Bački Monoštor: Manjine kao most između Srbije i Hrvatske
U Bačkom Monoštoru, selu somborskog atara naseljenom pretežno Šokcima, juče je održan drugi dan sedme sednice Međuvladinog mešovitog odbora Republike Srbije i Republike Hrvatske za nacionalne manjine. Zadovoljstvo radom i atmosferom na sednici ispoljile su obe strane učesnice u razgovorima koji su nastavljeni nakon više od tri godine od poslednje sednice.
„Mi smo nastavili aktivan rad na definisanju novih zaključaka – rekao je državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak, koji je kopredsedavajući srpskom delu MMO-a, naglašavajući da su članovi obe polovine MMO-a vrlo konstruktivni, i izrazio nadu da će u tom duhu i na svojim redovnim poslovima, mimo samih sednica, uspešnije realizaovati postavljene ciljeve. – Određeni broj preporuka je realizovan između dve sednice, za šta smo dobili i pohvale članova naših odbora iz redova nacionalnih manjina. Pitanja koja nisu rešena biće preneta u formi zaključaka, pa se nadamo da ćemo u dobrom duhu i saradnji nastaviti unapređivanje svakodnevnog života naših građana koji pripadaju nacionalnim manjinama.“
Kao probleme hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i srpske u Hrvatskoj Bošnjak je naveo pre svega one u vezi s političkim predstavljanjem manjina.
„ Postoje razlike u tom pogledu kada su u pitanju Srbija i Hrvatska, a osim toga razmatrali smo i problem zapošljavanja u javnom sektoru, koje nije zadovoljavajuće, te pitanje dostupnosti uybenika namenjenih nacionalnim manjinama u predškolskim ustanovama i osnovnim i srednjim školama – kazao je Bošnjak, uz opasku da se deo tog problema već uspešno rešava otvaranjem posebnih odeljenja u školama. – Druga pitanja su ona istorijska i pitanja utemeljena u zajedničkoj zemlji u kojoj smo živeli i potreba da se na moderan način odgovori na te izazove da nam se ne bi dešavalo da se neprijatne uspomene iz prošlosti ponavljaju. Izvesno je da će među zaključke biti uvršćeno i pitanje boljeg pristupa EU fondovima, odnosno takvog vida saradnje lokalnih zajednica s jedne i druge obale Dunava u obostranom državnom interesu, ali i interesu pripadnika nacionalnih manjina.“
S potrebom da se u agendu unese i bolje korišćenje EU fondova usmerenih na prekograničnu saradnju, koja bi, sledstveno tome, dovela i do boljeg položaja nacionalnih manjina, saglasio se kopredsedavajući Međuvladinom mešovitom odboru za nacionalne manjine s hrvatske strane Zvonko Milas, državni sekretar Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske.
„Vidi se pauza koja je potrajala više od tri godine kada nismo rešavali preporuke i činjenica je da ćemo i izvan ovih sednica morati sesti i usaglasiti se oko nekih preporuka bitnih za obe manjine – kazao je Milas. – Slažem se s tim da treba iskoristi mogućnosti prekogranične saradnje koji će biti na korist obema državama, Hrvatskoj, koja je već u EU, i Srbiji, koja je na putu sticanja članstva, a posebno nacionalnim manjinama. Nadam se da će rezultati biti vidljivi te da će svaki sledeći susret doprineti poboljšanju i usmerenju prema boljoj budućnosti obeju država.“ Šef hrvatskog dela MMO-a takođe je naglasio da je ton učesnika sednice bio vrlo tolerantan.
M. Miljenović