Poljoprivreda Banata minulih vremena u jednoj knjizi
NOVI KNEŽEVAC: Knjiga „Poljoprivredna istorija Banata do polovine 20. veka” autora Jožefa Saboa iz Novog Kneževca, objavljena u izdanju Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa, predstaljena je u novokneževačkom Svetosavskom domu pred brojnim posetiocima.
Pre ove promocije izuzetno dragocenu knjigu izdavač je predstavio na 62. međunarodnom Sajmu knjiga u Beogradu i u Novom Miloševu. Pre reči izdavača, mišljenja recezenata i utisaka autora, Radovan Horvatov je kazivao poemu „Vojvodina” Miroslava Antića i nastupili su učenici Osnovne muzičke škole Novi Kneževac.
Štampanje knjige povodom 70 godina postojanja omogućila je Prehrambena industrija „Aleva” iz Novog Kneževca, a neumorni hroničar zavičajne istorije Jožef Sabo koji je zaposlen u „Alevi” je naglasio da je ovo štivo posvetio radnicima tog preduzeća, ali i svim vrednim poljoprivrednicima banatske ravnice.
Direktor Banatskog kultrnog centra Radovan Vlahović je zahvalio Sabou što je smogao snage i energije da rad dug 30 godina sažme između korica „Poljoprivredne istorije Banata”, naglasivši da je knjiga izuzetna riznica kulturološke istorije ovog podneblja, koje je bilo najrazvijenija regija.
Senka Vlahović koja je uradila dizajn i prelom knjige, pročitala je recenzije istoričara kulture prof. dr Ferenca Nemeta i istoričara dr Zoltana Čemerea. Nemet ističe da knjiga Saboa predstavlja vredno delo i predstavlja pionirski poduhvat, budući da po prvi put celovito sažima agrarni razvoj ovog područja, dajući širi svetski, ali i uži regionalni kontekst i razumevanja ove teme. I Čemere naglašava da knjiga predstavlja značajan prilog istoriji poljoprivrede. U knjizi su kao posebne celine obrađene istorija povrtarstva, vinogradarstvo i istorija razvoja poljoprivredne mehanizacije u Banatu od 1718. do 1918. godine.
Jožef Sabo je naglasio da ovo nije samo knjiga o poljoprivredi nego o ljudima u Banatu koji nisu lako živeli, iako je Banat bio među razvijenijim regijama Habzburške monarhije. Sabo je do sada objavio više naslova na srpskom i mađarskom jeziku, za radove objavljivane u izdanjima Istorijsko zavičajnog društva „Pčesa” sedam puta je nagrađivan, a obimnu građu za „Poljoprivrednu istoriju Banata” sakupio je iz nemačkih, mađarskih i srpskih izvora, pa je prema rečima Radovana Vlahovića uspeo da dočara sintetičku priču o minulim vremenima u Banatu.
„Knjiga je izazvala veliko interesovanje na Sajmu knjiga u Beogradu. Koleginica iz Nacionalne biblioteke Nemačke, prvo je uzela knjigu „Poljoprivredna istorija Banata”. Ova knjiga nam govori o našoj multikulturalnoj istoriji gde smo se mi kao narodi koji su živeli ovde u Banatu međusobno dopunjavali“, ukazao je direktor Banatskog kulturnog centra Radovan Vlahović.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Novi Kneževac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)