Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Redovni pregledi najbolje štite od raka grlića materice

26.01.2018. 07:45 07:45
Piše:
Foto: Redovni pregledi najbolje štite od raka grlića materice Foto: Dnevnik.rs

Rak grlića materice treći je po učestalosti kod žena i godišnje u svetu oboli 500.000, a u Evropi 60.000 žena. U Srbiji ovaj kancer drugi je po učestalosti kod žena, odmah iza raka dojke i jedan je od vodećih uzroka smrtnosti.

Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se od 28. januara do 3. februara, a ove godine obeležava se pod sloganom “Stop raku grlića materice”, jer je u pitanju bolest koja može da se spreči.



„U Srbiji svake godine oboli 1.400 žena od raka grlića materice, a njih 400 umre. U Vojvodini će svaka 46. žena tokom života dobiti ovo oboljenje“, rekao je upravnik Zavoda za ginekologiju Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine profesor dr Srđan Đurđević i napomenuo kako je u pitanju bolest koja može da se prevenira.

Nekada su žene najčešće obolevale u dobu između 45. i 49. godine, a onda i između 70. i 84. godine, a sada je to između 40. i 44. godine. Uzrok bolesti je humani papiloma virus (HPV), i to je najčešća seksualno prenosiva bolest. Dr Đurđević kaže kako postoji period od osam do deset godina pre pojave bolesti kada se pojavljuju promene u epitelu, te je bolest moguće prevenirati.

„Svaka žena bi nakon 17. godine, odnosno nakon prvog seksualnog odnosa, trebalo jednom u tri godine da uradi pregled. Za postavljanje dijagnoze radi se Papa test, pregled kolposkopom, HPV test i patohistološki pregled“, kazao je dr Đurđević i napomenuo da je Nacionalnu školu za kolposkopiju prošlo oko 2.000 ginekologa Srbije i Vojvodine.

Ukoliko se lečenje započne dok su u pitanju prekancerogene promene, moguće je očuvanje organa uz pomoć manje intervencije. Između 20. i 24. godine učestalost je 10 odsto, dok je posle 30. godine to oko tri odsto. Infekcija HPV često se spontano eliminiše, ali tamo gde to nije slučaj, infekcija vodi u oboljenje. Ukoliko žena ima jednog partnera, verovatnoća da će oboleti je 20 odsto, a ako ima više od pet partnera taj procenat je od 70 do 80 odsto.

„Oko 20 odsto intervencija i operacija koje se rade u Klinici za ginekologiju i akušerstvo odnose se na lečenje prekanceroznih promena i raka grlića materice. Godišnje uradimo od 100 do 150 manjih intervencija, 50-ak se uradi u Poliklinici, a imamo od 10 do 20 velikih operacija. Za sve ove intervencije nemamo listu čekanja“, naveo je dr Đurđević i dodao kako u početnoj fazi bolest nema simptoma, kasnije se javlja kontaktno krvarenje, a u kasnijoj fazi i bolovi.

Najmlađa pacijentkinja ima 25 godina



Dr Đurđević je naveo da najmlađe pacijentkinje imaju 25 godina, te da je i sada jedna žena tih godina iz Odžaka na lečenju, a najstarije obolele žene imaju do 80 godina.

Dijagnoza se postavlja magnetnom rezonancom karlice, što se radi četvrtkom u Kliničkom centru Vovodine, a lečenje podrazumeva hirurgiju, zračenje i hemioterapiju. Ukoliko je tumor veličine do jednog centimetra, može da se sačuva materica i očuva mogućnost rađanja. Dr Đurđević ističe da primarna prevencija podrazumeva vakcinaciju protiv HPV, koja sada nije obavezna, a sekundarna prevencija je skrining koji bi obuhvatio preglede žena između 25. i 64. godine.

„Činjenica je da je rak grlića materice izlečiva bolest ukoliko se otkrije na vreme, a skrining program je put za sprečavanje bolesti, kao i za njeno izlečenje“, istakao je upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo profesor dr Tihomir Vejnović i dodao kako je za to značajno povezivanje primarnih, sekundarnih i tercijarnih zdravstvenih ustanova.

Vejnović je napomenuo i da, ukoliko postoji sumnja na bolest, ove žene imaju prioritet i kada je reč o pregledima, kao i o terminu operacije, koje se zakazuju u najkraćem mogućem roku.

Lekari novosadske Klinike za ginekologiju i akušerstvo imali su i desetak slučajeva kada je ženama u trudnoći otkrivan ovaj karcinom. Đurđević kaže da su ženama na kraju trudnoće radili carski rez i da su imali dva ili tri takva slučaja.

„Kada se karcinom otkrije na početku trudnoće, žena mora da odluči čemu daje prednost, trudnoći ili lečenju. Gleda se da se prvo okonča trudnoća, pa da se onda žena leči, da ne bi došlo do rasejavanja ćelija“, objasnio je dr Đurđević.

Klinički centar Vojvodine obeležava Evropsku nedelju prevencije protiv raka grlića materice u saradnji s Pokrajinskim sekretarijatom za zdravstvo.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Zdravstvene ustanove zajedno u borbi protiv raka grlića materice

Zdravstvene ustanove zajedno u borbi protiv raka grlića materice

07.11.2016. 20:54 21:52
Svake godine 1.244 žene oboli od raka grlića materice

Svake godine 1.244 žene oboli od raka grlića materice

25.01.2016. 15:44 13:33
Od raka grlića materice godišnje umre oko 450 žena

Od raka grlića materice godišnje umre oko 450 žena

28.01.2015. 17:02 19:11