Finale EP Istanbul: Srbija srebrna, Slovenija prvak Evrope

17.09.2017. 21:31 22:38
Izvor: FoNet

U finalu Evropskog prvenstva u Instanbulu reprezentacije Slovenije savladala je Srbiju sa 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18) i osvojila zlatnu medalju, Srbija je druga u Evropi.

Slovenija-Srbija 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18)

ISTANBUL: Sinan Erden arena, gledalaca: 16.000, sudije: Maranjo (Brazil), Konde (Španija), Zahin (Italija).

SLOVENIJA: Rendolf 11 (4sk, 2as), Rebec, Dragić 35 (7sk, 3as), Nikolić 4 (3sk, 2as), Prepelič 21 (4sk, 3as), Murić 5, Blažić 7 (3sk), Vidmar 2 (5sk), Zagorac, Dimec, Čančar, Dončić 8 (7sk, 2as).

SRBIJA: Mačvan 18 (5sk, 3as), Bogdanović 22 (4sk, 5as), Lučić 9 (8sk, 2as), Milosavljević 2, Birčević 8 (5sk), Štimac 2, Lazić, Micić 4, Gudurić 6, Jović 2, Kuzmić 6, Marjanović 6 (3sk).

Na početku utakmice Srbija je krenula napadom u reketu Slovenije a zmajčeki šutem sa distance i prodorima. Čovek se igrao u odbrani a prednost u skoku imala je Srbija koja je dobila prvu četvrtinu 22:20.

Drugu četvrtinu Slovenci su preokrenuli, dve greške u napadu Srbije pretvaraju u poene. Razigrali su se Rendolf i Prepelić koji su pogodili trojke. Srbija je čekala Bogdanovića bez ideje u napadu. Razigrao se Dragić i Slovenija je imala vođstvo 38:28. Prepelić trojkom povećava 41:30. Srbija je smanjila petorku bez centara, jurila je Slovence po terenu da bi Gudurić smanjio trojkom 43:38 za Sloveniju. Dragić ponovo pogađa iz svih pozicija i povećava na 54:44. Poluvreme 56:47. Puno koševa je u igri što odgovara Slovencima.

Dragić je bio nezaustavljiv u prvom delu i postigao je 26 poena za Slovence. Kod Srbije Bogdanović je imao 11 poena.

Dragić je otvorio drugo poluvreme novom trojkom i delovalo je da se nastavlja ista igra. Srbija je zaigrala jaču odbranu smanjuje razliku 63:55 ali i dalje ima problema u napadu. Na 4.44 do kraja Dončić je povredio zglob a Mačvan je izveo bacanja ya 63:57. Bogdanović je smanjio na 63:59, i sada su Slovenci umorni bez rešenja u napadu. Slovenci su prinuđeni na tajmaut posle pogotka Štimca pod košem za 63:61.

Slovenci su povećali vođstvo ali trojkama Birčevića i Bogdanovića Srbija je smanjila 69:67. Dragić iz slobodnih bacanja povećava 71:67. Srbija je dobila treću četvrtinu sa 20:15.

Na početku poslednje četvrtine Srbija je odbranila napad, još je pojačala odbranu. Gudurić je napravio grešku u odbrani i nameran faul. 75:67 bio je rezultat posle koševa Blažića nakon prodora. Mačvan je smanjio trojkom, ali je Blažić preuzeo ulogu Dragića i Dončića.

Sudija je pokazao tehničku Miciću zbog simuliranja na očigledan faul u napadu. Ali Dragić se umorio, počeo je da promašuje, Lučić realizuje akciju Srbije za 77:76.

Koševima Mačvana posle dobre odbrane Srbija je povela 78:77, ali je Prepelič trojkom vratio vođstvo. Mačvan je izjednačio 80:80 a Srbija se odbranila. Bogdanović je pogodio ulazom za 80:82 za Srbiju. Kuzmić nije realizovao oba bacanja a Prepelič je pogodio za dva poena 84:82 vodi Slovenija.

Mačvan je promašio trojku a Rendolf pogodio iz drugog napada i ima dodatno bacanje koje je promašio 86:82 na 1.28 do kraja. Bogdanović je dobio rampu a Prepelič ubacio bacanja za 88:82 na 58 sekundi do kraja. Srbija sada nema lidera ali Slovenci pogađaju bacanja 90:82 na 35 sekundi do kraja utakmice.

Šut Bogdanovića za tri poena bio je 2/11. Poslednja četvrtina pripala je Slovencima 22:18 i priveli su utakmicu kraju 93:85.