Obrazovni samit u Novom Sadu: Dijalog odgovor zajedničkim izazovima
NOVI SAD: Znanje i obrazovanje su najajča moć jednog naroda, ali zahtevaju stalno ulaganje i mi smo toga svesni, te uz poštovanje autonomije visokoškolskih ustanova, podržavamo Univerzitet u Novom Sadu, koji smatram najvećom i najproduktivnijom fabrikom u našem gradu, rekao je gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević pozdravljajući u ime grada domaćina predstavnike 80 univerziteta na Četvrtom sastanku Konzorcijuma institucija visokog obrazovanja Narodne Republike Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.
“Zahvaljujući i tom zajedničkom putu na razvoja znanja i obrazovanja Novi Sad je dobio i titule omladinske i kulturne prestonice Evrope”, dodao je Vučević
Po rečima predsednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića prosperitet u svim oblastima života cilj je svake politike, a kako su nosioci prosperiteta obrazovani ljudi, prosveta je na prvom mestu i Vladi na čijem je on čelu.
“Da bi išao u korak s obrazovnim promenama svaki obrazovni sistem mora biti otvoren i u komunikaciji s drugima. Zbog toga je i ovo okupljanje izuzetno važno, kao i čitav projekat “Jedan pojas, jedan put”, koji je sa idejom saradnje za nas u Srbiji jedna od najvažnijih globalnih inicijativa današnjice”, rekao je Mirović.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević je naglasio da se relevantnost visokog obrazovanja ogleda u obrazovanju kreativne mlade populacije koja neprestano usvaja i stvara nova znanja, uz sagledavanje potreba tržišta rada, privrede, nauke i društva u celini.
“U definisanju reformskih pravaca visokog obrazovanja, koji su pretočeni u zakon trenutno pred poslanicima, vodili smo se i zajedničkim strateškim ciljevima definisanim u okviru Međunarodne platforme “Mehanizam 16 1“ za saradnju između Kine i zemalja centralne i istočne Evrope”, rekao je Šarčević i dodao da je i sastanak u Novom Sadu prilika da se otvore zajedničke teme za saradnju univerziteta iz Kine i 16 zemalja uključenih u inicijativu.
Po rečima zamenika ministra obrazovanja Narodne Republike Kine Du Dženjuena postoji velika sličnost u obrazovanju u Kini i zemljama centralne i istočne Evrope i kroz dijalog i razmenu mišljenja može se odgovoriti zajedničkim izazovima.
„Kina i zemlje centralne i istočne Evrope već dugo sarađuju i ta saradnja zasnovana je na uzajamnom prijateljstvu i poverenju, a zahaljujući ovoj inicijativi još više ćemo je produbiti, što će doprineti i razvoju ekonomskih odnosa, jer mi moramo učiti jedni od drugih“, rekao je Dženjuen.
I domaćin skupa rektor UNS-a profesor dr Dušan Nikolić naglasio je neophodnost saradnje i međusobnu upućenost akademske zajednice kao preduslov za stvaranje uslova za jačanje akademskih kapaciteta.
Teme današnjeg skupa najviših predstavnika akademskih zajednica , koji se odvija pod okriljem Inicijative „Jedan pojas, jedan put“, a u okviru Mehanizma „16 1“,s ciljem da se razvije i produbi saradnja Kine i zamalja centralne i istočne Evrope bile su i razmena podataka o resusrsima, studijskim programima, mobilnosti studenata i zaposlenih, formiranju zajedničke baze podataka i stvaranju kompatibilne naučne strukture.
Na jučerašnjem sastanku usaglašena je Platforma o jačanju kapaciteta univerziteta Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.
D. Devečerski
Operativni tim za saradnju Srbije i Kine u obrazovanju
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević i zamenik minstra obrazovanja Kine Du Dženjuen danas su postigli dogovor da se formira operativni tim koji će činiti predstavnici ministarstava i univerziteta obe države sa ciljem unapređenja i efikasnije saradnje u oblasti obrazovanja.
Oni su u razgovaru na marginama Četvrtog sastanaka Konzorcijuma institucija visokog obrazovanja Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u Novom Sadu konstatovali da je saradnja u oblasti obrazovanja između Srbije i Kine na zavidnom nivou, ali da postoji mnogo prostora za unapređenje, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
”Sve više kompanija iz Kine sarađuje sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, tako je kompanija Huavej naš partner u procesu digitalizacije sistema obrazovanja, a od nedavno se i železara Hestil Srbija uključila u proces dualnog obrazovanja. Saradnju koju imamo na razmeni studenata trebalo bi proširiti i na nove projekte, ali i na oblast nauke i transfera novih tehnologija”, rekao je Šarčević.
Ministar je dodao da osim studija na srpskom jeziku, studentima iz Kine Srbija može ponuditi i studije na engleskom jeziku.
”Imamo veoma dobre studijske programe na engleskom jeziku i upravo radimo na katalogu fakluteta i programa kako bismo ih na jednom mestu objedinili i predstavili van granica Srbije”, rekao je Šarčević.
Česti susreti predstavnika Kine i Srbije na visokom nivou govore u prilog saradnji naše dve zemlje, rekao je kineski zvaničnik.
"Veoma smo zainteresovani za nove projekte. Naš cilj je uspostavljajnje visoko efikasne saradnje u svim oblastima od obostranog interesa”, naglasio je Du i zahvalio Ministarstvu na organizaciji dve velike i važne konferencije u Novom Sadu.