Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ISTRAŽUJEMO Kako se spasti iz vozila koje sleti u vodu

06.02.2018. 10:25 10:26
Piše:
Foto: pixabay.com

Saobraćajne nesreće u kojima automobil sleće u reku sa smrtnim posledicama u poslednje vreme su sve učestalije.

U noći između petka i subote, automobil marke „folksvagen polo” sleteo je u kanal u Borči, a tom prilikom život su izgubili Milan B. (36) i njegova supruga Maja (25). Prevrnuto vozilo video je slučajni prolaznik tek u subotu ujutru i obavestio policiju i Hitnu pomoć. Ronioci Žandarmerije izvukli su tela na obalu i neko vreme pretraživali kanal da bi proverili da s njima nije bilo još nekoga u automobilu. Nesrećni par je iza sebe ostavio ćerkicu od nepunu godinu.

Samo dva dana ranije, 1. februara, mladić Milan S. (17) je poginuo, a njegova vršnjakinja M. L. je povređena u nesreći koja se dogodila kada je automobil sleteo u Dunav kod Vinče. Navodno je devojka uspela da izađe iz automobila jer joj je u tome stradali drugar pomogao, dok je on ostao zarobljen u automobilu koji je potonuo.

Više sreće imali su muškarac i devojka koji su bili u putničkom autu koji je pre nešto manje od meseca sleteo u Dunav na Adi Huji u Beogradu. Nesreća se dogodila u prepodnevnim satima, osobe koje su bile u automobilu su izvučene iz vode. Muškarac (50) je zbrinut na licu mesta, dok je devojka (26) prevezena u Urgentni centar.

Nesreća se dogodila samo nekoliko stotina metara od mesta gde je troje mladih ljudi u sličnom incidentu 2014. izgubilo život i gde se nalazi spomen-ploča u znak sećanja na nastradale mlade ljude.

Većina smrtnih slučajeva je posledica izostanka pribranosti, koncentracije i nepoznavanja šta se s automobilom dešava u void

Podsetimo, 22. novembra 2014. godine na Adi Huji se dogodila velika tragedija u kojoj je troje mladih izgubilo život, a još troje je povređeno kada je automobil marke „be-em-ve”, u 3.43 ujutro, pod punim gasom sleteo u reku. Nesreća se dogodila u blizini restorana, a gosti, konobari i drugi zaposleni, odmah su pritekli u pomoć.

Uspeli su da iz reke izvuku vozača Dušana Jovanovića, koji je tada imao 19 godina, i tek punoletne Milicu Jokić i Luku Višnjića. Još troje mladih, zarobljenih u automobilu, potonulo je u reku, a beživotna tela Nemanje Antića (18) i Anastasije Stajić (16) iz reke su izvukli ronioci. Telo Miloša Jankovića (20) pronađeno je u gepeku automobila.

Kako reagovati u situaciji kada automobil sleti u vodu, da li otvoriti prozore i vrata ili ne, pitanja su koja se nameću.

Svaka saobraćajna nesreća je zastrašujuća, ali nesreća u kojoj vozilo završi u vodi, a neko je zarobljen u njemu, dodatno je rizična zbog opasnosti od utapanja. Međutim, većina smrtnih slučajeva je posledica panike, izostanka pribranosti, koncentracije i nepoznavanja šta se s automobilom dešava u vodi.

Ukoliko dođe do sletanja automobila u vodu, osobe koje su u njemu mogu različito reagovati. Ne postoje pravila ponašanja u takvim situacijama, najbitnije je ostati pri svesti, biti vezan pojasom pre udarca u vodu i pripremljen za udarac. Udarac automobila bi trebalo da aktivira vazdušni jastuk u vozilu, a ruke bi trebalo da su u položaju „devet i tri”. Treba zaboraviti na poziv mobilnim telefonom, automobil neće čekati poziv i mnogi su izgubili život pokušavajući da pozovu pomoć mobilnim. Treba se posvetiti izlasku iz automobila.

Po rečima stručnjaka, ne treba odmah pokušavati otvoriti vrata jer je pritisak takav da to nije moguće. Otvaranjem vrata ubrzaće se potonuće automobila i skratiti vreme izlaska iz automobila.

Najbitnije je ne paničiti, treba se osloboditi cipela, kaputa, pojasa… Potom treba razbiti bočni ili zadnji prozor jer su naprikladniji za spasavanje. Nakon razbijanja prozora, voda će veoma brzo ulaziti u vozilo, što može izazvati dodatnu paniku. Istraživanja su pokazala da je bolje odmah reagovati i pokušati se spasti, nego čekati da se automobil napuni vodom.

Takođe, deca treba na budu prvom mestu prilikom spasavanja. Stručnjaci kažu da ih treba gurnuti prema površini, a ako ne mogu da plivaju ili to ne znaju, treba potražiti nešto što pluta da bi se pridržavala za to.

Ukoliko je osoba ipak dezorijentisana, očima treba da potraži svetlost i prati mehuriće vazduha da bi znala u kojem smeru je površina.

Čak i ko je potpuno spreman, ne može se biti psihički pripremljen na situaciju koja se očekuje prilikom sletanja u vodu, naglašavaju autori jedne studije u kojoj su proučavali detalje potonuća automobola u simuliranim uslovima.

Prilikom eksperimenta automobil je potapan 30 puta, a njihov strah nije umanjila ni činjenica da su pored sebe imali spremnu ronilačku bocu s kiseonikom.

– Pripremao sam se za to mesecima i svejedno, bilo je užasno. Prosečnom čoveku takvo iskustvo je jednostavno preintezivno. Zato, zlatno pravilo je ne paničiti i smisliti kako se najpre osloboditi pojasa, a zatim kako otvoriti prozor (u nedostatku specijalizovanog alata, najbolje obema nogama istovremeno pokušati da se polomi prozor) i brzo napustiti vozilo – izjavio je jedan od autora studije.   

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar