Još dva slučaja malih boginja u Novom Sadu
U Novom Sadu male boginje su se pojavile kod još dve osobe, te je sada ukupan broj obolelih u gradu 16. Od posledica malih boginja boginja u našoj zemlji od izbijanja epidemije umrle su dve osobe, jedna u Beogradu i jedna u Nišu.
Za 20-ogodišnju ženu koja je u ponedeljak preminula u Nišu nisu gotove laboratorijske analize, mada se sumnja da je i ona umrla od posledica malih boginja, jer je imala sve simptome ove bolesti. Najmlađa obolela osoba je beba od mesec i po, a najstarija ima 60 godina.
Od početka oktobra 2017. godine, pa do ponedeljka 22. januara, na teritoriji Srbije, uključujući i teritoriju nadležnosti Zavoda za javno zdravlje Kosovska Mitrovica, registrovano je ukupno 1.255 slučajeva malih boginja, od kojih je 627 laboratorijski potvrđeno u Institutu “Torlak”.
"Najmlađa obolela osoba je uzrasta jedan i po mesec, a najstarija 60 godina. Najveći broj obolelih je u uzrasnim grupama mlađim od pet i starijim od 30 godina. Većina obolelih osoba, 93 odsto, je nevakcinisana, nepotpuno vakcinisana ili nepoznatog vakcinalnog statusa", navodi Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Hospitalizovano je ili je hospitalizacija u toku 33 odsto od ukupnog broja obolelih. Od težih komplikacija malih boginja registrovana je upala pluća kod 158 obolelih osoba.
Epidemiološka situacija je mnogo bolja u Vojvodini, nego u centralnoj Srbiji, zboh boljeg obuhvata vakcinacijom, ali i zbog akcija dopunskih vakcinacija koje se sprovode od septembra. Kako nam je nedavno rekao pokrajinski sekretar za zdravstvo docent dr Zoran Gojković, obuhvat vakcinacijom u septembru u Novom Sadu bio je ispod 70 odsto, a sada je veći od 90 odsto, dok je na teritoriji Vojvodine to više od 95 odsto.
"Takav obuhvat uticao je da ne bude veliki broj obolelih u Vojvodini i da se spreči širenje epidemije. Uspeli smo da zaustavimo ozbiljnu situaciju u Novom Sadu, gde je proglašena epidemija zbog međusobno povezanih slučajeva", kazao je dr Gojković.
Izolacije spremne za obolele
" U Dečjoj bolnici i u Klinici za infektivne bolesti u Novom Sadu napravljene su izolacije za obolele, kako bi mogli da se smeste oni kod kojih se otkriju male boginje. Na tim odeljenjima rade medicinski radnici čiji vakcinalni status je poznat, a angažovani su najiskusniji lekari i medicinske sestre. Pored toga, svakodnevno smo u u komunikaciji i koordinaciji sa opštim bolnicama i epidemiolozima ", izjavio je ranije dr Gojković.
Od početka novembra epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji grada Beograda (449 obolelih), grada Kraljeva (120 obolelih), grada Niša (240 obolelih) i opštine Bujanovac (sedam obolelih), a od početka decembra 2017. godine i na teritoriji grada Smederevska Palanaka (dva obolela) i opština Velika Plana (šest obolelih), Bojnik (21 oboleli) i Bor (četiri obolela).
" Od početka januara 2018. godine epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji grada Novog Sada (16 obolelih), grada Leskovca (22 obolela), grada Smedereva (deset obolelih), opštine Surdulica (17 obolelih), naselju Lipolist na teritoriji opštine Šabac (pet obolelih) i naselju Mehovine na na teritoriji opštine Vladimirci (tri obolela). Porodične epidemije malih boginja prijavljene su u Tutinu (pet obolelih) i Vranju (dva obolela). Laboratorijski potvrđeni slučajevi malih boginja registrovani su i u Subotici (jedan), Preševu (četiri), Vranju (jedan), Kruševcu (tri), Čačku (jedan), Užicu (jedan), Negotinu (jedan), Rumi (tri), Vlasotincu (dva), Tutinu (jedan), Novom Pazaru (dva), Pirotu (tri), Lebanima (jedan), Knjaževcu (jedan), Kragujevcu (jedan), Topoli (jedan), Šapcu (sedam), Valjevu (jedan) i Medveđi (jedan)", navode u “Batutu”.
Od 9. oktobra na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Republike Srbije u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u Republici Srbiji (prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija i lečenje obolelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica).
LJ. Petrović