Сарадња УНС-а са шангајским универзитетом Ђао Тонг
НОВИ САД: Пред више десетина заинтересованих студената, у организацији Радне групе за нове материјале Центра за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду, у Ректорату овог универзитета се представио Факултет за науку о материјалима и инжењерство Ђао Тонг Универзитета у Шангају.
О личној карти Ђао Тонг универзитета, на којем се прави престижна Шангајска листа најбољих светских универзитета, међу којима се однедавно налази и УНС, говорили су ванредни професор др Хуанан Дуан, и доцент на Факултету за науку о материјалима и инжењерство др Јиа Пеи.
Сарадник за међународну сарадњу Ђао Тонг Универзитета Вен ша Хуанг нагласила је да сарадња два универзитета постоји од 2015. године, када је делагација овог универзитета била у Србији и Новом Саду.
- Ми већ сарађујемо с Универзитетом из Бремена, с којим размењујемо студенте на један семестар или годину и на основним и на мастер студијама, као и с Техничким факултетом у Паризу, с којим имамо двоструке дипломе, док са једним универзитетом из Шведске размењујемо професоре и истраживаче - рекла је Венша Хуанг. - Волели бисмо да на виши ниво подигнемо и сарадњу с Универзитетом у Новом Саду и већ смо разговарали с представницима Факултета техничких наука о размени студената и развијању заједничких наставних програма.
Шангајски универзитет Ђао Тонг основан је 1896. као државна школа Нањанг, царским едиктом цара Гванжуа. Други је најстарији универзитет у Кини и један од девет елитних чланова Ц9 лиге, кинеског еквивалента за Ајви лигу, листу најпрестижнијих универзитета у САД. Данас, универзитет Ђао Тонг има 31 факултет и департман, 63 програма основне наставе, 250 мастер програма, 203 докторска програма, 28 постдокторска програма и 11 главних државних лабораторија, националних инжењерских и истраживачких центара. На њему студира 42.881 студент, од којих је 1.598 из неке стране земље. На универзитету предаје више од 1.99 професора, укључујући и 15 академика Кинеске академије наука, 20 академика Кинеске академије инжењерства и 92 акредитована професора Чеунг Конг програма.
По речима академика Теодора Атанацковића, професора емеритуса Факултета техничких наука, у оквиру сарадње с Универзитетом у Шангају, који важи за најбољи универзитет у Кини, прошле године два студената УНС-а била су у тамошњој летњој школи, а ова посета је прилика да се разговара и о доласку студената из Шангаја у Нови Сад, али и да се ова сарадња подигне на виши ниво и истраже могућности за реализацију заједничких пројеката и докторских студија.
Јучерашње представљање Универзитета из Шангаја било је прилика да и студенти, али и професори УНС-а чују нешто више о наставним програмима ове престижне кинеске високошколске установе, али и о програмима размене, летњим школама, истраживачким активностима и стипендијама. Професори с Факултета за науку о материјалима и инжењерство представили су и своја истраживања из области биоматеријала и материјала у производњи литијум-јонских батерија.
Д. Девечерски