Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Državni obračun s korupcijom većom od 200 miliona dinara

23.09.2017. 13:03 13:45
Piše:
Foto: Organizaciona šema organa za borbu protiv korupcije Foto: Ministarstvo pravde/ilustracija

Srbija će za pola godine dobiti novi regionalne centre za borbu protiv korupcije. Oni će, kako je prekjuče saopšteno, početi da rade 1. marta 2818. godine, kada počinje i primena Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije i terorizma.

Centri će biti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu i činiće ih specijalna odeljenja za borbu protiv korupcije. To je ranije potvrdio državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić.

Posebno tužilaštvo za borbu protiv korupcije u Beogradu brojaće 20-25 zamenika javnih tužilaca, u Novom Sadu 15-20, u Nišu i Kraljevu po 10-15. Planirano je da posebno sudsko odeljenje u Beogradu bude sastavljeno od tri tročlana sudska veća, a u preostala tri centra od dva.

Kada ti centri profunkcionišu, Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) goniće optužene za visoku korupciju od preko 200 miliona dinara, organizovani kriminal i terorizam, dok će u regionalnim centrima biti procesuirani okrivljeni za zloupotrebu službenog položaja, prevare ili zloupotrebe poverenja u privredi, pranje novca, nesavestan rad u službi i slične inkriminacije, kada se licima stavlja na teret zloupotreba manja od 200 miliona dinara.

"Njime je broj krivičnih dela protiv korupcije proširen pa će samim tim i nadležnost TOK-a biti šira, ali će se dela iz oblati korupcije koja ne potpadaju pod TOK goniti u četiri regionalna centra. U njima se formiraju četiri posebna odeljenja pri višim tužilaštvima, a postupaće se pred posebnim odeljenjima viših sudova", rekao je ranije Radomir Ilić.

On je objasnio da će Srbija imati potpunu specijalizaciju sudija i tužilaca, kao i da je mali broj evropskih zemalja koje imaju tako specijalizovane državne organe. Zakon predviđa unapređenu saradnju više od 20 institucija koje raspolažu podacima bitnim za svaki konkretan slučaj. Biće ustanovljeni oficiri za vezu, zaduženi za brzu komunikaciju između policije, Tužilaštva i ostalih, kao i udarne grupe.

Posebno tužilaštvo za borbu protiv korupcije u Beogradu brojaće 20-25 zamenika javnih tužilaca, u Novom Sadu 15-20, u Nišu i Kraljevu po 10-15

Tužilac će formirati udarne grupe sastavljene od ljudi koji su bitni za određenu istragu. "Recimo, od predstavnika Poreske uprave, Uprave za sprečavanje pranja novca, Carine, Granične policije itd.", naveo je Ilić. On je predočio da od prve polovine oktobra počinju obuke iz poznavanja novog Krivičnog zakonika, veštine sprovođenja finansijske istrage, privrednog prava i opštih veština upravljanja predmetom i vođenja postupka.

"Teško je očekivati da u malom mestu bude sprovedena valjana istraga i suđenje protiv predsednika opštine osumnjičenog za korupciju. Zato je dobro što će takvi slučajevi biti procesuirani u regionalnim centrima, u kojima je koncentracija resursa, znanja i veština", kazao je Ilić.

Danas različiti sumnjivi biznismeni i mafijaški bosovi plaćaju najbolje ljude da im vode knjige, dobri su s bankama, svi znaju da se bave mutnim poslovima, ali je to nemoguće dokazati. Nasuprot njima stoji slab represivni aparat, sa zamenikom javnog tužioca koji je pravnik, ali ima slaba znanja iz ekonomije i finansija, i policijom koja nije dobro koordinisana s Tužilaštvom. Ovako sumornu sliku opisuje Radomir Ilić:

"Finansijski kriminal je po svojoj prirodi komplikovan i teško je očekivati od jednog zamenika višeg tužioca da, osim krivičnog prava, odlično poznaje i privredno. Zato je neophodna specijalizacija. U okviru viših javnih tužilaštava u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu biće formirana odeljenja koja će istraživati dela protiv privrede i službene dužnosti. Oni će raditi za područje cele te apelacije.

To znači da, ako se visoki privredni kriminal desi u Subotici, njega će istraživati specijalno odeljenje u Novom Sadu. Tužioci će postupati pred posebnim odeljenjima viših sudova u četiri najveća grada, i najdirektnije će sarađivati s posebno obučenim policajcima iz različitih segmenata Uprave kriminalističke policije. Usko će sarađivati i s oficirima za vezu iz Uprave za sprečavanje novca, Poreske uprave i policije, Carine, NBS-a, Agencije za privredne registre, Agencije za privatizaciju, DRI-ja, Katastra, Fonda PIO, Agencije za borbu protiv korupcije, Direkcije za imovinu, Centralnim registrom hartija od vrednosti. Zajedno će činiti „udarnu grupu” koja će voditi istragu."

U timu će biti i finansijski forenzičari, koji imaju objedinjena znanja o računovodstvu, bankarstvu, brokerskim i berzanskim poslovima... U praksi će slika izgledati ovako: kada dobije ozbiljnu poresku prijavu sa stotinama stranica materijala, zamenik višeg tužioca poziva svog oficira za vezu iz Poreske uprave, s kojim „pročešlja” materijal tako da mogu da sastave valjan zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, koje oficir nosi u Poresku upravu i zajedno s njima proverava podatke. Tako tužilac neće primiti loš odgovor za pola godine, koliko je zahtev stajao u nečijoj fioci, već će dobiti valjane podatke za kratko vreme.

"Strategija podrazumeva daleko bolju koordinaciju između policije i Tužilaštva, kakvu sada nemamo, kao i promene nekoliko zakona i obuku svih „karika u lancu”", kazao je Ilić."Do proleća bi trebalo da bude gotov pravni okvir i da se izmene zakona o javnim tužilaštvima, sudovima i nadležnosti državnih organa u borbi protiv korupcije nađu pred poslanicima."

M. Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar