Zdravstvene ustanove zajedno u borbi protiv raka grlića materice
Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine napravila je saradnju sa ginekološkom službom Doma zdravlja “Novi Sad” i ginekološkom onkologijom
Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, kako bi se napravio jedinstven kriterijum za skrining u okviru programa ranog otkrivanja raka grlića materice. Tako će pacijentkinje na jednom mestu moći da urade sve preglede, umesto da idu od jedne do druge ustanove u potrazi za dijagnozom i terapijom.
Svaka dva minuta u svetu jedna žena umre zbog raka grlića materice. U ovom času 700.000 žena u svetu ima premaligni oblik bolesti grlića, koji čeka da bude otkriven. Zemlje zapadne Evrope, zahvaljujući dobro organizovanim skrining programima, sa dobrom pokrivenošću, uspele su da u poslednjih 10 godina značajno smanje oboljevanje svojih žena od raka grlića materice. Srbija je među zemljama s najvećom učestalošću raka grlića materice u Evropi, a slična situacija je i u zemljama u okruženju.
- Godišnje se u našoj zemlji registruje od 29 do 47 novih slučajeva raka grlića materice na 100.000 žena, u zavisnosti od toga o kom je regionu Srbije reč. U Vojvodini se beleži stopa od 28 na 100.000 žena, a.svake godine 144 žene umru od posledica ove bolesti - kažu podaci Instituta za onkologiju Vojvodine.
Upravnik Betanije profesor dr Tihomir Vejnović kaže da pacijentkinje s istim tegobama sada odlaze na tri različita mesta.
- Dogovoreno je da se napravi jedinstven kriterijum za skrining, koji postoji u sve tri ustanove, i kod nas i u Domu zdravlja i u Institutu. Treba da imamo zajednički stav, da radimo po istim kriterijumima i tretiramo isti problem - kaže profesor Vejnović i dodaje da je načelni dogovor o saradnji postignut sa direktorom Doma zdravlja “Novi Sad” prim. dr Veselinom Bojatom i pomoćnicom direktora Doma zdravlja za zdravstvenu delatnost dr Ljerkom Popov, kao i sa načelnicom ginekološkog odeljenja Klinike za operativnu ginekologiju Instituta za onkologiju Vojvodine prim. dr Jelkom Rajović.
Kako objašnjava, suština je da se koncentrišu usluge i da žena na jednom mestu dobije sve što treba, a ne da ide jednom u Dom zdravlja, pa dva puta kod specijaliste u Polikliniku.
- Pacijentkinja treba da ima dijagnozu i terapiju na jednom mestu, a ne da ide na više mesta da bi to dobila. Sada kada smo obnovili rad Poliklinike, pacijente na jednom mestu čekaju specijalisti, a žene mogu da zakažu preglede preko portala mojdoktor.gov.rs. U obnovljenim i opremljenim ordinacijama svakoga dana rade specijalisti iz svih zavoda naše Klinike i takva organizacija rada omogućava bržu, bolju i kvalitetniju uslugu - navodi dr Vejnović.
U zgradi Poliklinike Kliničkog centra Vojvodine pacijentkinje mogu da obave preglede, snimanja i manje intervencije u osam ordinacija, a osim konzervativne ginekologije i akušerskih tretmana, tu su i pregledi na maligne promene, kao i pretrage na upućuju žene u drugom stanju. Na pregled u Poliklinici sada se čeka do deset dana.
LJ. Petrović
Foto: F. Bakić
Simptomi i faktori rizika
U ranom stadijumu svog razvoja, rak grlića materice je najčešće bez simptoma. Kada se jave simptomi, uglavnom je reč već o uzapredovaloj formi bolesti. Najčešći simptomi rane faze bolesti su sve vrste krvarenja van redovne menstruacije, sukrvav, vodenast iscedak, obilno krvarenje, oskudno, tačkasto krvarenje, krvarenje u toku i nakon polnog odnosa, između dve menstruacije ili u periodu menopauze, vaginalni icsedak promenjenog kvaliteta i bol, najčešće u krstima ili nozi.
Faktori rizika za nastanak bolesti su infekcija humanim papiloma virusom, infekcija HIV virusom, upotreba imunosupresivne terapije, rano stupanje u polne odnose, postojanje drugih polno prenosivih bolesti, veći broj seksualnih partnera i partneri oboleli od polnih bolesti. Rizik je i pušenje, neadekvatna ishrana, postojanje raka grlića materice u familiji, specifične reproduktivne karakteristike žene, višegodišnja upotreba oralnih hormonskih kontraceptiva i nizak socioekonomski standard.