Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Образовни самит у Новом Саду: Дијалог одговор заједничким изазовима

22.09.2017. 11:43 16:05
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Знање и образовање су најајча моћ једног народа, али захтевају стално улагање и ми смо тога свесни, те уз поштовање аутономије високошколских установа, подржавамо Универзитет у Новом Саду, који сматрам највећом и најпродуктивнијом фабриком у нашем граду, рекао је  градоначелник Новог Сада Милош Вучевић поздрављајући у име града домаћина представнике 80 универзитета на Четвртом састанку Конзорцијума институција високог образовања Народне Републике Кине и земаља централне и источне Европе.

“Захваљујући и том заједничком путу на развоја знања и образовања Нови Сад је добио и титуле омладинске и културне престонице Европе”, додао је Вучевић

По речима председника Покрајинске владе Игора Мировића просперитет у свим областима живота циљ је сваке политике, а како су носиоци просперитета образовани људи, просвета је на првом месту и Влади на чијем је он челу.

“Да би ишао у корак с образовним променама сваки образовни систем мора бити отворен и у комуникацији с другима. Због тога је и ово окупљање изузетно важно, као и читав пројекат “Један појас, један пут”, који је са идејом сарадње за нас у Србији једна од најважнијих глобалних иницијатива данашњице”, рекао је Мировић.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић  је нагласио да се релевантност високог образовања  огледа у образовању креативне младе популације која непрестано усваја и ствара нова знања, уз сагледавање потреба тржишта рада, привреде, науке и друштва у целини. 

“У дефинисању реформских праваца високог образовања, који су преточени у закон тренутно пред посланицима, водили смо се и заједничким стратешким циљевима дефинисаним у оквиру Међународне платформе “Механизам 16+1“ за сарадњу између Кине и земаља централне и источне Европе”, рекао је Шарчевић и додао да је и састанак у Новом Саду прилика да се отворе заједничке теме за сарадњу универзитета из Кине и 16 земаља укључених у иницијативу.

По речима заменика министра образовања Народне Републике Кине Ду Џењуена постоји велика сличност у образовању у Кини и земљама централне и источне Европе и кроз дијалог и размену мишљења може се одговорити заједничким изазовима.

„Кина и земље централне и источне Европе већ дуго сарађују и та сарадња заснована је на узајамном пријатељству и поверењу, а захаљујући овој иницијативи још више ћемо је продубити, што ће допринети и развоју економских односа, јер ми морамо учити једни од других“, рекао је Џењуен.

И  домаћин скупа ректор УНС-а професор др Душан Николић нагласио је неопходност сарадње и међусобну упућеност академске заједнице као предуслов за стварање услова за јачање академских капацитета.

Теме данашњег скупа највиших представника академских заједница , који се одвија под окриљем Иницијативе „Један појас, један пут“, а у оквиру Механизма „16+1“,с циљем да се развије и продуби сарадња Кине и замаља централне и источне Европе  биле су и размена података о ресусрсима, студијским програмима, мобилности студената и запослених, формирању заједничке базе података и стварању компатибилне научне структуре.

На јучерашњем састанку усаглашена је Платформа о јачању капацитета универзитета Кине и земаља централне и источне Европе.  

Д. Девечерски

Оперативни тим за сарадњу Србије и Кине у образовању

Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић и заменик минстра образовања Кине Ду Џењуен данас су постигли договор да се формира оперативни тим који ће чинити представници министарстава и универзитета обе државе са циљем унапређења и ефикасније сарадње у области образовања.

Они су у разговару на маргинама Четвртог састанака Конзорцијума институција високог образовања Кине и земаља централне и источне Европе у Новом Саду констатовали да је сарадња у области образовања између Србије и Кине на завидном нивоу, али да постоји много простора за унапређење, саопштило је Министарство просвете.

”Све више компанија из Кине сарађује са Министарством просвете, науке и технолошког развоја, тако је компанија Хуавеј наш партнер у процесу дигитализације система образовања, а од недавно се и железара Хестил Србија укључила у процес дуалног образовања. Сарадњу коју имамо на размени студената требало би проширити и на нове пројекте, али и на област науке и трансфера нових технологија”, рекао је Шарчевић.

Министар је додао да осим студија на српском језику, студентима из Кине Србија може понудити и студије на енглеском језику.

”Имамо веома добре студијске програме на енглеском језику и управо радимо на каталогу факлутета и програма како бисмо их на једном месту објединили и представили ван граница Србије”, рекао је Шарчевић.

Чести сусрети представника Кине и Србије на високом нивоу говоре у прилог сарадњи наше две земље, рекао је кинески званичник.

"Веома смо заинтересовани за нове пројекте. Наш циљ је успостављајње високо ефикасне сарадње у свим областима од обостраног интереса”, нагласио је Ду и захвалио Министарству на организацији две велике и важне конференције у Новом Саду.

Пише:
Пошаљите коментар
Брнабић отворила скуп о образовним политикама Кине и ЦИЕ

Брнабић отворила скуп о образовним политикама Кине и ЦИЕ

21.09.2017. 09:27 21:00
Дијалог о образовним политикама Кине и ЦИЕ у Новом Саду

Дијалог о образовним политикама Кине и ЦИЕ у Новом Саду

20.09.2017. 17:58 17:59