Saradnja UNS-a sa šangajskim univerzitetom Đao Tong
NOVI SAD: Pred više desetina zainteresovanih studenata, u organizaciji Radne grupe za nove materijale Centra za strategijske i napredne studije Univerziteta u Novom Sadu, u Rektoratu ovog univerziteta se predstavio Fakultet za nauku o materijalima i inženjerstvo Đao Tong Univerziteta u Šangaju.
O ličnoj karti Đao Tong univerziteta, na kojem se pravi prestižna Šangajska lista najboljih svetskih univerziteta, među kojima se odnedavno nalazi i UNS, govorili su vanredni profesor dr Huanan Duan, i docent na Fakultetu za nauku o materijalima i inženjerstvo dr Jia Pei.
Saradnik za međunarodnu saradnju Đao Tong Univerziteta Ven ša Huang naglasila je da saradnja dva univerziteta postoji od 2015. godine, kada je delagacija ovog univerziteta bila u Srbiji i Novom Sadu.
- Mi već sarađujemo s Univerzitetom iz Bremena, s kojim razmenjujemo studente na jedan semestar ili godinu i na osnovnim i na master studijama, kao i s Tehničkim fakultetom u Parizu, s kojim imamo dvostruke diplome, dok sa jednim univerzitetom iz Švedske razmenjujemo profesore i istraživače - rekla je Venša Huang. - Voleli bismo da na viši nivo podignemo i saradnju s Univerzitetom u Novom Sadu i već smo razgovarali s predstavnicima Fakulteta tehničkih nauka o razmeni studenata i razvijanju zajedničkih nastavnih programa.
Šangajski univerzitet Đao Tong osnovan je 1896. kao državna škola Nanjang, carskim ediktom cara Gvanžua. Drugi je najstariji univerzitet u Kini i jedan od devet elitnih članova C9 lige, kineskog ekvivalenta za Ajvi ligu, listu najprestižnijih univerziteta u SAD. Danas, univerzitet Đao Tong ima 31 fakultet i departman, 63 programa osnovne nastave, 250 master programa, 203 doktorska programa, 28 postdoktorska programa i 11 glavnih državnih laboratorija, nacionalnih inženjerskih i istraživačkih centara. Na njemu studira 42.881 student, od kojih je 1.598 iz neke strane zemlje. Na univerzitetu predaje više od 1.99 profesora, uključujući i 15 akademika Kineske akademije nauka, 20 akademika Kineske akademije inženjerstva i 92 akreditovana profesora Čeung Kong programa.
Po rečima akademika Teodora Atanackovića, profesora emeritusa Fakulteta tehničkih nauka, u okviru saradnje s Univerzitetom u Šangaju, koji važi za najbolji univerzitet u Kini, prošle godine dva studenata UNS-a bila su u tamošnjoj letnjoj školi, a ova poseta je prilika da se razgovara i o dolasku studenata iz Šangaja u Novi Sad, ali i da se ova saradnja podigne na viši nivo i istraže mogućnosti za realizaciju zajedničkih projekata i doktorskih studija.
Jučerašnje predstavljanje Univerziteta iz Šangaja bilo je prilika da i studenti, ali i profesori UNS-a čuju nešto više o nastavnim programima ove prestižne kineske visokoškolske ustanove, ali i o programima razmene, letnjim školama, istraživačkim aktivnostima i stipendijama. Profesori s Fakulteta za nauku o materijalima i inženjerstvo predstavili su i svoja istraživanja iz oblasti biomaterijala i materijala u proizvodnji litijum-jonskih baterija.
D. Devečerski