Porezi i drugi nameti najviše sapliću privredu
Smanjenje poreza i doprinosa na zarade, uspostavljanje javnog registra neporeskih nameta, kao i unapređenje predvidivosti taksi i naknada, ključne su preporuke privrednika Ministarstvu finansija za 2018. godinu da bi njihovo poslovanje u Srbiji bilo uspešnije.
Reč je o preporukama za unapređenje administrativnih procedura iz ovogodišnje „Sive knjige” Nacionalne asocijacije za lokalni ekonomski razvoj NALED, od kojih se najveći broj (čak 33 od ukupno 100) odnosi na Ministarstvo finansija.
Privrednici traže da im se omogući da poreske prijave podnose elektronski, kao i da elektronski dostavljaju poreska akta, te da na isti način mogu pregledati kakve su im poreske obaveze. Takođe, traže da se omogući da žalba odloži izvršenje do konačnosti poreskoupravnog akta, kao i da se propiše u kojim slučajevima za radno angažovane penzionere treba da se obračunavaju i plaćaju porezi i doprinosi.
Među preporukama je i da se obračun PDV-a vrši na dan kada su potraživanja od kupaca naplaćena i pojednostavi način vođenja evidencije o porezu na dodatu vrednost.
Takođe preporučuju smanjenje stope PDV-a na repromaterijal za proizvodnju lekova u cilju povećanja konkurentnosti domaće farmaceutske industrije i propisivanje kraćeg roke za povraćaj više plaćenog PDV-a poreskom obvezniku koji pretežno vrši promet roba u inostranstvo.
Kako poručuju iz NALED-a, prihvatanjem inicijative za uvođenje poreskog oslobođenja početnika u poslovanju, koje će doneti i do 250.000 dinara ušteda po zaposlenom u preduzetničkoj radnji, Ministarstvo finansija je napravilo krupan korak ka rešavanju jedne od najznačajnijih preporuka „Sive knjige” – smanjenje poreskog opterećenja zarada.
Novo izdanje „Sive knjige” sadrži 100 odabranih preporuka članova NALED-a za smanjenje birokratije i unapređenje efikasnosti države, od kojih su 20 nove.
NALED je objavio da su od 100 preporuka u „Sivoj knjizi” za 2017. ministarstva realizovala svega devet.
Ministarstvo finansija je, zajedno s Ministarstvom zdravlja, bilo najaktivnije tokom prethodne godine, navodi se u „Sivoj knjizi”.
– Ministarstvo finansija vrlo intenzivno radi na tome da Zakon o naknadama, kojim će biti uvedena kompletna elektronska evidencija svih nameta za privredu, bude usvojen što pre ove godine – izjavio je ministar finansija Dušan Vujović na predstvaljanju „Sive knjige” na godišnjoj konferenciji NALED-a „Pravac reformi 2018”.
Na temu smanjenja poreza na zarade, Vujović je rekao da nije teško ubediti ministra finansija u to da treba smanjiti opterećenja na plate, već da treba ubediti sve ostale kako da pokrijemo deficit u penzionom fondu, obezbedimo novac za zdravstvo, za socijalnu zaštitu.
– Ako smanjimo oprerećenje na plate, postavlja se pitanje odakle ćemo da dobijemo veći izvor novca. Ako 300.000 preduzetnika bira ono što im zakon dozvoljava – da uplaćuju poreze i doprinose na minimalac, onda, naravno, neko drugi mora da obezbedi novac koji će u proseku dati ono što nam treba – izjavio je ministar. – To je neki nivo socijalnog konsenzusa kod nas. Svi imaju predloge o tome kako da se dobro troše javna sredstva, ali gotovo niko nema predlog kako da se obezbede pare na strani prihoda.
Ministru Vujoviću je uručena nagrada „Reformator godine”, koju NALED dodeljuje za celokupan doprinos unapređenju poslovnog ambijenta.
Ono što je Srbija postigla u prethodne tri godine i na „Duing biznis” listi i na planu fiskalne konsolidacije je, kako kaže, realan rezultat, i osnova da idemo dalje i napred. Kako je podsetio, Ministarstvo finansija je, u saradnji s mnogim organizacijama, uključujući NALED, krenulo da evidentira sve namete za privrednike, kojih je identifikovano više od 500 i koji će biti objedinjeni jednim zakonom.
Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović smatra da je odluka o uvođenju elektronskih građevinskih dozvola revolucionarna, kao i da je vratila veru da je moguće uraditi nešto veliko i omogućila druge reforme. Ona je rekla da je Srbija 2017. bila deseta po izdavanju građevinskih dozvola, a da je prethodno bila na 184: mestu, što je, kako je rekla, veliki korak za nas.
– Srbija je napravila dobar napredak u smislu jačanja poslovnog okruženja u poslednjih nekoliko godina, ali su neophodne i dalje reforme, jer što ih pre ostvari, pre će stići do krajnje destinacije i stvoriti još povoljnije okruženje za privrednike – poručio je stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda Sebastijan Sosa.
D. Urošević