG Mivela” i „Kikindski mlin”.
Kompanija „Frikom” je 2008. godine preuzela kompaniju za preradu voća i povrća „Nova sloga” iz Trstenika, te je verovatno to razlog što ne postoje posebni podaci o njenoj imovini.
Prošle godine dešavanja u „Agrokoru” nisu se odražavala na rad „Dijamanta”, „Frikoma” i „Nove sloge” jer je reč o stabilnim kompanijama koje imaju visoku solventnost i likvidnost.
Po onome što je „Dnevniku” rečeno u „Agrokoru”, naredne nedelje bi mogao biti potpisan sporazum o nagodbi s ruskom Sberbankom, koja je najveći poverilac te kompanije, s potraživanjima od oko milijardu evra.
To je potvrdio i novi izvanredni poverenik za „Agrokor” Fabris Peruško nakon sastanka s dobavljačima, koji trenutno potražuju oko šest milijardi evra, od čega će veći deo morati biti otpisan.
Međutim, jesu se odrazila na poslovanje kompanije „Merkator S”, koja je u 2016. godini već poslovala negativno, kao i „MG Mivela”, iako su pre toga bile firme s pozitivnim rezultatima poslovanja. Osim negativnog poslavanja „Mekatora S”, još tokom prošle godine nezizvesna budućnost bila je prisutna kod 8.830 zaposlenih u tom trgovinskom gigantu, što je najveći broj radnika od svih „Agrokorovih” kompanija u našoj državi.
Ogromna dugovanja „Agrokora” jasno su ukazivala na to da on više neće moći opstatiti na regionalnom tržištu kao celina i da će štetu od njegove propasti imati ne samo Hrvatska već i Srbija i BiH, a manjim delom i Slovenija. Predsednik Uprave „Konzuma” Dragan Munjiza pred kraj 2017. godine ocenio je da su „Merkator S” i „Frikom” dobre kompanije, koje mogu poslovati samostalno, te da bi ih trebalo prodati. Komentarišući ko bi mogao da kupi „Agrokorove” firme u Srbiji, on je rekao da su to najpre biznismeni iz regiona.
Tu je i lokalni biznismen Miodrag Kostić, koji bi mogao biti zainteresovan za neke „Agrokorove” firme, objasio je Munjiza.
Da su njegove pretpostavke o potencajlnim kupcima „Agrokorovih” kompanija u Srbiji bile tačne, krajem prošle godine i početakom ove potvrdio je i sam, inače najčešće i pominjan, Miodrag Kostić. On je prvi put javno iskazao interesovanje za kupovinu bar dela „Agrokora” polovinom prošlog meseca, ne precizirajući da li je zainteresovan za preduzeća koja u okviru tog hrvatskog koncerna posluju u Srbiji ili u čitavom regionu.
Najavio je da njegova „MK grupa” planira da bude veliki investitor u delu prerade u poljoprivredi.
Uz to, Kostić već ima razrađenu proizvodnju uljarica, pa bi u portfoliju, svakako, dobrodošla i uljara. Kostić se u nekoliko navrata pominjao i kao potencijalni kupac „Merkatora S” .
LJ. Malešević